Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalnie w powiecie pińczowskim będzie dużo się działo [ZAPOWIEDZI 2016]

Bartłomiej Bitner
Bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym 2016 roku w powiecie będzie koncert Strachów na Lachy.
Bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym 2016 roku w powiecie będzie koncert Strachów na Lachy. Natalia Popczyk
Koncert Strachów na Lachy, konkursy wokalne i taneczne, festiwale ludowe, Dni Ponidzia widowisko plenerowe czy Zaduszki Jazzowe – imprez w powiecie pińczowskim w 2016 roku szykuje się sporo

Oferta kulturalna w powiecie pińczowskim nie będzie w tym roku gorsza niż w poprzednim. Zostaną przeprowadzone kolejne edycje wielu imprez, będą też koncerty. Najwięcej tradycyjnie będzie się działo latem.
Nowy, 2016 rok rozpocznie się jednak spokojnie. W najbliższą sobotę odbędzie się koncert 77-letniego profesora Krzysztofa Bieleckiego (zaśpiewa pieśni biesiadne i patriotyczne), zaś w przyszły piątek (15 stycznia) Gminny przegląd Jasełkowy – oba wydarzenia w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. To zresztą właśnie ta instytucja będzie organizować największą ilość imprez w naszym powiecie.
W lutym Strachy na Lachy

- Już w lutym przeprowadzimy II Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Scena dla Ciebie”. Z kolei w pierwszą sobotę kwietnia odbędzie się czwarta edycja Otwartego Turnieju Tańca w Pińczowie. W czasie wakacji znów zorganizujemy kino plenerowe, ale tym razem będziemy chcieli wyjść z nim poza budynek Belwederu, w którym mieści się Centrum Kultury. Jesienią natomiast odbędą się u nas zgodnie z tradycją XII Zaduszki Jazzowe. Jeśli zaś chodzi o koncerty, to te również będą. Najbliższy, walentynkowy już 13 lutego na hali widowiskowo-sportowej w Pińczowie, na którym wystąpi polska gwiazda rocka alternatywnego, czyli zespół Strachy na Lachy. O kolejnych informować będziemy później. Koncerty mają bowiem to do siebie, że organizuje się je generalnie w trakcie roku i z dużym, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie da się ich zaplanować – mówi Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Zimą i wiosną odbędzie się także wiele innych imprez, ale już nieco bardziej kameralnych. To między innymi wręczanie tytułów Osobowość Roku 2015 Gminy Kije i Osobowość Roku 2015 Gminy Pińczów (najprawdopodobniej odpowiednio luty i marzec) oraz obchody 153. rocznicy Powstania Styczniowego na Ponidziu i bitwy pod Grochowiskami właśnie w tej miejscowości (marzec).

Lato pełne wydarzeń w plenerze
Prawdziwy wysyp imprez nastąpi oczywiście w czerwcu, lipcu i sierpniu. W Kijach odbędzie się trzecia edycja „Bitwy na zupy” (czerwiec), a w Niegosławicach, gmina Złota, V Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej imienia Kazia Krawczyka i Stasia Muchy oraz w Działoszycach II Festiwal Muzyki Ludowej „Działoszyckie Lwy” (oba promujące naszą tradycję ludową wydarzenia w lipcu), z kolei w Pińczowie Moto Party Ponidzie (sierpień) i Dni Ponidzia (lipiec).

- Dni Ponidzia jak co roku będą imprezą dwudniową. Będzie to święto dobrej zabawy i muzyki dla wszystkich. Na pewno wystąpi kilka zespołów, a wśród nich zapewne co najmniej jeden zza granicy, z któregoś z trzech miast partnerskich Pińczowa. Jeszcze nie wiemy, kto zagra jako gwiazda, bo jesteśmy w trakcie ustaleń, ale na pewno będzie to znana w całym kraju muzyczna marka – dodaje Iwona Senderowska.

Także latem, a dokładnie w sierpniu, odbędzie się w Stadninie Koni Michałów Wielka Parada Michałowa, na której zostaną zaprezentowane konie sprzedane wcześniej na Letniej Aukcji i aukcji Pride Of Poland w Janowie Podlaskim. Podczas parady będzie można zobaczyć zdecydowanie więcej wspaniałych koni – także te, które stadnina będzie chciała wystawić na sprzedaż w następnych latach.

Również w sierpniu rozpocznie się sezon dożynkowy. Imprezy związane ze Świętem Plonów odbędą się w każdej z pięciu gmin naszego powiatu pod koniec tego miesiąca.

Po wakacjach historycznie
Jesienią też nie będziemy narzekać na niedobór imprez. Pod koniec września, choć niewykluczone, że wcześniej, nawet może jeszcze w sierpniu, w gminie Kije odbędzie się kolejne historyczne widowisko plenerowe. Ponieważ w tym roku przypada 1050. rocznica nadania chrztu państwu polskiemu, spektakl będzie dotyczył właśnie tego wydarzenia.
Na przełomie września i października (bo dokładna data nie jest jeszcze znana) w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej imienia Jana Olrycha Szanieckiego w Pińczowie odbędą się XX Pińczowskie Spotkania Historyczne. Także i w tym przypadku nie można wykluczyć, że tegoroczna sesja związana będzie z 1050-leciem chrztu Polski, choć jeśli tak, to w nawiązaniu do naszego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie