"Laury Świętokrzyskie" rozdane. Poznaj laureatów nagrody wojewody świętokrzyskiego (zdjęcia)

Luiza BURAS-SOKÓŁ
Tegoroczni laureaci i gospodarze gali w komplecie, od lewej: Grzegorz Dziubek, Bożentyna Pałka-Koruba, wójt Strawczyna Tadeusz Tkaczyk, dyrektor zarządzający spółki Delfin Tomasz Kasprzyk, siostra Małgorzata Chmielewska, profesor Stanisław Żak, członkowie stowarzyszenia "Młodzi Demokraci” i trener Rafała Dobrowolskiego Sebastian Bątor.
Tegoroczni laureaci i gospodarze gali w komplecie, od lewej: Grzegorz Dziubek, Bożentyna Pałka-Koruba, wójt Strawczyna Tadeusz Tkaczyk, dyrektor zarządzający spółki Delfin Tomasz Kasprzyk, siostra Małgorzata Chmielewska, profesor Stanisław Żak, członkowie stowarzyszenia "Młodzi Demokraci” i trener Rafała Dobrowolskiego Sebastian Bątor. Łukasz Zarzycki
Nagrody wojewody świętokrzyskiego trafiły do osób, samorządów i firm

[galeria_glowna]

Zdobywcy nagrody "Laur Świętokrzyski 2012"

Zdobywcy nagrody "Laur Świętokrzyski 2012"

Firma Delfin - w kategorii "Przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie". Od początku swojej działalności koncentruje się na zagadnieniach ochrony środowiska naturalnego i zasobów wód. Firma chce być najbardziej kompetentnym producentem przydomowych oczyszczalni ścieków i pojmuje ten cel jako swoją misję. Wspiera finansowo działania jednostek samorządu terytorialnego, współpracuje w Muzeum Wsi Kieleckiej, wspiera także działania organizacji pozarządowych.

Rafał Dobrowolski - w kategorii "Fair Play". Od 20 lat uprawia łucznictwo, od początku w tym samym klubie Stella Kielce. Dwukrotny olimpijczyk - Pekin 2008, Londyn 2012. Uczestniczył w ponad 250 zawodach na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu jako medalista bądź zwycięzca. Charakteryzuje się dużą, sportową konsekwencją oraz szacunkiem wobec konkurentów i reguł gry.

Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" Regionu Świętokrzyskiego - w kategorii "Lider Społeczeństwa Obywatelskiego". Działa w regionie świętokrzyskim od 2001 roku, zrzesza około 50 członków. Przeprowadziło wiele akcji społecznych, edukacyjnych, konferencji, happeningów, debat i innego typu inicjatyw mających na celu pobudzenie do działania lokalnych środowisk. Najważniejsze inicjatywy to cykliczne już "Świętokrzyskie Dyktando" i "Wielki Test Wiedzy o Kielcach".

Strawczyn - w kategorii "Innowacyjna gmina". Wykorzystuje nowoczesne technologie, przyjazne środowisku naturalnemu, stwarzając komfortowe warunki prowadzenia działalności gospodarczej. W ciągu ostatnich lat samorząd stał się miejscem przyjaznym, czystym i zielonym, ale wyposażonym w niemal kompletną infrastrukturę komunalną. Gmina konsekwentnie realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii.

Siostra Małgorzata Chmielewska - w kategorii "Człowiek Roku". Jest przełożoną polskiej Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia, a także prezesem Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia. Pod kierunkiem siostry Małgorzaty Wspólnota prowadzi 7 domów, do których przyjmuje ludzi bezdomnych: kobiety, chorych, matki z dziećmi, młodzież. Potrzebujący, oprócz schronienia, otrzymują pomoc socjalną, medyczną i materialną.

Profesor Stanisław Żak - "Laur Specjalny". Należy do grona najzacniejszych postaci regionu świętokrzyskiego. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, wieloletni profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor książek i licznych artykułów naukowych. Działacz opozycji demokratycznej w PRL, Senator RP I i II kadencji.

Sześciu laureatów sięgnęło po przyznawane przez wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę-Korubę "Laury Świętokrzyskie" podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury. To właśnie oni swą postawą i pracą, zdaniem kapituły nagrody, najskuteczniej promują region tworząc jego pozytywny wizerunek w kraju.

- Z pomocą tej nagrody chcemy pokazać to, co aktywne, kreatywne, wizjonerskie, przedsiębiorcze, innowacyjne i po prostu dobre w ludziach, firmach i ich działaniach - mówiła na początku gali wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. Zaznaczyła, że "Laur Świętokrzyski" w tym roku nieco zmienił swój charakter: - Poza kategorią "Fair Play", która pozostaje bez zmian, "odkurzyliśmy" pozostałe kategorie, by pokazać osoby i przedsiębiorstwa niezwykłe - tłumaczyła pani wojewoda. Wraz z nią statuetki wręczał wicewojewoda Grzegorz Dziubek i członkowie komitetu honorowego nagrody.

Tegoroczni nagrodzeni to: siostra Małgorzata Chmielewska na co dzień zajmująca się ludźmi potrzebującymi pomocy, bezdomnymi, osamotnionymi, chorymi; profesor Stanisław Żak - erudyta dbający o rozwój kulturalny regionu; Rafał Dobrowolski - łucznik, propagator idei fair play, który w trakcie eliminacji olimpijskiej do Pekinu 2008, gdy jego konkurent złamał łuk, bez wahania użyczył mu swojego zapasowego sprzętu (w imieniu nieobecnego sportowca nagrodę odebrał jego trener Sebastian Bątor); kielecka firma Delfin, która oprócz działalności nastawionej na zysk prowadzi aktywne działania społeczne i charytatywne; Strawczyn - prężnie rozwijająca się gmina stawiająca na innowacyjne, proekologiczne rozwiązania; stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" skupiające młodych ludzi chcących zaktywizować społeczeństwo.
Dla laureatów i gości zaśpiewała Katarzyna Nosowska. Nastrojowe, kameralne i mądre piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu wokalistki zyskały nowy wymiar i oczarowały publiczność.

Tegoroczna edycja "Laura Świętokrzyskiego" była już siódmą. Co roku po statuetkę i dyplom uznania sięgają inni, reprezentujący różne dziedziny życia laureaci. Nagradzanych łączy jedno - wszyscy działają na rzecz regionu świętokrzyskiego i zamieszkujących go ludzi.

Z pasji do szycia powstało niezwykłe miejsce w Zielonej Górze

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

sie należy im po czekoladzie

Dodaj ogłoszenie