Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzemionki trafią na listę UNESCO? Wniosek leci do Paryża

Redakcja
Neolityczne kopalnie do przyszłego roku będą miały nowe oświetlenie i możliwość zwiedzania przez niepełnosprawnych.
Neolityczne kopalnie do przyszłego roku będą miały nowe oświetlenie i możliwość zwiedzania przez niepełnosprawnych. Anna Śledzińska
W środę do siedziby UNESCO w Paryżu trafi wniosek o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach, koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w połowie 2018 roku.

Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego, odkryte w 1922 roku przez Jana Samsonowicza, to jedno z najstarszych i najważniejszych tego typu zabytków w Europie.

Eksploatowane były w latach 3900 - 1600 p.n.e. W neolicie krzemień wydobywany był przez ludność kultury pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych, a w epoce brązu – przez ludność kultury mierzanowickiej. Część minerału była też przetwarzana w okolicznych osadach i później rozprowadzana nawet na odległość 660 kilometrów.

W 1994 roku Krzemionki uzyskały status Pomnika Historii, od 1995 roku są też rezerwatem przyrodniczym. Świetnie zachowane szyby i hałdy górnicze są dziś prawdziwą perełką. Starania o umieszczenie kopalni na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO trwają od kilkunastu lat.

31 stycznia mija termin złożenia wniosku, który może być rozpatrywany w połowie przyszłego roku. Jeszcze kilka dni temu nie było pewne, że dokumenty trafią do Paryża na czas, bowiem profesor Magdalena Gawin, generalny konserwator zabytków i podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której podpis był niezbędny, przebywała na urlopie. Wniosek podpisała w poniedziałek, w środę ma być dostarczony do Paryża.

- Ostatni tydzień był intensywny, ale to zakończenie pewnego etapu - mówi senator Jarosław Rusiecki. - Przed nami wizyty studialne przedstawicieli UNESCO i dokładne analizy przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Rezerwat Krzemionki jest częścią Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu, będącego w zarządzie powiatu ostrowieckiego. W tym roku prowadzone tam będą prace modernizacyjne i remontowe, w tym dostosowanie zejścia do kopalni dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze na ten cel pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej powiat ostrowiecki aplikował o wsparcie unijne do Urzędu Marszałkowskiego, jednak go nie uzyskał.

- Szkoda, bo pewne działania mogłyby być przeprowadzone wcześniej - mówi Jarosław Rusiecki. - Niestety taka perła jak Krzemionki, przegrała z domami kultury, które dofinansowanie otrzymały.

Przygotowany wniosek ma ponad 400 stron, następne półtora roku upłynie na analizie jego zasadności. W tym czasie muzeum ma szansę na przygotowanie strategii promocji zabytku, który mimo swojej niezaprzeczalnej wartości, wciąż pozostaje jakby na uboczu świadomości turystów. Przegrywa choćby ze znajdującym się kilka kilometrów dalej kompleksem turystycznym w Bałtowie. Wszystkim powinno przecież chodzić o to, by do Krzemionek ściągnąć jak największą możliwą - określoną przez konserwatora zabytków - liczbę odwiedzających i chwalić się nimi nie w regionie, a na całym Świecie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie