Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje w przyszłym roku szkolnym mogą być ciekawsze

Malwina Zaborowska
O projekcie opowiedzieli nauczyciele I LO w Końskich: (od lewej) Katarzyna Baran, Piotr Frąc i Anna Stołowska – Gregorczyk.
O projekcie opowiedzieli nauczyciele I LO w Końskich: (od lewej) Katarzyna Baran, Piotr Frąc i Anna Stołowska – Gregorczyk. Malwina Zaborowska
Wakacje dopiero się zaczęły, ale nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich, którzy biorą udział w projekcie "Comenius", już obmyślają, jakie interesujące metody nauczania zaproponować swoim uczniom od nowego roku szkolnego.

Kreatywna nauka języków obcych, więcej zajęć w plenerze i ciekawych wyjazdów w ramach godzin lekcyjnych - niewykluczone, że już niebawem to wszystko będzie możliwe dzięki projektowi, w którym bierze udział "stary" konecki ogólniak.

- "Innowacyjne metody edukacyjne, zdobywanie doświadczeń od innych" to wielostronny partnerski projekt pomiędzy szkołami na Litwie, w Hiszpanii, Turcji, Bułgarii, we Włoszech i Polsce. Celem przedsięwzięcia jest wprowadzenie atrakcyjniejszych form nauczania, np. w oparciu o zastosowanie nowoczesnych technologii. Nieodłącznym elementem jest tu wymiana, a także czerpanie doświadczeń i pomysłów od kolegów z zagranicy - mówi anglista, Piotr Frąc, który wraz z latynistką Katarzyną Baran i anglistką Anną Stołowską - Gregorczyk należy do grona nauczycieli najbardziej zaangażowanych w projekt.

Inspiracje z różnych stron Europy

W ubiegłym roku szkolnym koneccy pedagodzy uczestniczyli w wyjazdach do Włoch i na Litwę, by podzielić się pomysłami nietradycyjnych metod nauczania z belframi pięciu pozostałych krajów.

- To były niesamowicie inspirujące spotkania. Czas spędzony na przeglądzie i dyskusji nad niestandardowymi sposobami prowadzenia zajęć zachęcił nas do jeszcze większej kreatywności. Byłam zachwycona niektórymi pomysłami nauczycieli z zagranicy - mówi pani Katarzyna. Projekt, który do tej pory angażował przede wszystkim nauczycieli, ma jednak w dłuższej perspektywie posłużyć przede wszystkim uczniom.

- Projekt zakłada, że nauczyciele będą stopniowo wprowadzać najciekawsze formy poznanych metod nauczania. Nieodłącznym elementem będzie tu korzystanie z nowoczesnych technologii, choćby tablicy interakcyjnej. W ramach projektu działa także portal, dzięki któremu pedagodzy z różnych krajów zamieszczają opinie i rady nauczycieli a także uczniów, a także poznają nowe narzędzia, które umożliwią w przyszłości wprowadzenie platformy e-learning, czyli zdalnego nauczania - tłumaczy Piotr Frąc.

Pierwsze efekty

Do tej pory jednak udało się już wprowadzić w I Liceum Ogólnokształcącym kilka urozmaiceń do nauczania.

- Staram się tak organizować uczniom lekcje, by nie wdzierała się do nich nuda. Stąd m. in. pomysł wystawiania przez młodzież przedstawień teatralnych w języku angielskim, co pozwala na praktyczne wykorzystanie pozyskanych już umiejętności lingwistycznych - podkreśla Anna Stołowska - Grzegorczyk. Podobne techniki stosuje na zajęciach z języka łacińskiego Katarzyna Baran. - Uczniowie chyba najmilej wspominają lekcję podczas której mogli poznawać łacińskie nazwy części ciała, na przykład przy użyciu szkieletu. Takie obrazowe zajęcia z pewnością powodują, ze wiedza jest bardziej przyswajalna - mówi nauczycielka.

W celu czerpania nowych pomysłów na uatrakcyjnienie nauki, nauczyciele wyjadą już jesienią do Turcji lub Bułgarii. To wówczas zaprezentują nowe koncepcje prowadzenia zajęć, a jednocześnie pozyskają kolejne doświadczenia, które być może w przyszłości zaowocują jeszcze ciekawszymi lekcjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie