Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listy do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie buskim rozwieszone

Adam LIGIECKI
Tak wygląda... dziesiąte niebo pierwszaka. Patrycja Sikora (z lewej) z radością odnalazła swoje nazwisko na liście przyjętych do I Liceum Ogólnokształcącego, Agata Bezak gratulowała koleżance i cieszyła się, że trafi do swojej wymarzonej szkoły - "ekonomika”.
Tak wygląda... dziesiąte niebo pierwszaka. Patrycja Sikora (z lewej) z radością odnalazła swoje nazwisko na liście przyjętych do I Liceum Ogólnokształcącego, Agata Bezak gratulowała koleżance i cieszyła się, że trafi do swojej wymarzonej szkoły - "ekonomika”. Adam Ligiecki
W poniedziałek opublikowano oficjalne listy przyjęć do klas pierwszych w szkołach ponadgimnazjalnych. Skończyły się nerwy i stres, karty zostały rozdane.

W powiecie buskim mieliśmy w tym roku 814 absolwentów publicznych gimnazjów. Czekały na nich miejsca w szkołach o różnych kierunkach kształcenia.

O przyjęciu decydowały w głównej mierze punkty, z jakimi kończyli swoje gimnazja. Im więcej na koncie, tym lepszą szkołę można było wybierać.

W SAMO POŁUDNIE

W poniedziałek, w samo południe, wywieszono oficjalne listy przyjętych. Najwięcej, bo blisko ćwierć tysiąca pierwszaków ma buskie I Liceum Ogólnokształcące.

Tuż po godzinie 12 w holu budynku ogólniaka zjawiła się Patrycja Sikora, absolwentka gimnazjum w Gnojnie. Mimo zimna i deszczu, przyjechała do Buska, by sprawdzić, czy jej nazwisko znalazło się na liście pierwszoklasistów.

- Hura! Jestem! - eksplodowała radością. A gdy zapytaliśmy, czy tak właśnie wygląda "być w siódmym niebie", odpowiedziała z błyskiem w oku: - W siódmym? To mało, co najmniej... w dziesiątym!

SZKOŁA Z MARZEŃ

Patrycja Sikora ma zaklepany "szczęśliwy numer" - 21 w klasie I E o profilu geograficzno-historycznym. Nie ukrywa, że marzyła o tym, by dostać się do buskiego liceum.

- Od dłuższego czasu interesowałam się tą szkołą. Czy nie przerażają mnie opinie typu, że jest tu wysoki poziom, że trzeba nieźle zakuwać? Absolutnie nie! - zapewnia. - To bardzo dobrze. Lubię wyzwania.
MULTIMEDIA PRACUJĄ

Patrycji towarzyszyła koleżanka ze szkoły Agata Bezak. Wicemistrzyni świata w kung-fu ma też powody do zadowolenia. Złożyła "papiery" do liceum w buskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 i została przyjęta.
- "Ekonomik" to moja wymarzona szkoła, strasznie się cieszę, tym bardziej że będę miała superklasę. Już się poznaliśmy - przekonuje. - Jak? Portal "Nasza klasa", facebook - to bardzo proste. Multimedia pracują też dla pierwszaków!

Gimnazjum w Gnojnie wygrało dubletem świętokrzyski plebiscyt Gimnazjaliści 2011 "Echa Dnia". Absolwenci trafili do różnych szkół: w Chmielniku, Staszowie, Kielcach. Liczna grupa będzie też uczyć się w Busku, a Patrycja i Agata mają swój sposób na wakacje. - Jedziemy na obozy. Agata na strażacki, ja na taneczny - zdradza Patrycja. - Trzeba łapać każdą chwilę, wakacje nie trwają wiecznie!

ÓSEMKA NA MAKSA

Najwięcej nowych uczniów ma I Liceum Ogólnokształcące - do ośmiu klas pierwszych będą chodzić 233 osoby. Tutaj poprzeczkę dla absolwentów gimnazjów zawieszono bardzo wysoko. By dostać się do klasy matematyczno-fizycznej, trzeba było mieć 120 punktów, do humanistycznej - 110.
Byli jednak i tacy, którzy "ugrali maksa". Ósemka absolwentów gimnazjów przyszła do buskiego ogólniaka z maksymalną liczbą 200 punktów!

MARKA I PRESTIŻ

- To laureaci konkursów przedmiotowych. Cieszy nas również, że po raz pierwszy w historii szkoły mamy trzy klasy pierwsze o profilu biologiczno-chemicznym - promienieje z radości dyrektor liceum Tomasz Galant.
Co ciągnie nastolatków do tej szkoły? - Myślę, że po pierwsze - ładny wynik tegorocznego egzaminu maturalnego. 99,2 procent zdawalności, drugi tak wysoki w dziejach liceum - podkreśla dyrektor. - Solidnie przygotowujemy młodzież do studiów. Współpracujemy z renomowanymi uczelniami: Politechniką Świętokrzyską, Akademią Górniczo-Hutniczą, także z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, Wyższą Szkołą Ekonomii i Prawa. To buduje markę i prestiż szkoły - uważa Tomasz Galant.

- Mamy wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, różne koła zainteresowań dla młodzieży. Jest dobra atmosfera do nauki, ale uczniowie mogą też rozwijać swoje pasje i talenty. Jako pierwsi w powiecie wprowadziliśmy w szkole dziennik elektroniczny - dodaje wicedyrektor liceum Anna Kolarz.

POWIAT... PODKRADA

Mamy kolejny rok niżu demograficznego w oświacie. Widać to także w naborze do szkół średnich. Skoro mniej absolwentów gimnazjów, to i ostra walka o każdą "duszę".
Powiat buski na tym polu może czuć się zwycięzcą. Jak wynika ze statystyk, ściągnął do swoich szkół aż 95 absolwentów gimnazjów z powiatu pińczowskiego. Z tego 77 osoby zostały "podkradzione" z Pińczowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie