Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lawenda niesie zapach południa

ATA
Lawenda lubi glebę zasadowa, zasobną w wapno. Można ją sadzić na terenach pobudowanych.
Lawenda lubi glebę zasadowa, zasobną w wapno. Można ją sadzić na terenach pobudowanych.
Lawenda może rosnąć nie tylko we Francji, Maroku czy Włoszech. Z powodzeniem można posadzić ją w polskim ogrodzie i przez lata będzie ozdobą.

Oczywiście gdy wybierzemy odpowiedni gatunek.

Lawenda wąskolistna jest najbardziej odpowiednia do polskich warunków, ponieważ dobrze znosi mrozy. Kwitnie na fioletowo, różowo i biało. Liście i kwiaty lawendy bardzo intensywnie i przyjemnie pachną. Roślina kwitnie w lipcu i sierpniu, ale zaschnięte kwiatostany długo zachowują kolor i zapach, dzięki czemu są ozdobne po zakończeniu kwitnienia.

Lubi wapno

Lawenda lubi glebę zasadowa, zasobną w wapno. Najlepiej rośnie na gruncie piaszczysto-gliniastym, w ciepły i osłoniętym od wiatrów miejscu. Z powodzeniem można ją sadzić na terenach po budowlanych, zanieczyszczonych wapnem. Nawozimy ją kompostem lub preparatami płynnymi w niewielkim stężeniu. Nie lubi obornika, ani dużych dawek nawozów mineralnych.

Rozmnaża się ją z nasion lub przez podział roślin wiosną lub pod koniec lata. Starsze rośliny można odmłodzić późną jesienią przez silne przycięcie. Następnie pędy dolne należy tak obsypać, aby mogły się ukorzenić. Wiosną należy roślinę przyciąć nisko, 5-10 cm przy ziemi, wówczas ma ładny pokrój. Na zimę warto lawendę okryć gałęziami iglaków lub włókniną.

Lawenda nadaje się do skalnych ogródków, na żywopłoty, obwódki. Nadaje się także do uprawy w donicach na tarasie lub balkonie. Można ją sadzić w miejscach, gdzie często przebywamy, bo odstrasza owady.
Do kuchni…

Lawenda jest świetną przyprawą - jednym ze składników ziół prowansalskich. Ze względu na gorzkawy zapach, nieco przypominający rozmaryn, lepiej używać jej w niewielkich ilościach. Kilka pędów wystarczy do nadania aromatu pieczeni baraniej, zupie lub rybnej, sałacie i mięsu duszonemu z warzywami. Interesujące efekty smakowe i kolorystyczne osiągniemy, dodając kwiaty lawendy do białego ryżu (pod koniec gotowania). Warto tez spróbować lawendy z twarożkiem. Można również spróbować samodzielnie wykonać miód lawendowy: świeżym, płynnym miodem zalewamy dopiero zerwane kwiaty lawendy na trzy tygodnie i codziennie go mieszamy.

Lawendę można parzyć jak herbatę. Jej napar ułatwia zasypianie, łagodzi stres i napięcie, reguluje pracę przewodu pokarmowego, poprawia trawienie, pomaga przy nieżytach żołądka i nadmiernym biciu serca. Ma własności uspokajające i podobno jest afrodyzjakiem.

…i do kąpieli

Kwiaty lawendy wykorzystuje się w produkcji olejku lawendowego używanego w przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym. Olejek lub wywar z suszonych ziół dodane do kąpieli uspakajają i działają nasennie.

Fantastyczny efekt osiągniemy, zalewając alkoholem - wystarczy 40 procentowy - świeże kwiaty lawendy tak, by całkowicie zakryć je płynem. Przez dwa tygodnie codziennie wstrząsamy butelkę z nalewem. Zielonkawy płyn można wykorzystać do nacierania przy bólach mięśniowych i stawowych oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych. Można go również pić - jedną łyżeczkę - gdy grozi nam zaziębienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie