Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kowalanki uczyły kieleckie dzieci tradycji

Iwona ROJEK
Przewodnicząca zespołu Kowalanki i jej kolezanki z zapałem uczyły dzieci robienia ozdób.
Przewodnicząca zespołu Kowalanki i jej kolezanki z zapałem uczyły dzieci robienia ozdób. Łukasz Zarzycki
Kilka dni temu panie z zespołu Kowalanki, istniejącego w gminie Sitkówka Nowiny od pięćdziesięciu lat, uczyły dzieci z kieleckiej szkoły specjalnej robienia świątecznych ozdób, przekazywały tradycje i sposób gotowania potraw.

Zaraz po przyjeździe uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 17 w Kielcach z wielkim zapałem przystąpili do pracy, robili szyszki, choinki, łańcuchy, ozdobne kwiatki, a członkinie zespołu obrzędowego z ogromną cierpliwością udzielały im wskazówek, atmosfera spotkania była wyjątkowa. Wszyscy żałowali, ze na spotkaniu zabrakło kierowniczki Wiesławy Kulińskiej, niestety niespodziewanie trafiła do szpitala.

- Ja też kiedyś taka mała jak wy byłam i do szkoły chodziłam - zaczęła swoją świąteczną opowieść bajarka Henryka Brzoza, przewodnicząca zespołu, która od ponad 45 lat nie opuściła żadnego spotkania. - Kowalanki to dla mnie wszystko, nie wyobrażam sobie swojego życia bez śpiewania, układania piosenek i wierszy, gotowania i artystycznych robótek. Teraz jak zostałam sama mam zajęcie, nawet w nocy układam strofy. Jej koleżanki Stefania Golenia, Teresa Król, Krystyna Kaczor, Helena Pękalska też są wielkimi pasjonatkami kontynuowania ludowych tradycji. - Piękną bombkę można zrobić w 15 minut - wyjaśniała pani Krystyna. - Trening czyni mistrza, im częściej robimy ozdoby, tym lepiej nam wychodzą. Warsztaty uświetnił występ Marty Brzozy, uczennicy kieleckiej szkoły muzycznej i umilił poczęstunek złożony z pysznych domowych racuchów i różnych ciast, które z wielką serdecznością serwowała Małgorzata Adach.

Małgorzata Markiewicz, dyrektor szkoły podstawowej w Kowali podsumowała, że spotkanie było bardzo pożyteczne. - Dzieci zdobyły nowe umiejętności, wiedzę o przeszłości i ludowych tradycjach - podkreśliła. - Akurat realizujemy program Etnolog "Świętokrzyskie na ludowo" i ta uroczystość znakomicie wpisała się w nasz projekt - dodały nauczycielki Beata Orkisz, Beata Długosz i Beata Rudkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie