Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Małogoszcza stworzyli przed budynkiem szkoły prawdziwy ogród. Posadzili ponad 200 roślin [ZDJĘCIA]

albo
Otwarcie licealnego ogrodu przed budynkiem szkoły w Małogoszczu
Otwarcie licealnego ogrodu przed budynkiem szkoły w Małogoszczu albo
Uczniom liceum ogólnokształcącego z Małogoszcza nie można odmówić kreatywności, pracowitości i pomysłowości. Stworzyli zieloną, roślinną strefę relaksu przed budynkiem szkoły. Pracując od marca poprzez kwiecień, a także po kilka dni w czerwcu, lipcu i sierpniu - z pomocą dorosłych, zasadzili ponad 200 roślin, uprzątnęli teren, postawili ławki i tabliczki informacyjne stwarzając przed budynkiem szkoły prawdziwy ogród przyjazny ludziom i owadom. Projekt pod tytułem "Zielono nam" udało się zrealizować dzięki wygranej w konkursie "Zakręceni w przestrzeni" organizowanemu przez Fundację Wspólnie LafargeHolcim.

Tuje, brzozy, szałwie, jeżówki, berberysy, derenie, jałowce, marcinki i rozchodniki - to tylko niektóre z roślin, jakie można oglądać przed budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu.

Uczniowie liceum ogólnokształcącego wraz z opiekunami: Magdaleną Łabędzką-Piróg oraz Magdaleną Chrabąszcz zrealizowali projekt pod tytułem "Zielono nam". Fundacja LafargeHolcim - Wspólnie, kilka miesięcy temu przyznała projektowi uczniów główną nagrodę w III edycji konkursu "Zakręceni w przestrzeni". Za kwotę 10 tysięcy złotych uczniowie stworzyli przed budynkiem szkoły prawdziwą ekologiczną, zieloną strefę wypoczynku. We wtorek, 8 października odbyło się oficjalne otwarcie ogrodu.

Podczas wtorkowej inauguracji zielonej przestrzeni, młodzi twórcy i wykonawcy projektu przypomnieli od czego się zaczęło, co i jak musieli zrobić w kolejnych tygodniach. Nie zabrakło również serdecznych podziękowań skierowanych do wszystkich, którzy pomogli w realizacji projektu. Uczniowie zaprezentowali film z przygotowań makiety oraz kadry z prac w ogrodzie. Na koniec uczennice zaśpiewały piosenkę pod tytułem "Pamiętajcie o ogrodach". Następnie wszystkich zaproszono na zewnątrz, aby oficjalnie przeciąć wstęgę i podlać rośliny.

"Było dużo pracy, ale jest wielka radość"
Julia Bebel, Konrad Chrabąszcz, Matylda Maliszewska, Szymon Olesiński, Oliwia Szarek, Julia Szymkiewicz, Kacper Szymkiewicz i Oliwer Szymkiewicz - małogoscy licealiści i twórcy projektu "Zielono nam", opowiedzieli o szczegółach pracy w szkolnym ogrodzie. - Kiedy dowiedzieliśmy się, że nasz projekt otrzymał w konkursie nagrodę główną, bardzo się ucieszyliśmy. Szybko jednak musieliśmy wziąć się do prawdziwej, fizycznej pracy. W marcu bardzo pomogli nam panowie z Zakładu Usług Komunalnych oraz panowie konserwatorzy, którzy przywieźli ziemię i przekopali, przygotowali teren. Pracowaliśmy również w kwietniu. Dużo czasu na terenie szkoły spędzaliśmy także w wakacje. Po kilka dni w czerwcu, lipcu i sierpniu - kto ile mógł - pracowaliśmy przy sadzeniu roślin, ustawianiu tabliczek i specjalnych domków dla owadów. Czasem napotykaliśmy na przykład na twardą ziemię i wtedy musieliśmy pracować z pomocą kilofa. Z perspektywy czasu z uśmiechem wspominamy również pracę, kiedy ziemia "zamieniła się" w błoto - mówili ze śmiechem uczniowie.

Przed budynkiem szkoły uczniowie wraz z dorosłymi zasadzili rośliny wieloletnie i odporne na mróz. Przyznali także, że bardzo zależało im nie tylko na roślinach, które podobają się i są przyjazne ludziom, ale także owadom - głównie pszczołom.

W pracy pomagało im całe grono dorosłych: rodzice, dziadkowie, panie opiekunki, nauczyciele, panowie konserwatorzy, panowie z Zakładu Usług Komunalnych i wiele innych, których nie sposób wymienić. Dużym wsparciem byli także ich koledzy z klasy 2a i 2b.

Podczas wtorkowej inauguracji nie mogło zabraknąć fundatorów nagrody głównej z Fundacji Wspólnie LafargeHolcim - opiekuna projektu Agnieszki Rafalskiej oraz dyrektora Cementowni Lafarge Małogoszcz, Jacka Patyka, który dla licealistów przygotował drobne upominki.

- Drodzy uczniowie, dziękuję Wam, że tą waszą pracą, waszymi pomysłami mogę się chwalić w całej Polsce - mówił bezpośrednio do młodych twórców, dyrektor Cementowni Małogoszcz, Jacek Patyk.

Agnieszka Rafalska z Fundacji Wspólnie dodała: - Jestem w waszej szkole po raz drugi, czy trzeci i szczerze się przyznam, że za każdym razem jadę tu do Was bardzo spokojna, bo wiem że jak tu przyjadę to zastanę wspaniale zrealizowany projekt, dopracowany do perfekcji. I za to Wam bardzo serdecznie dziękuję - mówiła pani Agnieszka.

W otwarciu licealnego ogrodu wzięli udział między innymi: burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu oraz dyrekcja i przedstawiciele szkół z terenu gminy, rodzice, dziadkowie oraz cała społeczność szkolna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie