Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legendarny kielecki muzealnik, Tadeusz Włoszek został patronem nagrody. Przyzna ją samorząd województwa

Lid
Legendarny kielecki muzealnik, Tadeusz Włoszek został patronem nagrody, którą samorząd województwa będzie honorował muzealników.

Wzorem innych województw także samorząd województwa świętokrzyskiego postanowił od tego roku przyznawać nagrody promujące działalność muzealną. Nagroda nosi imię Tadeusza Włoszka, a konferencję anonsującą jej ustanowienie zorganizowano w Muzeum Historii Kielc - w kamienicy przy ul. Świętego Leonarda 4, która przez wiele lat była siedzibą Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i jednocześnie domem zacnego kustosza.

Nagroda, jak informuje dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Magdalena Kusztal, będzie przyznawana w 4 kategoriach między innymi za wystawy i działalność edukacyjną. Jej wartość to 4 tysiące złotych.

Początkowo miała być wręczona w czasie Europejskiej Nocy Muzeów, ale ze względu na pandemię przesunięto do końca czerwca termin zgłaszania kandydatur, wręczenie odbędzie się jesienią w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Warto wiedzieć

Tadeusz Włoszek był inicjatorem, twórcą i kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które było zaczątkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowe w Kielcach. Dzięki zaangażowaniu w rozwój muzealnictwa Kielecczyzny, Tadeusz Włoszek uznawany jest za ojca kieleckich muzeów.

Tadeusz Włoszek żył w latach 1843 - 1933. Uczestnik powstania styczniowego w oddziale Langiewicza, absolwent Szkoły Głównej w Warszawie, nauczyciel łaciny i greki w prywatnym gimnazjum w Warszawie, a od 1885 w Marjampolu po przeniesieniu w związku z prowadzonym przez Włoszka tajnym nauczaniem języka polskiego. W 1906 roku po przejściu na emeryturę przeniósł się do Kielc, gdzie wraz z weteranami powstania styczniowego kultywował pamięć o walczących wówczas ludziach (między innymi poprzez oprowadzanie po muzeum w stroju powstańczym). Działał aktywnie w ramach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego organizując wycieczki krajoznawcze i gromadząc kolekcję przyszłego Muzeum Krajoznawczego, gdzie w latach 1908-1933 pełnił funkcję kustosza. Tworzona przez Włoszka kolekcja ukierunkowana była na historię naturalną. Pierwszym obiektem wpisanym do inwentarza było skrzemieniałe drewno z Miedzianej Góry. Po dwóch latach w zbiorach znajdowało się niemal 2000 przedmiotów. Z inicjatywy Włoszka w okresie międzywojennym w muzeum utworzono działy geologii, archeologii, etnografii, broni oraz pracownie konserwatorską i fotograficzną. Kolekcja Muzeum Krajoznawczego, włączona do Muzeum Świętokrzyskiego potem Muzeum Narodowego w Kielcach, w 2006 roku stała się podstawą zbiorów Muzeum Historii Kielc.

Dzięki swej aktywnej działalności na polu krajoznawstwa oraz zaangażowaniu w rozwój muzealnictwa Kielecczyzny Tadeusz Włoszek uznawany jest za „ojca” kieleckich muzeów.

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, nagroda jest przyznawana przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego za wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacje, osiągnięcia naukowe oraz za konserwację zbiorów. Jednocześnie Świętokrzyska Nagroda Muzealna imienia Tadeusza Włoszka upamiętnia jej patrona - zasłużonego dla naszego regionu kustosza i regionalistę. Wręczenie tegorocznych nagród zaplanowano na wrzesień, podczas inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w regionie świętokrzyskim.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie