Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnię w Starej Kuźnicy zwiedzamy od 50 lat (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Kowale Szymon Burakowski i Paweł Żochowski przy pracy
Kowale Szymon Burakowski i Paweł Żochowski przy pracy Marzena Kądziela
Od 50 lat jedyna w Polsce zachowana w pierwotnej postaci kuźnia w Starej Kuźnicy udostępniana jest turystom. W sobotę, podczas XII Kuźnic Koneckich, z okazji jubileuszu, przybyło do obiektu położonego nad zalewem wielu gości.

[galeria_glowna]

W uroczystości udział wzieli między innymi (od lewej) wizedyrektor Muzeum Techniki Henryk Twardowski, wicestarosta Andrzej Lenart, starosta Bogdan Soboń,
W uroczystości udział wzieli między innymi (od lewej) wizedyrektor Muzeum Techniki Henryk Twardowski, wicestarosta Andrzej Lenart, starosta Bogdan Soboń, przewodniczący rady powiatu Wiesław Skowron, dyrektor Muzeum Techniki Jerzy Jasiuk, naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Dariusz Kowalski Marzena Kądziela

W uroczystości udział wzieli między innymi (od lewej) wizedyrektor Muzeum Techniki Henryk Twardowski, wicestarosta Andrzej Lenart, starosta Bogdan Soboń, przewodniczący rady powiatu Wiesław Skowron, dyrektor Muzeum Techniki Jerzy Jasiuk, naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Dariusz Kowalski
(fot. Marzena Kądziela)

Jak mówił dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie, które jest opiekunem kuźni, Jerzy Jasiuk, obiekt jest unikatowy w skali kraju. We wnętrzu szopy zbudowanej nad zalewem, w centrum wioski Stara Kuźnica w gminie Końskie w 1835 roku, znajduje się piec, miechy, młot napędzany kołami wodnymi wraz z mechanizmem pozwalającym sterować wszystkim z wnętrza kuźni. Do końca lat 50. XX wieku produkowano tu narzędzia rolnicze, takie jak lemiesze, siekiery, ale także klamry, okucia, kosy, haki. Do dziś możemy oglądać pochodzące z drugiej połowy XIX wieku obcęgi, szczypce, czy tak zwaną babę młota.

Podczas uroczystości dyrektor Jerzy Jasiuk i jego zastępca Henryk Twardowski dziękowali władzom samorządowym za pomoc w sprawowaniu pieczy nad zabytkowym obiektem. Dziękowano także Andrzejowi Niewęgłowskiemu, przedsiębiorcy z Młynka, który wspomaga finansowo zabytek, firmie Hydromel z Końskich za pomoc przy jego utrzymaniu, a także rodzinie Niewęgłowskich, którzy oprowadzają przybyłych do wioski turystów.

Urządzenia znajdujące się w kuźni uruchamiane są jedynie przy wielkich okazjach. Taką okazją był sobotni jubileusz. Kowale Szymon Burakowski i Paweł Żochowski dali pokaz kucia żelaza i wykonywania drobnych elementów zdobniczych.

Jubileusz był jednym z elementów Kuźnic Koneckich, dwudniowej imprezy organizowanej pod patronatem Echa Dnia przez Starostwo Powiatowe w Końskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie