MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys w pensjach

Anna NIEDZIELSKA
3 miliony złotych pensji nie zapłacili nam w tym roku pracodawcy!

W KRD za brak pensji

W KRD za brak pensji

Jeszcze w tym roku oszukani pracownicy, którzy nie otrzymali pensji, będą mogli umieścić dane swojego nieuczciwego pracodawcy w Krajowym Rejestrze Długów. Tym samym zwiększą swoje szanse na odzyskanie zaległych wynagrodzeń. Trwają prace nad znowelizowaniem przepisów, tak aby prawo do umieszczania swoich dłużników w KRD miał każdy wierzyciel. W przypadku osób prywatnych do umieszczenia dłużnika w rejestrze będzie wystarczające posiadanie prawomocnego orzeczenia sądu z klauzulą wykonalności.
Nieuczciwi pracodawcy zatem prędko trafią do rejestru. Dla innych przedsiębiorców informacja o tym, że mają oni długi wobec pracowników jest bardzo istotna, bo zobowiązania pracownicze są egzekwowane w pierwszej kolejności. Zatem może się okazać, że sprzedadzą towar komuś, kto za niego nie zapłaci, bo komornik zablokuje mu konto.

Coraz więcej firm łamie prawo nie płacąc za pracę. Kwoty i liczba osób, których problem dotyczy, alarmują. Podpowiadamy jak bronić się w takiej sytuacji.

Z porównania danych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach za trzy pierwsze kwartały bieżącego i ubiegłego roku wynika, że wzrosła liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia za pracę - z 831 do 2950. Zwiększyła się też kwota niewypłaconych należności wskazanych w decyzjach inspektorów pracy po kontroli - z 916 tysięcy złotych do ponad 3 milionów. Wzrosła również liczba pracodawców, którzy naruszyli przepisy dotyczące świadczeń przysługujących za pracę - takich firm było 1467.

IDŹ DO INSPEKCJI
Pracodawca, jeśli są ku temu ważne powody, ma prawo obniżyć pracownikom pensję - zawsze pisemnie przez wypowiedzenie warunków pracy. Może również zaproponować im bezpłatne urlopy. Jeśli wypłat nie ma, a na dodatek firma nie przekazuje składek zdrowotnych i emerytalnych zakładowi ubezpieczeń, to najwyższa pora zacząć się bronić. Często pracodawcy zwodzą pracowników, a ci boją się poskarżyć inspekcji pracy, żeby przypadkiem nikt w firmie nie dowiedział się o tym. Bo wtedy konsekwencją najczęściej jest wypowiedzenie z pracy.

- Każdy może przyjść po bezpłatną poradę, a osoby składające skargę są ujawniane dopiero kiedy wyraźnie sobie tego zażyczą. Kiedy wynagrodzenia nie ma miesiąc lub dłużej, a pracodawca twierdzi "może jutro coś będzie", lepiej od razu dochodzić swoich praw - dodaje Barbara Kaszycka z PIP.

Pensja zawsze na czas

Pensja zawsze na czas

Zgodnie z Kodeksem pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie wypłaca się "z dołu" - czyli za przepracowany okres - niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Gdy wypłata przelewana jest na rachunek bankowy pracownika - musi tam trafić najpóźniej w dniu ustalonym jako dzień wypłaty.

SPRAWDŹ W ZUS
To, że pracodawca nie płaci nam pensji, możemy odczuć boleśnie nawet w dalekiej przyszłości. Zwykle firmy w takiej sytuacji nie odprowadzają również składek na ubezpieczenia społeczne, a to dla pracownika oznacza kłopoty z przyszłą emeryturą. Każdy ma jednak ma prawo sprawdzić czy jego firma składki odprowadza. Wystarczy iść do Zakładu Ubezpieczeń US z dowodem osobistym i poprosić o sprawdzenie swoich danych. Jeśli składek nie ma, a my złożymy pisemny wniosek, ZUS może wystąpić do sądu, wszcząć postępowanie egzekucyjne przez komornika lub naczelnika urzędu skarbowego, zabezpieczyć majątek płatnika wpisem do hipoteki i wreszcie zło-żyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. Bo nie płacenie pracownikom pensji i składek to przestępstwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie