Lech (na razie) prowadzi. Podsumowanie weekendu w T-Mobile Ekstraklasie

Sławomir STACHURA [email protected]
"Kolejorz" awansował na pierwsze po zwycięstwie w Lubinie 1:0, ale dziś może stracić pozycję na rzecz Legii. Korona pokonana w Zabrzu 2:0 w ciągu pięciu minut. Podbeskidzie wciąż bez zwycięstwa, ale ma Jelenia. Wygrane Śląska i Polonii

Lech Poznań co najmniej do dzisiaj będzie liderem piłkarskiej ekstraklasy, gdyż wieczorem w Szczecinie z Pogonią zmierzy się warszawska Legia. Ostatnie już w tabeli Podbeskidzie Bielsko-Biała przegrało w Bełchatowie 1:2, ale grało jeszcze bez Ireneusza Jelenia, który podpisał kontrakt z "Góralami" do końca sezonu.

Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Ubiparip 5 min.
Zagłębie: Gliwa - Widanow, Rymaniak, Banaś, Nhamoinesu - Pawłowski, Rakowski (32. Woźniak), Bilek (83. Wilczek), Jeż, Małkowski (67. Abwo) - Papadopulos.
Lech: Buric - Ceesay, Arboleda, Kamiński, Wołąkiewicz (80. Wilk) - Ubiparip, Drewniak (65. Reiss), Murawski, Trałka, Lovrencsics - Ślusarski (61. Tonew).
Kartki: czerwona: Kebba Ceesay (72 min. Lech, za drugą żółtą), żółte: Ceesay, Trałka, Arboleda (Lech). Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 10 512.

"Kolejorz" piąte zwycięstwo w sezonie odniósł w piątek w Lubinie, pokonując KGHM Zagłębie 1:0. Gola już w piątej minucie ładnym strzałem uzyskał Serb Vojo Ubiparip. W pierwszej połowie przewaga gości była wyraźna, w drugiej mecz się wyrównał, ale ekipa z Poznania potwierdziła, że ma najlepszą defensywę w lidze - tylko cztery stracone bramki - i utrzymała prowadzenie. Zagłębie w niczym nie przypomina zespołu z wiosny, kiedy zdobyło najwięcej punktów w lidze.

Jesienią wywalczyło ledwie pięć, a kara trzech ujemnych nałożona przez PZPN za korupcję sprawia, że podopieczni trenera Pavla Hapala są na przedostatnim miejscu w tabeli.

KORONA ATAKOWAŁA I …PRZEGRAŁA

Trzeci mecz z rzędu wygrał Górnik, choć dwa gole w pierwszej części, gdy przeważała Korona. Kielczanie nie wykorzystali jednak wtedy kilku okazji, a dwa gole stracili w samej końcówce pierwszej połowy, w ciągu pięciu minut. Kielczan załatwił duet Arkadiusz Milik - Prejuce Nakoulma. 18-latek w ostatnich dniach dwukrotnie zagrał w reprezentacji Polski, a w lidze wciąż imponuje skutecznością i znalazł się na celowniku kilku zagranicznych klubów. W piątek zdobył szóstą bramkę w sezonie i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców. Z kolei reprezentant Burkina Faso dołożył - po pięknej, kombinacyjnej akcji - czwarte trafienie w rozgrywkach i gospodarze zwyciężyli 2:0.

Górnik Zabrze - Korona Kielce 2:0 - czytaj więcej o meczu

PIAST NIE REMISUJE

Piast Gliwice - Widzew Łódź 1:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Kaczmarek 39 min., 1:1 Kędziora 74, 1:2 Broź 90+1 z karnego.
Piast: Trela - Zbozień (27. Lazdins), Klepczyński, Krzycki, Oleksy - Izvolt, Matras, Zganiacz (92. Cuerda), Jurado (76. Sikora), Podgórski - Kędziora.
Widzew: Maciej Mielcarz - Broź, TPhibel, Abbes (79. Duda), Bartkowski - Bruno (63. Rybicki), Bartoszewicz, Dudek, Okachi, Kaczmarek - Ben Dhifallah (66. Stępiński).
Kartki: żółte: Krzycki (Piast). Kaczmarek (Widzew). Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 6 837.

Widzew trzy punkty wywiózł z Gliwic, gdzie pokonał Piasta 2:1. Wygraną zapewnił gościom obrońca Łukasz Broź, który w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry wykorzystał rzut karny. Natomiast beniaminek utrzymał miano drużyny grającej bezkompromisowo - w tym sezonie jeszcze nie zremisował, ale poniósł też drugą porażkę z rzędu. Przed reprezentacyjną przerwą przegrał 0:4 z Lechem w Poznaniu.

PRZYSZEDŁ JELEŃ, KASPERCZYK ODEJDZIE?

PGE GKS Bełchatów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Buzała 9 min., 2:0 Wacławczyk 43, 2:1 Adamek 64.
Bełchatów: Stachowiak - Raul Gonzalez, Sawala, Lacic, Kosowski - Wróbel, Baran, Bozok, Wacławczyk (90+3. Giel), Madej (79. Wroński) - Buzała (88. Piekarski).
Podbeskidzie: Zajac - Sokołowski, Pietrasiak, Dancik, Król - Chmiel, Reiman, Nather (46. Malinowski), Cohen (56. Adamek), Ziajka (46. Szczęsny) - Demjan.
Kartki: żółte: Baran, Kosowski, Stachowiak (GKS), Nather, Reiman, Szczęsny, Sokołowski, Chmiel. Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 1 400.

Powody do zadowolenia mają wreszcie kibice w Bełchatowie. GKS odniósł pierwsze zwycięstwo i czerwoną latarnię oddał pokonanym - ekipie Podbeskidzia Bielsko-Biała, która w tym sezonie już jako jedyna drużyna w ekstraklasie jest bez zwycięstwa. Wprawdzie w piątek "Górale" podpisali kontrakt do końca sezonu z 31-letnim Ireneuszem Jeleniem, który był kilka miesięcy bez klubu (grał przez ostatnie lata we francuskich klubach AJ Auxerre i Lille, rozegrał tam 100 spotkań, w których strzelił 45 goli, w reprezentacji Polski 29 meczów - 5 goli), ale nie wiadomo, czy zadebiutuje jeszcze pod wodzą trenera Roberta Kasperczyka, którego akcje po ostatnich niepowodzeniach znacznie spadły. Podbeskidzie na ligową wygraną czeka od 24 marca i od 15 kolejek.

REMIS POD WAWELEM

Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 0:0
Wisła: Pareiko - Jaliens, Czekaj, Głowacki, Bunoza (83. Frederiksen) - Iliev (74. Boguski), Wilk, Chrapek (57. Genkow), Garguła, Melikson - Sikorski.
Jagiellonia: Słowik - Modelski, Ukah, Norambuena, Grzyb - Kupisz, Tymiński, Pazdan, Smolarek (83. Kędzior), Zahorski (61. Dżalamidze) - Frankowski (67. Plizga).
Kartki: żółte: Czekaj, Głowacki, Jaliens, Bunoza (Wisła), Tymiński, Modelski, Ukah (Jagiellonia) Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 18 421.

Piłkarze Wisły i Jagiellonii zapowiadali, że mecz w Krakowie będzie dla nich okazją do przełamania złej passy. I na zapowiedziach się skończyło, bo ponad 18 tysięcy widzów nie zobaczyło żadnej bramki. Białostoczanie w tym sezonie wygrali tylko na inaugurację. Obie drużyny mają po osiem punktów i plasują się w dolnej połowie tabeli, choć przed rozgrywkami miały znacznie większe aspiracje.

LECHIA - ŚLĄSK OD 2:0 DO 2:3

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 2:3 (1:0)
Bramki: 1:0 Traore 45 min. z karnego, 2:0 Traore 50, 2:1 Mila 61, 2:2 Mila 71, 2:3 Elsner 72.
Lechia:Kaniecki - Janicki, Madera, Bieniuk, Piotr Brożek - Ricardinho (60. Kacprzycki), Surma (66. Andreu), Pietrowski, Machaj, Wiśniewski (74. Łazaj) - Traore.
Śląsk: Kelemen - Socha, Grodzicki, Jodłowiec, Mraz - Sobota, Elsner, Kaźmierczak, Mila, Ćwielong (69. Cetnarski) - Gikiewicz (90+1. Kowalczyk).
Kartka:żółta: Sebastian Mila (Śląsk). Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 19 415.

Lechia Gdańsk podejmowała Śląsk Wrocław. Prowadziła 2:0 po dwóch golach Traore, by przegrać 2:3. Dwa gole dla Mistrzów Polski strzelił Sebastian Mila

STOKOWIEC TRIUMFUJE

Polonia Warszawa - Ruch Chorzów 2:1 (2:1)
Bramki: 0:1 Piech 11 min., 1:1 Dwaliszwili 18, 2:1 Brzyski 37.
Polonia: Pawełek - Todorovski, Baszczyński, Szymanek, Cotra - Wszołek, Piątek, Pazio (74. Hołota), Brzyski - Dwaliszwili (86. Cani), Teodorczyk (69. Injac).
Ruch: Peskovic - Kikut (83. Włodyka), Sadlok, Stawarczyk, Szyndrowski - Sultes, Malinowski, Panka (69. Starzyński), Zieńczuk - Piech (15. Niedzielan), Jankowski.
Kartki: żółte: Kikut, Niedzielan (Ruch). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 5 000.

Polonia Warszawa podejmowała Ruch Chorzów. Chorzowianie prowadzili 1:0, ale przy bramkowej akcji stracili Arkadiusza Piecha (kontuzja) i potem do głosu doszli podopieczni wywodzącego się z Kielc trenera Piotra Stokowca zwyciężając 2:1 z drużyną, którą prowadził były trener "Czarnych Koszul" - tarnobrzeżanin Jacek Zieliński.

Kolejkę kończy poniedziałkowy pojedynek Legii z Pogonią w Szczecinie (18.30).