Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii powstało w starachowickiej szkole

M.K.
Działanie urządzeń w Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii prezentuje Stanisław Łukomski, nauczyciel przedmiotów mechatronicznych i elektronicznych
Działanie urządzeń w Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii prezentuje Stanisław Łukomski, nauczyciel przedmiotów mechatronicznych i elektronicznych Monika Nosowicz-Kaczorowska
Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii powstało w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Coraz bardziej cenioną przez pracodawców wiedzę zdobywają w niej uczniowie kilku klas zawodowych.

Powstanie laboratorium to efekt współpracy pomiędzy szkołą i niemiecką instytucją zajmującą się organizacją staży i praktyk zawodowych dla specjalistów do spraw energii odnawialnej.

Realizacji projektu "PWP EKOtechnik - kształcenie z energią" podjęła się starachowicka Akademia Przedsiębiorczości we współpracy z niemieckim partnerem. Czterosalowe Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii powstało w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, który jest beneficjentem programu. Utworzenie laboratorium kosztowało 300 tysięcy złotych, a wiedzę zdobywają w nim uczniowie klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W pracowni zajęcia mają też uczniowie uczący się w takich zawodach jak technik budownictwa, technik elektronik, technik mechatronik i technik ochrony środowiska. Uczniowie mogą korzystać z trzech sal laboratoryjnych: pomp ciepła i kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych i narzędzi pomiarowych. W sali ze stanowiskami komputerowymi uczy się wykonywania rysunków technicznych, kosztorysów, jest też pracownia, gdzie praktycznie ćwiczy się zdobytą wiedzę teoretyczną.

W czwartek w Hotelu Senator odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Gości przywitał Michał Zatorski, prezes Akademii Przedsiębiorczości. O projekcie mówiła Sylwia Pawłoś, kierownik projektu. Wzbogaconą ofertę edukacyjną szkoły przedstawiła jej dyrektorka Grażyna Małecka.

- Dzisiaj szkolnictwo zawodowe wymaga doposażenia, nakładów finansowych. Wymusza to rozwój nowych technologii. Szkoły muszą przystosować się do potrzeb pracodawców. To ciągłe wyzwanie dla szkół takich jak nasza. Podejmujemy to wyzwanie - powiedziała Grażyna Małecka.

Głos zabrali także eksperci zajmujący się zagadnieniami odnawialnych źródeł energii.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie