Ponownie niebezpieczny wirus odnotowany został w stolicy. Dwa przypadki ASF stwierdzono na Mokotowie, jeden na Białołęce. Lista miejsc, w których pojawił się w ostatnich dniach afrykański pomór świń, jest jednak znacznie dłuższa.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych, aż 44 przypadkach ASF u dzików.

Dotyczą:

  • Mazowieckiego: pow. legionowski, otwocki, warszawski zachodni, piaseczyński, wołomiński
  • Lubelskiego: pow. bialski, włodawski, parczewski, łukowski, radzyński
  • Podlaskiego: pow. augustowski, siemiatycki, sejneński
  • Warmińsko - Mazurskiego: pow. braniewski, łosicki

Afrykańskiego pomoru świń boją się również Łódzkie oraz Kujawsko-Pomorskie. I przygotowują do starcia z wirusem.
Tutaj: Do województwa łódzkiego zbliża się afrykański pomór świń
Tutaj: Zamykają przejścia dla zwierząt, żeby afrykański pomór świń nie "wjechał" do Kujawsko-Pomorskiego autostradą [wideo]

W całym kraju organizowane są spotkania dotyczące problemu z afrykańskim pomorem świń. O metodach zwalczania ASF dyskutowano choćby w mazowieckim Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie.

- Program bioasekuracji przewiduje uzyskanie odszkodowania za ubite lub zabite świnie przebywające w gospodarstwie oraz możliwość uzyskania rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w tym gospodarstwie do końca okresu obowiązywania programu w przypadku złożenia oświadczenia o niespełnieniu wymagań w zakresie bioasekuracji, czyli dobrowolnej rezygnacji z utrzymywania świń przez okres obowiązywania programu − powiedział Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.

Czytaj też:
NIK: Nie każdy mógł wydać 33 tys. złotych na ochronę przed ASF. Resort odpowiada

Afrykański pomór świn nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Wiąże się jednak z wyjątkowo dotkliwymi stratami finansowymi, wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz mięsa wieprzowego.

Przekroczona została naturalna granica Wisły i ASF atakuje kolejne hodowle. Co z tym robi minister? Nic. Rekompensaty? Skandaliczne! Po wystąpieniu ASF w 2017 roku nawet nie co trzecie gospodarstwo dostało odszkodowanie. A będzie jeszcze gorzej, bo afrykański pomór świń dalej się rozwija - alarmuje PSL.

Krzysztof Jażdżewski, z-ca Głównego Lekarza Weterynarii o ASF:

Przypomnijmy. Nowe, zaproponowane przez resort rolnictwa zasady bioasekuracji, mają objąć cały kraj.

W pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie, nie będzie miejsca na inne gatunki zwierząt. Kolejne kwestie to odzież i obuwie ochronne, które będą noszone tylko przy obsłudze świń oraz nakaz mycia i odkażania rąk oraz oczyszczania i odkażania obuwia. Ministerstwo podało, że obowiązkowe będzie wykładanie przed chlewnią i systematyczne nasączanie mat dezynfekcyjnych.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

- Określone w projekcie rozporządzenia wymagania dla gospodarstw to podstawowe elementy bioasekuracji, których spełnienie pozwoli na znaczące zmniejszenie ryzyka przeniesienia choroby do gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie – stwierdziła wiceminister Ewa Lech.

Wirus sieje postrach nie tylko w naszym kraju. To także problem Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii czy Czech.

Źródła: Główny Lekarz Weterynarii, MRiRW, PSL