Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków Tango Festiwal 2010 - tango w męskim wydaniu

MiK Na podstawie informacji Krakowskiego Instytutu Tanga
Martin Maldonado i Maurizio Ghell - męska taneczna para
Martin Maldonado i Maurizio Ghell - męska taneczna para Krakowski Instytut Tanga
30 kwietnia rozpocznie się druga już edycja międzynarodowego festiwalu tanga argentyńskiego - Kraków Tango Festiwal 2010. Na trzy wiosenne dni Kraków zamieni się w polską stolicę tanga.

Warsztaty prowadzone przez mistrzów, otwarte pokazy trzech par z Argentyny, również wyjątkowej pary męskiej, wieczorne Milongi w salach balowych i na statku oraz imprezy towarzyszące - to wszystko czeka nas w dniach od 30 kwietnia do 2 maja.

W tegorocznym festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć trzy pary z Buenos Aires: Sebastián Posadas i Eugenia Eberhardt, Ismael Ludman i Maria Mondino oraz wyjątkową parę dwóch tancerzy: Martin Maldonado i Maurizio Ghella, którzy swoim tańcem nawiązują do początków tanga w Buenos Aires, kiedy to mężczyźni często tańczyli ze sobą, zamieniając się męską i żeńską rolą w parze. Argentyńskie pary przez trzy dni będą uczyć polskich tancerzy podczas warsztatów i praktyk oraz zaprezentują swoje mistrzostwo podczas wieczorowych, uroczystych balów. Jedna z nich odbędzie się na statku na Wiśle.

- Zależało nam na obecności czołówki tancerzy tanga argentyńskiego na świecie, którzy zaprezentują najwyższy poziom i będę inspiracją dla uczestników festiwalu - mówi Marcin Miszczak, Prezes Krakowskiego Instytutu Tanga, organizator festiwalu. - W tym roku udało nam się zaprosić do Krakowa dwie nowe i równie niesamowite pary taneczne: Ismael Ludman i Maria Mondino oraz Martin Maldonado i Maurizio Ghell. To niecodzienna okazja zobaczyć, jak tango argentyńskie mogą tańczyć dwaj mężczyźni. Mamy nadzieję, że w tym roku również udam nam się ponownie wzbudzić prawdziwy zachwyt nad tangiem i nasza społeczność tangueros urośnie w siłę - dodaje Miszczak.

W poprzednim roku wydarzenie cieszyło się dużą popularnością nie tylko w środowisku tancerzy, ale również wśród osób zwyczajnie ceniących sobie kulturę i taniec. W festiwalu wzięło udział kilkaset osób z całej Polski oraz takich krajów jak: Francja, Austria, Szkocja, Niemcy, Stany Zjednoczone i Grecja. Zainteresowaniem szerszej publiczności cieszyły się pokazy tańca na świeżym powietrzu oraz film dokumentalny o tangu.

- Nasza pierwsza podróż do Polski w maju 2009 roku związana była z krakowskim festiwalem tanga. Podczas niego spotkaliśmy wielu znakomitych tancerzy, tworzących całą społeczność osób związanych z kulturą tanga - mówi Eugenia Eberhardt, z Argentyny. - Polacy mają wspaniałe wyczucie muzyki, uczą się poprzez zabawę i może właśnie dlatego, tango tak głęboko zakorzeniło się w ich sercach. Jest nam bardzo miło, że możemy uczestniczyć w festiwalu ponownie i dzielić się naszą kulturą z tak wspaniałymi ludźmi - dodaje Eberhardt.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa, Prof. Jacek Majchrowski oraz Ambasada Republiki Argentyńskiej. Patronaty medialne objęły: Interia.pl, TVP Kraków, Radio Classic, Lounge Magazyn, Inyourpacket.pl, pora.pl.

Szczegółowy program wydarzenia i informacje o zapisach znaleźć można na stronie festiwal.tangokrakow.com. W tym roku organizatorzy również zapowiadają dodatkowe atrakcje, które będą ogłaszane na stronie festiwalowej.

Tango argentyńskie wywodzi się z XIX-wiecznego Buenos Aires, gdzie tańczony był na przedmieściach, w barach i w domach publicznych. Z czasem zyskał na popularności i stał się narodowym tańcem Argentyny. Pomiędzy parą tancerzy nawiązuje się wyjątkowa intymność i zmysłowość. Bliski kontakt partnerów i niewielka ilość przestrzeni potrzebna do tańca pozwala na taniec niemal w każdym miejscu. Tango nie wymaga dużego wysiłku i wielu godzin ćwiczeń, aby móc brać udział w towarzyskich Milongach, dlatego polecany jest osobom w każdym wieku.

Tango Nuevo: styl tańca tanga argentyńskiego, zwany również neotango. Cechuje go dynamiczność oraz ciągła zmiana sposobu trzymania partnerki z zamkniętego na otwarte i odwrotnie. Dzięki temu tancerze mają możliwość dużej improwizacji w tańcu. Powstał pod koniec lat osiemdziesiątych w Buenos Aires, jeszcze szczególnie popularny wśród młodej grupy tancerzy, którzy tańczą przy nowoczesnych brzmieniach tanga - zwanego electrotango.

Krakowski Instytut Tanga powstał w 2006 roku w Krakowie. Celem stowarzyszenia jest promocja tanga argentyńskiego oraz kultury argentyńskiej w Polsce, poprzez udostępnianie informacji o tangu, organizowanie wydarzeń kulturalnych i współpracę z innymi organizacjami, w temacie rozwijania zainteresowania tangiem oraz kulturą argentyńską w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie