Łukasz Konstanty
Francuzka Justine Braisaz-Bouchet wygrała biathlonowy bieg ze startu wspólnego podczas odbywających się w Lenzerheide zawodów Pucharu Świata. Piąte miejsce zajęła Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold, która straciła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Urodzona w 1996 roku biathlonistka udawała się do Szwajcarii jako zawodniczka, która w dotychczasowej karierze odniosła cztery indywidualne zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata. W Lenzerheide niemal podwoiła liczbę triumfów.

Nowa liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Francuzka rywalizację rozpoczęła od zwycięstwa w czwartkowym sprincie. Dwa dni później okazała się najlepsza także w biegu pościgowym. Wydawało się, że najtrudniej będzie w niedzielę, w biegu, w którym wszystkie zawodniczki startują w tym samym czasie, jednak bezbłędnie strzelająca zawodniczka także i tym razem pierwsza przekroczyła linię mety.

Triumf w biegu ze startu wspólnego miał dla zwyciężczyni dodatkowy bonus. Braisaz-Bouchet zakończy 2023 roku jako liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Stało się tak, ponieważ dopiero na piątej pozycji zmagania ukończyła przewodząca dotychczas stawce Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold (obecnie w generalce jest druga).

Kiedy i gdzie kolejne zawody PŚ w biathlonie?

W niedzielę dobrze spisały się także szwedzkie siostry Oebreg. Elvira, mimo dwóch niecelnych strzałów, niemal do ostatniej chwili robiła wszystko, by zniwelować stratę do prowadzącej Francuzki, ostatecznie jednak zakończyła rywalizację na drugiej pozycji ze stratą 5,5 sekundy do zwyciężczyzni. Hanna z kolei uplasowała się na trzeciej pozycji.

Bieg ze startu wspólnego był ostatnią kobiecą konkurencją odbywającą się w ramach biathlonowego Pucharu Świata w 2023 roku. Zawodniczki do rywalizacji powrócą tuż po nowym roku - w dniach 4-7 stycznia zaplanowano zawody w Oberhofie.