Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych. Po zaciętej końcówce meczu Barca zdobyła Halę Legionów

Po zaciętej końcówce Industria Kielce przegrała z Barcą 31:32. Na zdjęciu rzuca Szymon Sićko. Piotr Polak/PAP
W meczu 14., ostatniej kolejki Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych. Industria Kielce przegrała z Barcą. To pierwsza w tym sezonie porażka naszego zespołu w Hali Legionów. Mecz nie miał już żadnego wpływu na kolejność w grupie B, którą wygrał klub z Katalonii przed kielczanami. Obie drużyny awansowały bezpośrednio do majowych ćwierćfinałów, w nich mistrzowie Polski zmierzą się ze zwycięzcą pary 1/8, w której zagrają dwie węgierskie drużyny, Pick Szeged i Telekom Veszprem.

Hala Legionów zdobyta. Po zaciętej końcówce pierwszej połowy Industria Kielce minimalnie przegrała z Barcą

Industria Kielce - Barca 31:32 (12:13)
Industria Kielce: Wolff (1-30, 50-60 min, 8/27 = 30%), Kornecki (31-50 min, 1/13 = 7%) – Wiaderny 1, Nahi, Sanchez-Migallon 1 – D. Dujszebajew 3, T. Gębala, Sićko 5, Stenmalm 2 – Karacić, Olejniczak – A. Dujszebajew 5 – Moryto 8 (4), Kounkoud 1 – Karaliok 2, Tournat 3. Trener: Talant Dujszebajew.
Barca: Nielsen (1-37 min i na jednego karnego, 5/24 = 21%), Perez de Vargas (37-60 min, 5/17 = 29%) - Soler 2, Wanne 4 (3) – N’guessan 6, Carlsbogard 2 – Makuc 2 – Mem 2, Richardson 4 – Gomez 1, Janc 3 – Frade 3, Thiagus Petrus, Fabregas 3, Parera. Trener: Carlos Ortega.

Karne. Industria Kielce: 4/4. Barca: 3/5 (Gomez trafił w poprzeczkę, Wolff obronił rzut Richardsona).

Kary. Industria Kielce: 2 minuty (D. Dujszebajew). Barca: 4 minuty (Mem, Thiagus Petrus po 2).

Sędziowali: Adam Biro, Oliver Kiss (Węgry).

Widzów: 4200.

Przebieg: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2 (‘7), 3:7 (‘17), 4:7, 4:9 (‘19), 8:9 (‘24), 8:10, 9:10, 9:11, 10:11. 10:12, 11:12, 11:13, 12:13 – 14:13 (‘33), 14:15, 15:15, 15:16, 17:16, 17:17 (‘37), 20:17 (‘39), 20:18, 21:18, 21:19, 22:19, 22:20, 23:20 (‘42), 23:24 (‘46), 25:24, 25:25, 26:25, 26:26, 27:26, 27:27, 28:27, 28:28, 29:28, 29:30 (‘57), 31:30 (‘58), 31:32 .

Mecz miał już tylko prestiżową stawkę, bowiem od dwóch kolejek wiadome było, że Barca wygra grupę B, Industria zajmie drugie miejsce i obie drużyny awansują do majowych ćwierćfinałów. W środę wyjaśniło się, że rywalem kielczan na tym etapie będzie lepszy z pary Pick Szeged – Telekom Veszprem.

I widać było w tym spotkaniu, że dla żadnej z drużyn wygrana nie jest sprawą życia lub śmierci. Sporo grali zawodnicy, którzy zwykle w takich spotkaniach nie powąchali nawet boiska.

Przegrali trzy ostatnie mecze z Barcą

Barca przyjechała do Kielc bez chorego Luki Cindricia – byłego gracza mistrzów Polski oraz kontuzjowanego Aitora Arino. W Industrii pierwszy raz od ponad trzech miesięcy zagrał Benoit Kounkoud, do składu po chorobie wrócił Tomasz Gębala.

12 strat gospodarzy w pierwszej połowie

Industria Kielce przegrała trzy ostatnie mecze z Dumą Katalonii – finał poprzedniej Ligi Mistrzów, półfinał klubowych mistrzostw świata Super Globe i pierwszy, wyjazdowy mecz w grupie. Barca była dotąd niepokonana w tym sezonie Ligi Mistrzów, zanotowała jedynie jeden remis w wyjazdowym spotkaniu z THW Kiel.

W pierwszej fazie meczu gospodarze popełnili bardzo dużo prostych błędów (w pierwszej połowie aż 12 strat), między 7 a 17 minutą nie zdobyli ani jednego gola i z wyniku w granicach remisu zrobiło się pięć bramek różnicy (4:9). A że i Barca nie ustrzegła się błędów (8 strat do przerwy), toteż spotkanie nijak nie przypominało ubiegłorocznego finału Ligi Mistrzów.

Ale potem nasi szczypiorniści jakby się odblokowali, przestali popełniać głupie błędy w ataku, a kilka świetnych interwencji miał Andreas Wolff, który odbił karnego i kilka piłek w sytuacjach sam na sam. Industria miała serię czterech trafień z rzędu, złapała kontakt bramkowy i pojedynek nabrał kolorów. Już do końca tej części gry Żółto-Biało-Niebiescy nie pozwolili Blaugranie się oddalić.

Industria Kielce świetnie zaczęła drugą połowę

Pierwsze 10 minut drugiej połowy, która stała już na wyższym poziomie, to okres najlepszej gry Industrii, która szybko wypracowała trzybramkową przewagę. Wystarczyło jednak kilka naiwnych rzutów naszych zawodników, a znów prowadzili rywale. Już do końca wynik był „na żyletki”, a o zwycięstwie gości zadecydowało to, że w ostatnich minutach nasi zawodnicy kilka razy się pomylili, a zawodnicy Barcy nie. W ostatnich sekundach była szansa na remis, ale sędziowie odgwizdali Alexowi Dujszebajewowi błąd kroków.

Z grupy A awansowała między innymi Orlen Wisła Płock, dzięki wyjazdowemu zwycięstwu z FC Porto. W 1/8 Nafciarze zmierzą się w francuskim HBC Nantes.

PARY 1/8

• Pick Szeged - Telekom Veszprem (w 1/4 Industria Kielce)
  • Wisła Płock - HBC Nantes (SC Magdeburg)
  • Aalborg Handball - GOG Gudme (Barca)
  • Dinamo Bukareszt - THW Kiel (Paris Saint Germain HB)

W sobotę o godzinie 19 Industria zagra w Opolu z Gwardią, a potem nastąpi przerwa dla reprezentacji.

GRUPA B – tabela końcowa

• Celje Pivovarna Lasko – Aalborg Handball 31:34 (15:19)
  • Elverum Handball – THW Kiel 26:26 (11:12)
  • Pick Szeged – HBC Nantes 28:28 (13:15)
  • Industria Kielce – Barca 31:32 (12:13)