Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lecznicza przyprawa - imbir

Wanda Mołoń
archiwum
Współcześni znawcy leczniczych możliwości roślin dowodzą, że posiada on właściwości zmniejszające ból i łagodzące stany zapalne. Podobnie, jak środki przeciwbólowe, ale za to nie przejawia żadnych działań ubocznych, nie drażniąc i nie uszkadzając śluzówki żołądka.

Moc orientalnej przyprawy

Imbir należy do najstarszych, ciepłolubnych roślin przyprawowych i leczniczych. Rośnie w południowo-wschodniej Azji, od tysięcy lat jest uprawiany w Chinach, Indiach i na Jamajce. Europa poznała imbir około 2000 lat temu.
Przeciwzapalnego działania imbiru dowiedli uczeni amerykańscy, podając przez kilka tygodni wyciąg z imbiru ludziom chorującym na reumatoidalne zapalenia stawu kolanowego. Większość badanych odczuła wyraźną ulgę. Imbir jest też doskonałym środkiem na kaszel i przeziębienie. Rozgrzewa, zapobiega mdłościom w chorobie lokomocyjnej, a także po zabiegach operacyjnych. W starożytności uważano, że imbir zabezpiecza przed dżumą. Dzisiaj wiadomo, że pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego, żółci. Wciąż przydaje się przy zaburzeniach trawienia z mdłościami i wymiotami, niestrawności, braku apetytu, wzdęciach, przewlekłym zapaleniu jelit, obrzękach, gośćcu, zatrzymaniu oddawania moczu, bólach głowy, a także do płukania gardła przy anginie. Może obniżać poziom cholesterolu, rozszerzać światło naczyń, zapobiegać również powstawaniu niektórych nowotworów złośliwych.

Jak lek, ale uważaj

Imbir możemy stosować jako świeży lub suszony korzeń, pod postacią kapsułek, tabletek, nalewek, płynnych wyciągów, kandyzowanych plastrów kłącza. Ale uwaga - może on wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Zachowajmy ostrożność przy kamicy żółciowej. Mimo, że imbir posiada właściwości rozrzedzające krew, nie powinien zaszkodzić pacjentom przed i po operacjach. Nie należy podawać go dzieciom do 6 roku życia. Przedawkowanie imbiru prowadzi do skurczy i zahamowania pracy żołądka.

Dodaj imbir do herbaty

Elżbieta Noculak, doradca żywieniowy zachęca, by jak najczęściej dodawać imbir do codziennego menu, zwłaszcza zimowego, nie zapominając, że herbatka z kawałkiem kłącza jest napojem silnie rozgrzewającym.
- Obieramy i ucieramy kawałek (ok. 1 cm) korzenia imbiru. Zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Następnie cedzimy i dodajemy łyżeczkę miodu. Pijemy powoli, małymi łykami.
Doskonale łagodzi bóle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie