Lekkoatletyka. Adam Lachowski był dziesiąty, ale poprawił "życiówkę"

/dor/
Andrzej Lachowski (pierwszy, z numerem 148) zajął dziesiąte miejsce w XXVI Barbórkowym Biegu o Lampkę Górniczą w Lubinie, ale o 27 sekund poprawił rekord życiowy. Fot. archiwum prywatne
Andrzej Lachowski, który pochodzi ze Stąporkowa, startował w XXVI Barbórkowym Biegu o Lampkę Górniczą, który odbył się w Lubinie. Trasa liczyła 10 kilometrów. W mocnej stawce biegaczy z Polski i zagranicy nasz zawodnik uplasował się na dziesiątej pozycji.

- Wiedziałem, że stawka biegu będzie bardzo mocna. Chodziło mi jednak o to, żeby sprawdzić aktualną formę w bezpośredniej walce z najlepszymi zawodnikami w Polsce i nie tylko - mówił nam Andrzej Lachowski.

W biegu w Lubinie wystartowało 520 biegaczy. Lekkoatleta pochodzący ze Stąporkowa uplasował się na dziesiątej pozycji, ale uzyskany wynik 29,41 jest jego nowym rekordem życiowym. Poprzedni poprawił o 27 sekund. -Początek biegu był bardzo szybki. Na drugim kilometrze zaczęły się próby rozerwania stawki. Ja miałem wtedy czas 5,37 i już wtedy miałem kilkumetrową stratę do pierwszego zawodnika. Siłą rzeczy musiałem zwolnić i następne kilometry utrzymywały się na poziomie około 3 minut na kilometr - opowiadał Andrzej Lachowski.

Dobrze obsadzony bieg wygrał prowadzący od startu tegoroczny mistrz Ukrainy na 10 kilometrów Vitaly Szafar. Samotnie minął linię mety z czasem 27 minut i 57 sekund. Czternaście sekund stracił do niego mistrz Polski w półmaratonie Michał Kaczmarek. Andrzej Lachowski był dziesiąty.

- Wyjazd do Lubina był bardzo udany. Cieszę się, że znacząco udało mi się poprawić rekord życiowy. Mam nadzieję, że za rok, w kolejnej edycji tego biegu, powalczę o wyższą lokatę - dodał Andrzej Lachowski, który obecnie mieszka i trenuje w Krakowie.