Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Losy Konrada Niemojewskiego, bohatera wojny polsko-bolszewickiej na spotkaniu w Czarncy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Iwona Boratyn
Spotkanie otworzył Tadeusz Jedliczka z Fundacji Folwark Podzamcze.
Spotkanie otworzył Tadeusz Jedliczka z Fundacji Folwark Podzamcze. UG Włoszczowa
Spotkanie poświęcone bohaterowi wojny polsko - bolszewickiej Konradowi Niemojewskiemu, odznaczonemu Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari, odbyło się w Czarncy w czwartek, 3 września. Na spotkanie zaprosiła włoszczowska Fundacja Folwark Podzamcze.

Konrad Niemojewski (1901 - 1958) należał do najlepszych strzelców Rzeczypospolitej. W czasie II wojny światowej gorliwy polski patriota pomagał przetrwać okupację między innymi rodzinie Kozarskich herbu Wąż, właścicielom majątku Konopnicy w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim. Niemojewski wspierał także Armię Krajową. W jego majątku w Olesznie „urzędował” między innymi jeden z komendantów placówki - rotmistrz Aleksander Jeśkow vel Osmołowski.

Dokładnie 100 lat temu miała miejsce bitwa pod Warszawą, decydująca dla losów wojny polsko-bolszewickiej. Ostatniego dnia sierpnia 1920 roku, krótko po odrzuceniu bolszewików spod Warszawy, w okolicach Komarowa koło Zamościa rozegrała się wielka bitwa kawaleryjska, jeden z największych bojów z udziałem jazdy w XX stuleciu. Po całodniowej walce Polacy pokonali kilkukrotnie liczniejszego przeciwnika, odbierając mu inicjatywę oraz zmuszając do odwrotu - jak się później okazało - aż za linię frontu.

To był przysłowiowy „gwóźdź do trumny” 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, do niedawna siejącej postrach na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Nieprzyjaciela zaatakował między innymi 1 Pułk Ułanów Krechowieckich. O męstwie i sprawności bojowej krechowiaków powstały legendy. W armii niepodległej Polski ułani stanowili większość jednostek kawalerii i uznawani byli za formację elitarną (choć rolę jednostki „gwardyjskiej” pełnił 1. Pułk Szwoleżerów). Ułanem krechowieckim był Konrad Niemojewski.

Konrad Niemojewski został odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari.

Wojenne losy ziemianina z 1920 roku można było poznać w czwartek podczas spotkania w Czarncy. Organizatorem była Fundacja Folwark Podzamcze. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali starosta włoszczowski Dariusz Czechowski oraz burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Wideo dzięki uprzejmości TV Włoszczowa

Wideo dzięki uprzejmości TV Włoszczowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie