Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Love it, leave it or change it, czyli sukces wg Wenty

Piotr Burda
Bogdan Wenta przez godzinę opowiadał nauczycielom o sukcesie i osobowości
Bogdan Wenta przez godzinę opowiadał nauczycielom o sukcesie i osobowości ŚCDN
Celem jest sukces, ale aby go osiągnąć trzeba wielu rzeczy. Oto recepta Bogdana Wenty, którą przekazał nauczycielom. Może się przydać każdemu.

Znany szkoleniowiec mówił o tym podczas zakończonej niedawno konferencji "Piłka ręczna w szkole". Jego słowa skierowane były głównie do nauczycieli. Wenta podał kilka składników, które składają się końcowy sukces. Oto obszerne fragmenty jego wykładu

Wyznaczyć cel

Znam polską szkołę i wiem, że nie jest wam łatwo. Macie wiele problemów, status nauczyciela w Polsce jest bardzo słaby, ale nie czas teraz na takie analizy. Swoją pracę musicie zacząć od wyznaczenia celu. To musi być konkretny cel. Jeśli prowadzicie szkolny klub sportowy to musi być określony wynik do którego będziecie dążyć. Może to nie będzie mistrzostwo świata, ale zawsze trzeba do czegoś dążyć. Musicie sobie jasno określić: co mogę osiągnąć z tą grupą? To w szkole zaczyna się droga do celu, od was bardzo wiele zależy. Podam tu przykład Sławka Szmala, który zaczynał w szkole, piął się w górę i jest teraz najlepszym zawodnikiem na świecie.

Stworzyć grupę

Pracujecie w klasie lub drużynie, która jest grupą ludzi. Uczcie się słuchać drugiego człowieka. Często bowiem słyszymy to, co chcemy usłyszeć, a nie to co ktoś do nas mówi. Trzeba wejść na pewien etap słuchania innych, wtedy łatwiej będzie się dogadać. W Polsce mówi się "Proszę pani, proszę pana …". Tak się przyjęło. Chyba łatwiej byłoby mówić sobie na "ty". Np. w Niemczech ośmioletni chłopak mówi do mnie "Bogdan, co dalej robimy?" To nie oznacza, że on mnie nie szanuje. A chodzi o to aby stworzyć zespół. Zespół jest podstawą. Samotny ptak jest w stanie przelecieć zaledwie jedną trzecią tego co klucz ptaków. W takim kluczu ptaków, tak jak w kolarskim peletonie, co chwilę zmienia się prowadzący. Na tym polega siła grupy.

Smurfy i osobowość

Wiedza i osobowość prowadzą do sukcesu. Ale wiedza tylko w 15 procentach o tym decyduje, reszta to osobowość. Każdy ma inną: jeden ciągnie grupę, inny ja spowalnia. Wy musicie to zauważyć. Doskonale oddaje to bajka o smurfach. Tam od razu widać kto jest motorem działania wioski, a wiadomo kim jest Maruda. Ważna jest też osobowość nauczyciela i trenera. Tu jest duże pole do pracy. Jak patrzycie na mnie to jak mnie odbieracie? O moim odbiorze tylko w 7 procentach decydują słowa, które wypowiadam, w 33 procentach mój głos i jego intonacja. Aż 60 procent waszego odbioru to moje ruchy ręką, głową, ciałem. Nie można stanąć przed grupą skulonym i coś cichutko mamrotać pod nosem. Nic z tego nie będzie. Jest takie mądre przysłowie "Jak cię widzą, tak cię piszą". To bardzo mądre przysłowie.

Uczyć wrażliwości

Osobowość kształtuje się cały czas. Bardzo duże znaczenie ma wrażliwość. Działamy charytatywnie ze stowarzyszeniem Herosi, które pozwala spełniać marzenia ciężko chorych osób. Ostatnio poznałem historię 19 - letniego chłopca, który był bardzo ciężko chory. Wiedział, że zostało mu tylko kilka dni. Jego ostatnim marzeniem było pogłaskać drapieżne zwierze. Takie historie mają wielki wpływ na naszą osobowość bo mamy do czynienia z ludźmi, z prawdziwym życiem.

Identyfikacja i cel na karteczkach

Dla nauczyciela to bardzo ważne. Musicie identyfikować się ze swoją szkoła. Tak samo z uczniem. Wtedy łatwiej osiągnąć cel. Ten z kolei musi motywować i mieć określone ramy czasowe i być bardzo konkretny. Dobrym pomysłem jest to aby każdy napisał na karteczce swoje marzenia. Potem te karteczki można pokazać.

Strefa komfortu

Jeśli zamkniesz się w swoim mieście, w rodzinnym zaciszu, kiedy wiesz już kiedy zapali się zielone światło na twoim skrzyżowaniu jesteś w strefie komfortu. Zapewnia ci bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Ale żeby coś osiągnąć trzeba wyjść z tej strefy, za cenę strachu i utraty tego co miałeś. To jest powiększanie kręgu twojego życia. Im większy krąg zataczasz tym większy strach, ale i tym większa radość.

Strach i stres

Hans Selye (twórca teorii stresu - red.) powiedział, że "tylko martwy organizm nie jest pod wpływem stresu". Stres jest motorem naszego działania. Boimy się kościoła, polityki, żony. Gdyby go nie było, byłoby nam trudno coś osiągnąć. Tylko ci na cmentarzu już się nie stresują.

Sukces

Sukces to jest osiągniecie konkretnego celu. To nie musi być medal, który zawiśnie na szyi. On jest marzeniem. Sukces nauczyciela jest wtedy kiedy podejdzie do was maluch i powie co się dzieje u niego w domu. To znaczy, że wam ufa, że jesteście grupą. Do tego potrzebna jest wasza energia i wiara w to, co robicie. Zapamiętajcie takie powiedzenie: “love it, leave it or change it" - (kochaj to, zostaw to albo zmień - red.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie