MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci z powiatu kazimierskiego nagrodzeni na wielkiej rolniczej gali

Marzena ŚLUSARZ
Zwycięzcy w powiecie buskim z wręczającymi nagrody, od lewej: Bogdan Żerniak, prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, europoseł Czesław Siekierski, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, redaktor naczelny "Echa Dnia” Stanisław Wróbel, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich: Krzczonowianki-Niezapominajki, Boszczynek, Broniszów i z przodu w imieniu taty Bogdana Pszczoły nagrodę odbierał syn Kamil.
Zwycięzcy w powiecie buskim z wręczającymi nagrody, od lewej: Bogdan Żerniak, prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, europoseł Czesław Siekierski, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, redaktor naczelny "Echa Dnia” Stanisław Wróbel, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich: Krzczonowianki-Niezapominajki, Boszczynek, Broniszów i z przodu w imieniu taty Bogdana Pszczoły nagrodę odbierał syn Kamil. Dawid Łukasik
We wtorek podczas wielkiej gali w Targach Kielce poznaliśmy laureatów konkursów Rolnik Roku 2013, Świętokrzyskie Koła Gospodyń Wiejskich 2013 i Świętokrzyskie Gospodarstwa Agroturystyczne 2013 w województwie świętokrzyskim i powiecie kazimierskim.

Setki gości, wystawy sprzętu rolniczego, prezentacje artystyczne i kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich oraz degustacje produktów wpisanych na listę Świętokrzyskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, a przede wszystkim niesamowite emocje i prezentacja laureatów - tak przebiegała Gala Finałowa konkursów Rolnik Roku 2013, Świętokrzyskie Koła Gospodyń Wiejskich 2013 i Świętokrzyskie Gospodarstwa Agroturystyczne 2013. Laureatów wyłoniliśmy licząc punkty wynikające z miejsca w glosowaniu sms Czytelników oraz z miejsca w głosowaniu jury. Punkty SMS i jurorów liczyły się po połowie. Jurorzy mieli znaczący wpływ na przyznanie miejsc w kategoriach działalności rolniczej.

Najlepsi rolnicy w powiatach pojadą na wycieczkę do Brukseli na zaproszenie europosła Czesława Siekierskiego. Laureaci drugich i trzecich miejsc w kategoriach zwierzęcej oraz sadowniczo-warzywniczej otrzymali zestawy nawozów dolistnych o wartości 200 złotych od firmy EKOPLON, a zwycięzcy w tych kategoriach otrzymali od firm Organika Sarzyna i Agrocentrum talony o wartości 600 złotych na zakup środków ochrony roślin oraz zestaw upominków od kieleckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W konkursie Święto-krzyskie Koła Gospodyń Wiejskich nasienna firma PlantiCo Zielonki ufundowała nagrody w postaci kiełkowników z nasionami dla wszystkich nagrodzonych Kół Gospodyń Wiejskich w klasyfikacji powiatowej. Wszystkie nagrodzone Koła otrzymały specjalne Puchary od Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Pierwsze miejsce w powiecie kazimierskim w konkursie Rolnik Roku 2013 zajął Bogdan Pszczoła, który prowadzi w Rzemienowicach w gminie Opatowiec 40-hektarowe gospodarstwo. Specjalizuje się w hodowli bydła. Zwierzęta utrzymywane są w dwóch oborach - na krowy i na opasy. Mleko dostarcza do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. W konkursie na najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie triumfowały gospodynie z Broniszowa w gminie Kazimierza Wielka. Panie od 2005 roku prężnie kultywują tutejsze tradycje, szczycą się umiejętnościami kulinarnymi, przygotowują znakomite potrawy regionalne. Drugie miejsce w powiecie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Boszczynek z gminy Skalbmierz. Grupa działa od 2001 roku, promuje produkt regionalny "swojski wek", który został zakwalifikowany do Szlaku Kulinarnego. Na trzecim miejscu w powiecie uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich Krzczonowianki Niezapominajki z Krzczonowa w gminie Opatowiec, panie działają od stycznia tego roku. Mają na koncie sukcesy kulinarne, przygotowują degustacje tradycyjnych potraw na imprezy kulturalne o różnym zasięgu. Każde koło prężnie działa w swoich małych społecznościach, wspierając zwłaszcza życie kulturalne.

Gali towarzyszyły wielkie emocje. Swoje potrawy podały do degustacji gospodynie z Tucząp, panie wraz z zespołem wystąpiły na scenie i wykonały piosenki ludowe. Wprowadziły tym samym znakomitą atmosferę świętokrzyskiej regionalnej ludowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie