Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika Świętokrzyska 2015. Czerwiec

oprac. Sylwia Bławat
9-letni Bartek Banasik z Kielc uratował życie swojej mamie.
9-letni Bartek Banasik z Kielc uratował życie swojej mamie.

Kielecka Rada Miasta po raz kolejny zdecydowała, by lekką ręką dać Koronie Kielce kolejne pieniądze z naszych podatków. Tym razem prezydent Kielc Wojciech Lubawski wnioskował o przyznanie klubowi 2,8 miliona złotych… Tymczasem wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce Krzysztof Adamczyk poinformował, że ma grupę lokalnych przedsiębiorców, którzy chcą kupić 51 procent akcji Korony Kielce, będącej teraz w 100 procentach własnością miasta. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wobec takiego dictum stwierdził, że… jego rola w Koronie się skończyła. Być może dla prezydenta Lubawskiego zaczną się niebawem ciężkie dni. Pisaliśmy w czerwcu o idei przeprowadzenia w Kielcach referendum w sprawie jego odwołania - Świętokrzyskie Regionalne Centrum Analiz i Studiów Strategicznych przedstawiło dramatyczne wyniki ostatnich badań dotyczące rozwoju Kielc. Informowaliśmy, że na ich podstawie i na bazie sprzeciwu wobec niektórych decyzji prezydenta organizacja chce budować akcję zbierania podpisów. Jej prezes, Arkadiusz Stawicki twierdzi, że każdy nowy prezydent będzie lepszy od włodarza, który już wiele lat piastuje swój urząd. W listopadzie do życia powołany został Kielecki Komitet Referendalny. Na konferencji prasowej komitetu pojawili się przedstawiciele partii politycznych, które wspierają referendum. Był Dawid Lewicki z partii KORWiN, kielecki radny Marcin Chłodnicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, czy Michał Braun z .Nowoczesnej. Byli też przedstawiciele kilku stowarzyszeń, między innymi Stanisław Nowak z Forum Obywatelskiego. Prócz odwołania prezydenta komitet chce też likwidacji straży miejskiej.

Poznaliśmy zwycięzców siódmej edycji Festiwalu Scyzoryki, współorganizowanego przez Echo Dnia. W kategorii Muzyka nagrodę specjalną otrzymał Marcin Patrzałek z Kielc.

Odbył się – ku zgrozie zgorszonych – Sabat Czarownic na kieleckiej Kadzielni, który jak co roku przyciągnął tłumy, tym większe, że gwiazdą była austriacka drag queen Conchita Wurst (prawdziwe nazwisko to Thomas Neuwirth). I o dziwo nikt nie pękł z oburzenia. Gigantyczne środki bezpieczeństwa przed koncertem okazały się niepotrzebne. Wbrew zapowiedziom i groźbom podczas samego koncertu nie było protestów, artysta spotkał się w Kielcach z ciepłym przyjęciem, a po pierwszej piosence widownia klaskała na stojąco. Również w czerwcu okazało się, że Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego zrealizowała najlepszy polski turystyczny film reklamowy. Sukcesu ROT-owi gratulował dyrektor festiwalu filmowego w Cannes, który przyleciał do Polski na wręczenie nagród.

Na cztery czerwcowe dni Kielce zamieniły się w stolicę tańca a to za sprawą rozgrywanych tu Mistrzostw Europy IDO Hip-Hop, Break Dance, Electric Boogie, zorganizowanych przez Świętokrzyski Klub Tańca Jump. Miasto gościło kilka tysięcy ludzi, z czego około 2,5 tysiąca to zawodnicy z 22 europejskich krajów, najliczniej ze Słowenii, Polski, Niemiec i Czech.

Miło nam było donieść w czerwcu również o sukcesie młodych ludzi. Szkolna Drużyna Sanitarna z Kielc składająca się z uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach) zajęła pierwsze miejsce w XXIII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie.

Tygodnik Wprost, jak co roku, opublikował swój ranking. Świętokrzyski przedsiębiorca Michał Sołowow znów znalazł się na trzecim miejscu Listy 100 Najbogatszych Polaków. W gronie najzamożniejszych znaleźli się też Krzysztof Klicki i Bogusław Wypychewicz.

Skoro już o nazwiskach mowa. Andrzej Domański, wieloletni wicedyrektor do spraw eksploatacyjno-ekonomicznych zwyciężył w konkursie na nowego dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Aspirant Krzysztof Malinowski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zwyciężył ogólnopolski konkurs na najlepszego policjanta dochodzeniowo-śledczego. „Robiłem swoje, jak zawsze w pracy” – opowiadał skromnie Echu Dnia.  

W czerwcu po raz 23 publiczność kieleckiego teatru dramatycznego wybrała najlepszych aktorów i spektakl kończącego się sezonu. Zwyciężyli Dawid Żłobiński i Magda Grąziowska. Za najlepsze przedstawienie uznano spektakl Piotra Szczerskiego "Hemar. Poeta przeklęty". Tegoroczny finał odbył się kilkanaście dni po tym, jak tłumy kielczan żegnały Piotra Szczerskiego, dyrektora Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pod koniec maja przegrał walkę z rakiem, miał 62 lata. Kilka dni później Kielce straciły też jednego z najsłynniejszych partyzantów, Kawalera Orderu Virtuti Militari - Henryk Pawelec zmarł w wieku 84 lat.

Tragiczne chwile w czerwcu przeżyła rodzina 63-letniego wędkarza, który wraz z dwoma kolegami wybrał się na ryby w gminie Nowy Korczyn. Wędkarze rozstawili stanowiska w pewnej odległości od siebie. W pewnym momencie dwaj koledzy 63-latka zorientowali się, że ten zniknął. Zaczęli poszukiwania na własną rękę, jednak nie przyniosły one efektu. Ciało mężczyzny dryfujące w Nidzie znaleziono kilkaset metrów dalej.

Czerwcowa noc była też świadkiem innych, zakończonych śmiercią wydarzeń. W sąsiedztwie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych znaleziono 19-latka, który mimo akcji reanimacyjnej prowadzonej przez załogę karetki zmarł. Chłopak z osiedla Świętokrzyskiego był uczniem jednej z kieleckich szkół. Policjanci ustalili, że tego wieczora 19-latek był na imprezie w domu u znajomej. Około godziny 3 wyszedł wraz z nią, by spotkać się z inną dziewczyną. Ta przyszła z chłopakiem. Według naszych wstępnych ustaleń między mężczyznami doszło do sprzeczki. Kopnięty w głowę 19-latek upadł… Późniejsza sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci chłopaka był krwiak powstały od jednego ciosu zadanego w potylicę. Zatrzymany został rówieśnik zmarłego, a prokurator postawił mu zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Młody człowiek został aresztowany, a pod koniec roku postawiony w stan oskarżenia.

Tymczasem przed Sądem Okręgowym w Katowicach ruszył proces w sprawie innej śmierci. Na ławie oskarżonych zasiadł zameldowany w Kielcach 26-latek, któremu prokurator zarzucił, że w ubiegłym roku na strzelnicy w Chorzowie zastrzelił instruktora. Mężczyzna przyznał się, może mu grozić dożywocie.

W czerwcu kieleccy policjanci odnotowali sukces w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Zatrzymali dwóch mężczyzn – 25- i 31-latka podejrzanych o przemyt narkotyków w żołądkach. Obaj panowie wracali rejsowym samolotem z Hiszpanii. Wystartowali w Maladze, wylądowali w Krakowie, dalszą część podróży odbyli koleją. Na stacji w Kielcach już czekali na nich stróże prawa. Zostali przewiezieni do szpitala, tu okazało się, że mają w żołądkach kapsułki. Nie znajdował się w nich jednak (jak to bywało w przypadku przemytników narkotyków) biały proszek, tylko haszysz – łącznie mowa o nawet 1,5 kilograma.

Rok szkolny dobiegał końca, przyszedł więc czas na podsumowanie maturalnych zmagań. Okazało się, że licealiści ze Świętokrzyskiego najlepiej w całej Polsce zdali nową maturę. Pozytywny wynik osiągnęło 84 procent zdających, podczas gdy średnia zdawalność w skali kraju to 80 procent. Zdecydowanie gorzej poszło tym, którzy maturę zdawali według starej formuły. Blisko 40 procent z nich oblało egzamin.

Zakończyła się też trwająca cztery lata batalia maturalna młodych, którzy zdawali egzamin dojrzałości w 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny (wtedy jeszcze urzędujący bez kryzysu politycznego) odrzucił skargę 18 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, uznając, że brak możliwości zaskarżenia unieważnienia matury do sądu administracyjnego jest zgodny z konstytucją.

Na koniec historia małego chłopca, któremu pięknie się zachował w trudnej sytuacji. Chodzi o 9-letniego Bartka Banasika z Kielc. Gdy jego mama dostała w domu ataku choroby, zadzwonił pod numer alarmowy, przedstawił się, podał adres i szczegółowo opisał, co się stało. Małgorzata Banasik, mama Bartka, choruje na epilepsję, ale jak mówiła potem „Echu Dnia”, od ponad 10 lat nie miała napadu epileptycznego. Za zgodą lekarza odstawiła leki. Świetnie się czuła. Aż do tamtego czerwcowego poranka… 9-latek wiedział jak się zachować, bo jest jednym ze 130 uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej uczestniczących z programie edukacyjnym realizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bartek dostał dyplom z wyrazami uznania od Jurka Owsiaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie