Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz neonatolog o zaletach karmienia piersią

Monika Dereń
Doktor Grażyna Pazera, neonatolog  z Wojewódzkiego  Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Doktor Grażyna Pazera, neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
W poniedziałek, 1 sierpnia, Światowy Dzień Karmienia Piersią. O zaletach takiego żywienia rozmawiamy z doktor Grażyną Pazerą neonatologiem z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Dlaczego karmienie piersią od samego narodzenia jest tak ważne dla zdrowia i rozwoju dziecka?
Karmienie piersią to synonim zdrowia dla dziecka i dla matki. Naturalne mleko wpływa na zdrowie fizyczne i rozwój niemowlaka, ale także później, gdy jest człowiek jest już dorosły. Dla matki jest to ochrona przed chorobami nowotworowymi i cywilizacyjnymi. Są to korzyści dalekosiężne. Osoba w wieku dorosłym karmiona piersią do drugiego roku życia może liczyć na to, że nigdy nie wystąpią u niej choroby cywilizacyjne, na które obecnie zapada większość społeczeństwa. Idealnym przykładem jest fakt, że w krajach arabskich czy azjatyckich, gdzie kobiety karmią dziecko, bardzo rzadko zapadają na choroby krążenia. Trudno u nich zdiagnozować alergie czy nawet zwykłe infekcje.

Kiedy najlepiej zacząć karmić dziecko naturalnym mlekiem, a kiedy całkowicie wyeliminować je z jadłospisu?Najważniejsze, aby noworodka karmić mlekiem matki od pierwszych chwil życia. Wówczas korzystniej kształtują się mikroorganizmy w jego ciele. Jeśli chociaż raz nakarmi się dziecko sztuczną mieszanką, zaczynają wtedy dominować bakterie, które w przyszłości nie uchronią go przed chorobami cywilizacyjnymi. Według badań zaleca się karmienie dziecka w pierwszych dwóch godzinach po porodzie. Pierwsze karmienie to tylko pojedyncze krople siary, ale zawierają one składniki przechodzące do przewodu pokarmowego dziecka, które otaczają śluzówki i przenikają do krwi. Są to czynniki naprawcze, komórki macierzyste oraz immunoglobuliny niezbędne w ludzkim organizmie. Karmienie powinno trwać tak długo, jak chce tego dziecko, albo tak długo, jak może to robić matka. Nawet do drugiego, trzeciego roku życia. Są takie obrazy, na których matka karmi czteroletnie dziecko stojące na krzesełku. To wzbudza ogromne emocje, a kwestia karmienia powinna być indywidualna.

Co zrobić gdy matka już nie może, albo już nie chce karmić dziecka swoim mlekiem? Jak przystosować pociechę do innego jedzenia i innego sposobu karmienia?Zawsze jest to trudny moment w życiu matki. Jeżeli dziecko cierpi i chce być nakarmione, trzeba znaleźć swój indywidualny złoty środek. Jednym sposobem jest radykalne odstawienie. Wiąże się to z ogromnym buntem i płaczem dziecka, ale trzeba te dni przeczekać i nalegać, aby dziecko przyjęło butelkę z mlekiem. Idealną metodą jest stopniowe przyzwyczajanie pociechy do innych produktów. Mama także powinna pamiętać, aby swoim ubiorem nie przypominać dziecku o karmieniu piersią, a gdy zbliża się czas posiłku dziecka należy kontakt z nim ograniczyć do minimum. Oddać je pod opiekę taty, babci, po to, aby pociecha szybciej zapomniała o starym sposobie karmienia.

Na co matka powinna zwrócić uwagę podczas samego procesu karmienia? Jaka jest najlepsza technika przekazywania pokarmu niemowlakowi?To także jest kwestia indywidualna, zależna od tego, czy występują jakieś dolegliwości u matki, jakie jest napięcie mięśniowe u dziecka, jak ukształtowana jest buzia dziecka i piersi kobiety. Najczęściej jest to pozycja klasyczna, gdy matka i dziecko leżą na boku i stykają się brzuszkami lub pozycja siedząca, gdy dziecko ma główkę ułożoną na łokciu, a mama pociechę przytula. Najważniejsze jest jednak, aby dziecko się nie zachłysnęło, aby miało wygodne ułożenie, tak aby to dla matki i dziecka nie był to przymus czy ciężar, tylko naturalny, piękny czas spędzania wspólnie czasu. Należy także pamiętać, by karmić pociechę zamiennie piersią, raz lewą raz prawą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie