Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupić mieszkanie samemu, czy z pośrednikiem?

/pot/

W polskim społeczeństwie pokutuje przekonanie, że płacenie pośrednikowi to smutna konieczność na rynku zdominowanym przez biura pośrednictwa, potocznie zwane "agencjami". W skrócie - pieniądze wyrzucone w błoto. Na taki wizerunek pośrednika pracuje spora część branży, a przede wszystkim pośrednicy bez licencji zawodowej.

Tymczasem przy zakupie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości pomoc pośrednika, choć nie najtańsza, może się okazać kluczowa. Dlaczego? Żeby nie dać się oszukać.

A pułapek na tej drodze jest wiele. Współpracując z dobrym pośrednikiem na pewno zaoszczędzimy sporo czasu, a niewykluczone, że również pieniądze.

Zadaniem pośrednika jest fachowe doradztwo oraz szybkie i sprawne doprowadzenie do transakcji kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Pośrednik powinien doradzić, co i za jaką cenę warto kupić, przedstawić indywidualną ofertę, a potem - czuwać nad przebiegiem wszystkich procedur dokumentacyjnych, w tym sprawdzić wpisy do ksiąg wieczystych i ustalić, czy kupowane przez nas mieszkanie jest "czyste", a więc czy nie ciążą na nim żadne długi, nie ma roszczeń własnościowych, zameldowanych w nim niechcianych lokatorów itp.

Pośrednik powinien też sporządzić ekspertyzy i opracowania umów, a w końcu umówić spotkanie z notariuszem i dopilnować dopełnienia wszystkich procedur, związanych z kupnem nieruchomości.

Za to wszystko zapłacimy niestety bardzo słono. Na ogół - 2-3 procent od wartości transakcji plus 22 proc. VAT-u.

Zakładając, że kupujemy mieszkanie o wartości 200 tysięcy złotych i że pośrednik zażąda 3 procent prowizji, koszt skorzystania z jego usług wyniesie 6 tysięcy złotych plus VAT. W sumie - 7320 złotych. Tak naprawdę dochód pośrednika z "dopięcia" transakcji będzie jednak dwukrotnie wyższy - bo sprzedający nam mieszkanie też przecież płaci prowizję.

Czy warto płacić aż tyle, czy też lepiej wziąć na siebie ciężar przygotowania transakcji? To już każdy musi przekalkulować osobiście.

Jak szukać pośrednika?

Szukając licencjonowanego pośrednika w obrocie nieru-chomościami warto zwrócić uwagę czy jest on zrzeszony w organizacji zawodowej. Wszystkie regionalne stowarzyszenia pośredników należą do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, która dba o przestrzeganie standardów jakości usług oraz etyki zawodowej i dokształcanie swoich członków.

Kto to jest pośrednik?

Profesjonalny pośrednik to osoba posiadająca licencję zawodową, nadaną decyzją administracyjną przez Ministra Budownictwa RP. Aby ją zdobyć, konieczne jest na przykład wyższe wykształcenie kierunkowe albo ukończenie studiów podyplomowych z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Zdobytą wiedzę kandydat na pośrednika musi następnie wykorzystać na półrocznych praktykach, podczas których oceniana jest jego skuteczność i wiedza. Musi on także zdać egzamin kwalifikacyjny. Jeśli procedura kwalifikacyjna przebiegnie pomyślnie, Minister Budownictwa wpisuje go do rejestru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie