Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta w Sandomierzu. Wspierają dzieło odnowy nagrobków

Małgorzata Płaza
Odwiedzający groby bliskich na sandomierskich nekropoliach mogą wesprzeć szczytną akcję ratowania zabytkowych nagrobków.

Jedną z najstarszych kwest w regionie organizuje Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. Wolontariuszy z puszkami można spotkać na trzech cmentarzach: katedralnym, świętopawelskim i komunalnym. Wśród kwestujących są miejscy radni.

- Najbardziej wzruszające jest, gdy datki, czasami drobiazgi, wrzucają małe dzieci. Widać, jak co roku, że ludzie czują potrzebę wsparcia tej szczytnej akcji, tym bardziej, że efekty pracy Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego są widoczne – mówił Robert Pytka. Marcin Marzec podkreślił, że udział w kwestach wynika z potrzeby serca. Takie akcje trzeba wspierać.
Katarzyna Kapała-Głąb, nauczycielka w Collegium Gostomianum kwestowała razem z grupą uczniów. - Uczestniczę w kwestach co roku, od dziewięciu lat. Młodych ludzi nie trzeba namawiać do udziału w tej akcji, sami się zgłaszają - zaznaczyła nauczycielka.

– Na nich zawsze można liczyć. Nie trzeba przekonywać i uzasadniać potrzeby uczestnictwa w kweście. Uczniowie doskonale rozumieją ideę tej akcji – dodał Waldemar Białousz, również nauczyciel w Collegium Gostomianum.
Wrzucający datki do puszek mówili, że wsparcie zbiórki to wyraz szacunku dla tych, którzy odeszli i przejaw troski o dziedzictwo przeszłości.

Edward Loryś stwierdził, że wsparcie kwesty uważa za swój obowiązek, jako Polaka i sandomierzanina. - Znam historię cmentarza katedralnego dość dokładnie. Uważam, że moim obowiązkiem było przyjść tutaj z dziećmi. Byliśmy także na cmentarzu wojskowym, gdzie zapaliliśmy świeczki na grobach polskich żołnierzy – powiedział Edward Loryś.
Każda osoba wrzucająca pieniądze do puszki otrzymuje ulotkę o działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego. Sandomierska kwesta będzie kontynuowana w czwartek.

W czasie ubiegłorocznej zbiórki zebrano 14.750 złotych. Pieniądze te, a także dotacje z budżetu miasta i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków umożliwiły konserwację czterech XIX-wiecznych nagrobków: Jana Piętki, Franciszki Dziarskiej, Dominika Nawrockiego i Aurelii Zielińskiej. W ciągu 25 lat działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego udało się uratować blisko 120 cennych nagrobków na cmentarzu katedralnym oraz kilka na świętopawelskim.

Na cmentarzach prowadzona jest również zbiórka pieniędzy na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych.
Kwesty odbyły się także w Goźlicach, Sulisławicach i Klimontowie.

ZOBACZ też:
Dwie na jednego" odcinek 2. - Rafał Maślak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie