Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto wygra wybory? Sondaż "Echa"

Jarosław Skrzydło z zespołem redakcyjnym "Echa Dnia"
Sondaż przedwyborczy "Echa Dnia" w województwie świętokrzyskim
Sondaż przedwyborczy "Echa Dnia" w województwie świętokrzyskim
Stabilizują się partyjne notowania. Na czele w sondażu "Echa Dnia" wielka dwójka, z wyraźnym wskazaniem na Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość liderem w sondażu przedwyborczym "Echa Dnia". Druga Platforma Obywatelska z niemal siedmiopunktową stratą. Kolejne miejsca zajęły komitety Lewicy i Demokratów oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wyniki naszego najnowszego sondażu przedwyborczego nie odbiegają w sposób istotny od notowań, jakie prezentowaliśmy w ostatnim partyjnym rankingu dwa tygodnie temu. Nie zmieniła się kolejność. Liderem jest Prawo i Sprawiedliwość, przed Platformą Obywatelską, Lewicą i Demokratami, Polskim Stronnictwem Ludowym, Samoobroną i Ligą Prawicy Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy w sondażu uwzględniliśmy formacje, które zadeklarowały start w wyborach, czyli Partię Kobiet i Polską Partię Pracy. Oba ugrupowania nie osiągnęły jednak imponujących rezultatów.

W porównaniu z ostatnim sondażem wzmocniła się prowadząca dwójka. Wszystko wskazuje na to, przynajmniej na dziś, że walka o prymat w województwie świętokrzyskim rozstrzygnie się właśnie między Prawem i Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską. Taki pojedynek będzie bez wątpienia najważniejszy nie tylko w skali regionu, ale także całego kraju. Podbicie notowań obu największych ugrupowań może świadczyć o tym, że zaczęła "działać" kampania wyborcza.

Ludzie epatowani telewizyjnymi spotami wyborczymi, które wzajemnie się atakują, opowiadają się albo po jednej, albo po drugiej stronie.
ŻELAZNY ELEKTORAT

Warto też - analizując wyniki sondażu - zwrócić uwagę na specyfikę elektoratu województwa świętokrzyskiego. Chodzi konkretnie o wyniki uzyskane przez Lewicę i Demokratów oraz ludowców. Te komitety notują w regionie zdecydowanie lepsze wyniki niż w badaniach opinii publicznej w skali kraju. Zarówno Lewica, jak i Polskie Stronnictwo Ludowe mają w Świętokrzyskiem tak zwany żelazny elektorat.

Notowania tych formacji są ustabilizowane i mieszczą się w przedziale od 14 do 22 procent. Wydaje się zatem, że przekroczenie granicy 20 punktów procentowych w zbliżających się wyborach jest możliwe zarówno dla Lewicy i Demokratów, jak i ludowców. O tym, czy tak się stanie zdecyduje pewnie rozkręcająca się intensywnie kampania wyborcza.

Samoobrona i Liga Prawicy Rzeczypospolitej wypadły blado. Jeśli rezultaty, które są w sondażu, potwierdzą się 21 października, obie partie nie będą miały szans na uzyskanie choćby jednego poselskiego mandatu. Zapowiadają jednak kampanię bezpośrednią, głównie na obszarach wiejskich i w małych miasteczkach. Być może przyniesie ona skutek, bo jak na razie widać wyraźny odpływ elektoratu partii Leppera w kierunku ludowców.

Naturalnym środowiskiem Platformy Obywatelskiej są duże miasta. Jednak najwyraźniej na zachodniej ścianie Polski. W Świętokrzyskiem w naszym sondażu Platforma przegrała z Prawem i Sprawiedliwością w największych ośrodkach, czyli w Kielcach, Ostrowcu i Starachowicach. Partia Tuska była za to lepsza, choć minimalnie, w Skarżysku.

Do wyborów pozostały zaledwie trzy tygodnie. Czy kampania wyborcza jest w stanie do góry nogami przewrócić całą klasyfikację? Wydaje się to mało prawdopodobne. Wyborcy wydają się już być zdecydowani, na kogo oddadzą swój głos.

ŚWIĘTOKRZYSCY KANDYDACI

W nocy ze środy na czwartek zakończyła się rejestracja list wyborczych w Kielcach. Do Sejmu wystartuje osiem ugrupowań. Są to: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Lewica i Demokraci, Polskie Stronnictwo Ludowe, Liga Prawicy Rzeczypospolitej, Polska Partia Pracy, Partia Kobiet i Samoobrona. Do Senatu po jednym kandydacie zgłosiły Samoobrona Patriotyczna i Komitet Prawicy Marka Jurka.

W województwie świętokrzyskim wystartuje łącznie 239 kandydatów - 228 do Sejmu i 11 do Senatu. Na listach wyborczych zdecydowanie przeważają mężczyźni, których jest 185, kobiet jest zdecydowanie mniej, bo tylko 54. Ta liczba byłaby jeszcze zdecydowanie niższa, gdyby nie Partia Kobiet, która wystawiła 16-osobową reprezentację pań w wyborach do Sejmu.

Średni wiek kandydata w województwie świętokrzyskim wynosi 44 lata. Najstarsza jest reprezentacja Polskiego Stronnictwa Ludowego, gdzie średnia wieku na liście wynosi 49 lat, najmłodszą listę ma Partia Kobiet, ze średnią wieku 40 lat.
Najstarszym kandydatem startującym w wyborach jest Andrzej Filosek, który w wyborach wystartuje z listy Platformy Obywatelskiej.

Ma on 84 lata i na co dzień jest szefem Krajowej Partii Emerytów i Rencistów w Świętokrzyskiem. Najmłodsi kandydaci znaleźli się na liście Ligi Prawicy Rzeczypospolitej. Są to Dariusz Zabrocki i Artur Serbski, którzy liczą sobie 21 wiosen. Przytłaczająca większość kandydatów, około 80 procent, legitymuje się wykształceniem wyższym. Pozostałe osoby mają wykształcenie średnie lub zawodowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie