MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Dziekan: - Maszyny konstruuję w oparciu o potrzeby rolników. W tym roku mam sześć rozwiązań dla ziemi

Marzena Ślusarz
- Zaczep do siewnika wykonany tak, by łatwo można było dopiąć agregat, został przerobiony po uwagach rolników. Teraz bez kłopotów można złączyć maszyny - mówi Krzysztof Dziekan.
- Zaczep do siewnika wykonany tak, by łatwo można było dopiąć agregat, został przerobiony po uwagach rolników. Teraz bez kłopotów można złączyć maszyny - mówi Krzysztof Dziekan. Dawid Łukasik
Krzysztof Dziekan, konstruktor i producent maszyn rolniczych z Zielonek koło Solca Zdroju w powiecie buskim rozmawia z nami o konstrukcji maszyn uprawowych do różnych rodzajów gleb i ostatnich wynalazkach, które ulepszył i opatentował.

Panie prezesie, ten rok to cztery nowe rozwiązania w maszynach uprawowych, które Pan skontruował i dwie zupełnie nowe konstrukcje do uprawy po żniwach i przed siewem. Skąd potrzeba udoskonalania? Wiele rozwiązań zostało opatentowanych.
Maszyny, które robimy od już ponad 25 lat, mają wiele rozwiązań unikalnych w skali kraju i Europy, liczne zastrzegłem w urzędzie patentowym, ale to nie znaczy, że produkt jest absolutnie gotowy. Co jeszcze jest istotne, to połączenie kilku maszyn w jeden agregat. Chcemy, by urządzenie wykonywało maksymalną liczbę prac. A to nie jest takie proste. Za każdym razem, gdy sprzedaję maszynę, proszę o telefon i uwagi użytkownika. To jest kluczowe dla dalszej pracy. Sami też testujemy urządzenia, widzimy, jak one działają. Ale liczy się zdanie doświadczonego rolnika. Tylko rozmowa, dopytywanie, relacje dają podstawę do kolejnych prac. Co więcej, nasz region jest bardzo zróżnicowany pod względem ziem. Mamy klasę I, II i III w południowo- wschodniej części województwa i słabe gleby w części północno-zachodniej. Więc odmienne głosy płyną z różnych stron. Maszyna musi służyć wszystkim.

Co zatem bierze Pan pod uwagę?
Po pierwsze, musi być wygodnie, efektywnie. Po drugie ziemia musi być dokładnie uprawiona, wtedy damy maksymalną szansę na to, by woda, deszcze, nawozy, minerały, środki ochrony dobrze się wchłonęły. Po trzecie, zmienia się klimat, rolnicy mają coraz więcej kłopotów. Liczni sami przychodzą i mówią, co by im się przydało, jakiego efektu pożądają. Tak powstał ostatnio agregat talerzowy i już wiem, że radzi sobie lepiej z resztkami po żniwach niż tradycyjna talerzówka.

Jakie więc rozwiązania Pan wprowadził?
Maszyny bez problemu radzą sobie na ziemiach lekkich i średnich. Ale problem zaczyna się, gdy gleba jest cięższa, bardziej zeschnięta. A trzeba ją tak samo uprawić, jak każdą inną. Więc przygotowaliśmy agregaty uprawowe, ścierniskowe, których bazą jest podwójny wał rurowy zębaty falisty. To właśnie rozwiązanie jest opatentowane. Wał rozbija i drenuje wierzchnią czasami zaskorupioną warstwę gruntu, tym samym zwiększa przepuszczalność ziemi. Do około 15 centymetrów gleba jest bardzo dobrze uprawiona, wszystkie resztki zostają pocięte, wmieszane w glebę, powstaje tak zwany mulcz, który jest pożądany. Ale wał to część, kolejne elementy zastępują inne maszyny, jak kultywator.

Co z ziemiami, na których sadzone są warzywa korzeniowe. Cały czas mamy suszę, duże braki wody spowodowały straty. Potrzeba głębszej uprawy.
Jest oczywiście głębosz z wałem, który porusza glebę nawet do 90 centymetrów, ale to maszyna do potężnych ciągników, mniejszy, o mocy około 80-100 KM nie poradzi sobie. Stąd pomysł „półgłębosza”. Kończę konstrukcję maszyny. Te rozwiązania także zastrzegam w urzędzie patentowym, więc nic więcej nie powiem. Ale pokażę ją na gali Rolnik Roku w Targach Kielce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie