Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto nowym prezesem skarżyskiego Mesko? Nieoficjalnie mówi się, że zostanie nim kobieta, Elżbieta Śreniawska z Kielc

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej wkrótce wybiorą nowego prezesa spółki Mesko. Kandydatów jest pięciu. Nieoficjalnie mówi się, że największe szanse ma Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach i radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

W zakładach metalowych Mesko, państwowej spółce, ostatnio zrobiło się niespokojnie. Zarząd firmy wszedł w ostry konflikt ze związkami zawodowymi, które publicznie stawiały jego członkom poważne zarzuty, wśród których nieumiejętne zarządzanie było jednym z najlżejszych.

Prezes Tomasz Stawiński i członek zarządu Gabriel Nowina - Konopka, mimo, że uznawani za bliskich współpracowników ministra Michała Dworczyka, przegrali walkę z szefem Solidarności w Mesko Stanisławem Głowackim, z resztą, nie jako pierwsi. Po odwołaniu zarządu pełniącym obowiązki prezesa został Robert Bury, ogłoszono nabór do nowych władz Mesko.

Jak się dowiedzieliśmy, zgłosiło się sześciu kandydatów na prezesa największej spółki zbrojeniowej w Polsce (oprócz fabryki amunicji w Skarżysku - Kamiennej ma ona kilka innych zakładów na terenie kraju). Rozmowy z piątką chętnych (jedną kandydaturę wykluczono) mają się odbyć we wtorek. Tymczasem dziś dotarły do nas informacje o tym, że największe szanse na wybór ma Elżbieta Śreniawska. Jest radną sejmiku, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, oraz przewodniczącą Rady Nadzorczej w spółce Autosan, produkującej autobusy.

- Jej głos jest potrzebny do utrzymania większości w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Ceną ma być prezesura w Mesko. Dopiero co zakończył się konflikt pracowników z poprzednim zarządem. Mesko trzeba ratować. Ma zapłacić 31 milionów złotych kary za opóźnienie w dostawie rakiet Piorun dla wojska tylko za 2019 rok. Za 2020 pewnie będzie podobna. Na koniec roku spółka może mieć sto milionów złotych kar do zapłacenia armii. Potrzebny jest człowiek, który zna się na zbrojeniówce i będzie miał odpowiednie kwalifikacje, by wyprowadzić spółkę z trudnej sytuacji - twierdzi osoba związana z Polską Grupą Zbrojeniową.

Czy kandydatka otrzyma poparcie związkowców i przewodniczącego Głowackiego?
- My już swojego członka zarządu, ze strony społecznej, wskazaliśmy. Został nim Marcin Ożóg. teraz czekamy na decyzję właściciela, czyli władz Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ważne, żeby przedłużający się wybór zarządu wreszcie nastąpił, spółce potrzebna jest stabilizacja - mówi Stanisław Głowacki. Czy Elżbieta Śreniawska zostanie prezesem? - Niezbadane są wyroki boskie - kwituje przewodniczący.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie