Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum imienia Chreptowicza w "złotej setce" najlepszych szkół w ogólnopolskim rankingu

Mirosław Rolak
Mirosław Rolak
We wtorek, 31 maja podczas uroczystej gali w Warszawie zaprezentowano wyniki publikowanego co roku przez Perspektywy Ogólnopolskiego Rankingu STEM. W "złotej setce" na 72. miejscu sklasyfikowano Liceum Ogólnokształcące numer II imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Perspektywy co roku publikują rankingi najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, a Liceum Ogólnokształcące numer II imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu zawsze plasuje się na najwyższych pozycjach. W tegorocznym Rankingu STEM sklasyfikowano 200 najlepszych liceów w Polsce. Wśród nich, na 72. miejscu znalazł się ostrowiecki „Chreptowicz”. Znany w całej Polsce „Chreptus” był jedynym z powiatu ostrowieckiego liceum spełniającym warunki rankingowej klasyfikacji, a z województwa jednym z pięciu liceów. W całym województwie nie znalazło się inne publiczne liceum, które mogłoby się pochwalić lepszymi wynikami niż Liceum Ogólnokształcące numer II. Według Ogólnopolskiego Rankingu STEM to „Chreptowicz” jest najlepszym publicznym liceum w województwie Świętokrzyskim - najlepiej kształcącym w zakresie przedmiotów ścisłych.

STEM – czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka - to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Hasło STEM jest powszechnie znane w edukacji i gospodarce USA i innych krajów. Wiadomo, że bez dobrej edukacji w zakresie STEM nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu. Celem Rankingu Liceów i Techników STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka – a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych.

Ranking wskazuje licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do szkół zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

Ranking Liceów STEM 2016 uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 roku zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Ranking został oparty na trzech kryteriach: wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia oraz informatyka, wynikach matury obowiązkowej z matematyki, sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych.

- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się wśród szkół, które najlepiej i najskuteczniej w Polsce kształcą w zakresie przedmiotów ścisłych - powiedział Piotr Pobiega, wicedyrektor i nauczyciel informatyki Liceum Ogólnokształcącego numer II imienia Joachima Chreptowicza, tuż po ogłoszeniu rankingu. - Choć w „Chreptowiczu” uczymy nie dla rankingów i z okazji „świąt”, to jednak pozycja w rankingu jest dla nas bardzo cenną informacją zwrotną. Na jej wynik złożyła się nasza codzienna, systematyczna praca. Już dawno określiliśmy mocne strony szkoły. Jedną z nich jest świetna kadra, która potrafi uczyć młodzież nie tylko zainteresowaną przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi, a drugą jest przyjazny klimat nauki. Co zadecydowało o naszej pozycji w tym rankingu? Jednym z kryteriów były wyniki egzaminu obowiązkowego z matematyki na maturze w 2015 roku. Ten wskaźnik dla „Chreptowicza” wyniósł niemal 80% możliwych do uzyskania punktów. To mówi samo za siebie.

Również drugi wskaźnik (wyniki matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia oraz informatyka) to nasz znak firmowy. W przypadku pierwszych 4 przedmiotów do egzaminu z każdego z nich przystępuje corocznie 60-70 uczniów (ponad połowa zdających). Średnie wyniki w szkole znacznie przekraczają średnią krajową (nawet o ponad 20 – 30 punktów procentowych). To efekt pracy uczniów i nauczycieli uczących z pasją i zaangażowaniem zarówno podczas lekcji, jak i zajęć dodatkowych, a dla uczniów przepustka do studiowania na wymarzonych kierunkach wymarzonych uczelni.

Trzecie kryterium – olimpijczycy - to taka „wisienka na torcie”. Dotyczy zazwyczaj kilkorga uczniów w roku. W tegorocznym rankingu uwzględniona była Olimpiada Fizyczna i Olimpiada Wiedzy Technicznej, ale wcześniej sukcesy dotyczyły też innych olimpiad: biologicznej, chemicznej, matematycznej i informatycznej. W naszym Liceum już kilka lat temu trafnie określiliśmy profile kształcenia, trafnie przygotowaliśmy ofertę edukacyjną dla gimnazjalistów i konsekwentnie ją realizujemy. Od kilku lat otwieramy dwie klasy z rozszerzoną biologią i chemią i dwie klasy z rozszerzona matematyką i fizyką lub geografią. To są klasy, które funkcjonowały u nas na długo przed stworzeniem Rankingu STEM. Widać zatem, że dobrze przewidzieliśmy kierunki rozwoju współczesnej nauki i techniki. Potwierdzeniem naszych działań jest to, że spośród maturzystów 2015, a to ich wyniki tworzyły ranking, ponad 40 studiuje na politechnikach, z tego 30 na Politechnice Warszawskiej ponad 20 na studiach ekonomicznych, ponad 20 na akademiach medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie