Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzemionki, nasz wielki skarb. Rekonstruktorzy pokazali, jak odkrył je Jan Samsonowicz. Zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Profesor Jan Samsonowicz (w środku) przekonuje mieszkańców wsi, że to co znajduje się w ich ziemi, to prawdziwy skarb. Tak wyglądała rekonstrukcja zdarzeń z 19 lipca 1922 roku.
Profesor Jan Samsonowicz (w środku) przekonuje mieszkańców wsi, że to co znajduje się w ich ziemi, to prawdziwy skarb. Tak wyglądała rekonstrukcja zdarzeń z 19 lipca 1922 roku. Fot. Anna Śledzińska
Ciekawe, pouczające i zabawne widowisko- rekonstrukcję momentu odkrycia przez geologa Jana Samsonowicza neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach, przedstawiono dokładnie w setną rocznicę tych wydarzeń- we wtorek 19 lipca. To nie koniec świętowania wielkiego jubileuszu, zabytek klasy UNESCO odwiedzać można w ramach obchodów jeszcze przez weekend.

Stulecie odkrycia Krzemionek w inscenizacji historycznej

Setna rocznica odkrycia jednego z największych polskich zabytków, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kopalni krzemienia w Krzemionkach, trwa cały tydzień. Jednak to we wtorek, 19 lipca na terenie rezerwatu najbardziej wyraziście zaznaczono tę datę.

Spotkanie rozpoczęło się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Samsonowicza, geologa, który 100 lat temu dokonał odkrycia i który pochodził z Szewny, koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Turystom i mieszkańcom powiatu, którzy zdecydowali się we wtorek przyjechać do Krzemionek, zaprezentowano rekonstrukcję wydarzeń z 1922 roku. Przygotowało ją Studio Historyczne “Huzar”, dla którego była to nowość bowiem do tej pory pasjonaci specjalizowali się w głównie w rekonstrukcjach militarnych.

- Mieliśmy tutaj pole do popisu, bowiem samo odkrycie Krzemionek było dość przypadkowe. Miejscowa ludność miejscowa doskonale wiedziała, że w ziemi kryją się dziwne rzeczy, zwane salcesonami. Bardzo mnie ta nazwa rozśmieszyła, bo wcześniej nie słyszałem, żeby tak nazywano krzemień pasiasty- mówi doktor Łukasz Gładysiak, scenarzysta i reżyser inscenizacji.- Przygotowując inscenizację oparliśmy się o źródła, bo bardzo ciekawe materiały otrzymaliśmy z muzeum, i staraliśmy się to przetworzyć na język zrozumiały i atrakcyjny dla szerokiego grona odbiorców. Niestety same dokumenty nie są zbyt bogate, musieliśmy więc także improwizować. To jednak pozwoliło nam rozpocząć historię w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Pokazać, jak ważny był to moment dla rozwoju polskiej nauki.

Zobaczcie zdjęcia z inscenizacji:

Historycy zamierzają swoją rekonstrukcję wydarzeń pokazywać także w innych częściach Polski, pomagając promować Krzemionki.

Obchody 100. rocznicy ich odkrycia, potrwają jeszcze do niedzieli, 24 lipca.

Pisaliśmy o nich:

– Staramy się docierać do szerszej grupy odbiorców, choć nie jest to łatwe- przyznaje Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego.- Mamy nadzieję, że turyści, nawet jeżeli nie wezmą udziału w obchodach, zdecydują się na przyjazd do nas chociażby w sierpniu, gdy odbędzie się Prehistoryczny Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej lub generalnie po to, żeby zobaczyć czym ten obiekt jest.

Oto dokładny program obchodów 100- lecia odkrycia Krzemionek:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie