Zbigniew Czyż
Polskie siatkarki pokonały Dominikanę 3-1 w pierwszym meczu drugiego turnieju Ligi Narodów w Hongkongu. Zdjęcia PZPS
Zwycięskim meczem z Dominikaną 3-1 polskie siatkarki rozpoczęły drugi turniej Ligi Narodów. Podopieczne Stefano Lavariniego wygrały 25:23, 30:28, 23:25, 25:17. Polki pozostały liderem rozgrywek. To piąta z rzędu wygrana naszych reprezentantek w tej edycji prestiżowych rozgrywek. Zawody odbywają się w Hongkongu.

Pierwszy set dla Polek

Dobra gra Polek w pierwszym secie. Biało-Czerwone kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie, prowadziły od stanu 8:7 i wygrały 25:23! Zawodniczki z Dominikany były nieskuteczne w serwisie, zupełnie odmiennie w tym elemencie gry prezentowały się Polki.

Nasze reprezentantki popełniły kilka błędów w ataku, ale na szczęście bez większych konsekwencji, choć końcówka seta była nerwowa.

Dramaturgia w końcówce drugiego seta

Od początku drugiego seta nieco lepiej prezentują się siatkarki z Dominikany, prowadzą 11:8.

Polki poprawiły grę i doprowadzają do remisu 15:15.

Zapowiada się zacięta końcówka drugiej partii, 21:20 dla Dominikany.

Polki miały szansę na pierwsze objęcie prowadzenia w drugim secie, ale przy stanie 22:22 nie wykorzystały okazji w ataku.

24:23 dla Polek!

Cios za cios, 26:26.

Świetna końcówka seta w wykonaniu Biało-Czerwonych, wygrały 30:28 i prowadzą już 2-0!

Znowu nerwowa końcówka, z happy-endem dla Dominikany

Początek trzeciego seta ponownie dla rywalek naszych reprezentantek. Dominikana prowadzi 10-7.

Cztery punkty Polek z rzędu, 14:13 dla Biało-Czerwonych!

Lepszy okres gry siatkarek Dominikany, 20:17.

Polki doprowadzają do remisu 20:20.

Niestety, Dominikana wygrywa trzeciego seta 25:23.

Świetny czwarty set w wykonaniu Polek

Świetne otwarcie czwartego seta w wykonaniu podopiecznych Stefano Lavariniego, 8:4.

Nasze siatkarki utrzymują bezpieczną przewagę, 13:9.

Polki coraz bliżej wygranej w czwartym secie i w całym meczu. 16:10!

Już chyba nic nie może odebrać Polkom zwycięstwa, 22:13!

Polskie siatkarki wygrały czwartą partię 25:17, a cały mecz 3-1. To piąta z rzędu wygrana Polek w tej edycji Ligi Narodów.

Znakomite otwarcie Ligi Narodów

Biało-czerwone zanotowały znakomite otwarcie kolejnego cyklu Ligi Narodów wygrywając w tureckiej Antalyi z Kanadą 3:2, Włochami 3:1 oraz Tajlandią i Serbią po 3:0. Zwycięstwa dały im nie tylko fotel lidera, ale także awans na ósmą lokatę w międzynarodowym rankingu. Wysoka pozycja w tym zestawieniu, w przypadku niepowodzenia w turnieju kwalifikacyjnym, może dać przepustkę na igrzyska olimpijskie.

Kolejnym rywalem będzie Turcja, która przed własną publicznością wygrała trzy spotkania i doznała jednej porażki. W Hongkongu podopieczne Lavariniego zmierzą się jeszcze z Holenderkami, które zdobyły zaledwie jeden punkt i Chinkami. Azjatki, podobnie jak Polki, mają na koncie cztery zwycięstwa i 11 "oczek".

Niemal identyczny skład Polek

Włoski selekcjoner do Hongkongu zabrał niemal identyczną czternastkę, co na pierwszy turniej do Turcji. W składzie zabrakło Kamili Witkowskiej, która z powodu urazu i tak nie grała w Antalyi, a zastąpiła ją debiutantka, środkowa BKS-u Bostik Bielsko-Biała Dominika Pierzchała.

W Lidze Narodów każda z reprezentacji weźmie udział w trzech turniejach i rozegra 12 spotkań w fazie zasadniczej. Siedem najlepszych drużyn po trzech rundach plus gospodarz - Stany Zjednoczone - weźmie udział w turnieju finałowym w Arlington.