Magdalena Beata Skarżyńska, doktor nauk farmaceutycznych z Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach o skuteczności szczepionek na covid-19

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Doktor Magdalena Beata Skarżyńska
Doktor Magdalena Beata Skarżyńska archiwum
Udostępnij:
Z Magdaleną Beatą Skarżyńska, doktor nauk farmaceutycznych z Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach rozmawiamy o skuteczności szczepionek przeciw covid-19 oraz o szczepionkach dla dzieci i bezpieczeństwie w czasie pandemii.

Czy powinniśmy szczepić nasze dzieci przeciwko COVID-19?

Zdecydowanie tak. Od 14 grudnia jest taka możliwość - szczepienia przeciwko COVID-19 zostały dopuszczone w grupie wiekowej od 5 do 11 lat. Gorąco apeluję, by z tej szansy skorzystać. Niestety cały czas obserwujemy dużą liczbę zgonów i osób hospitalizowanych zarówno w grupie osób dorosłych, jak również dzieci. Jeśli mamy szansę ochronić nasze dzieci przed chorobą COVID-19 i przed konsekwencjami zachorowania to zdecydowanie powinniśmy to zrobić. Tym bardziej, że ta szczepionka jest zarówno bezpieczna jak i skuteczna - chroni przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, chroni przed hospitalizacją.

Pani Doktor, część rodziców obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Czy mają powody do obaw?

Szczepionka została dopuszczona do obrotu przez Europejską Agencję Leków, a następnie zatwierdzona przez Parlament Europejski. Badania kliniczne dawki pediatrycznej były prowadzone na grupie kilku tysięcy dzieci w wieku 5 -11 lat w takich krajach jak Finlandia, Hiszpania, ale również w Polsce. Badanie dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepienia przeciw COVID-19 to badanie randomizowane, kontrolowane z grupą placebo, czyli dobór uczestników do poszczególnych grup (zarówno szczepionka i placebo) był losowy. Warto podkreślić, że najczęściej raportowanymi objawami poszczepiennymi były: ból w miejscu wkłucia, zaczerwienienie, ogólne zmęczenie, ból głowy - czyli obserwowane działania niepożądane były zbliżone do tych, które obserwowane były w grupie osób dorosłych. Podsumowując potwierdzono ponad 90% skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 w grupie wiekowej 5-11 lat oraz jej bezpieczeństwo.

Czy szczepionka chroni nas przed wariantem Omikron i innymi potencjalnymi nowymi wariantami, które zdaniem naukowców, mogą się jeszcze pojawić?
Tak, według informacji ze strony wyspecjalizowanych agencji takich jak amerykańska FDA czy Europejska Agencja Leków obecnie stosowane szczepionki mogą zabezpieczyć osoby zaszczepione przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 oraz hospitalizacją wywołaną wariantem Omikron. Naukowcy, producenci i agencje medyczne cały czas monitorują i testują skuteczność szczepionek na kolejnych wariantach SARS-COV-2. Pamiętajmy, że sytuacja jest dość dynamiczna. Na szczęście jesteśmy już dużo lepiej przygotowani do obrony przed tym wirusem, niż jeszcze rok temu ponieważ możemy zaszczepić się. Jeżeli się okaże, że nowe warianty będą przeważającymi wariantami w kolejnych miesiącach, to producenci są w stanie szybko dostosować szczepionki, tak żeby były one jak najbardziej skuteczne wobec aktualnie dominujących szczepów wirusa.

Święta i Nowy rok to czas spotkań z najbliższymi, z przyjaciółmi. Jak zadbać o siebie i najbliższych, by spędzić ten czas bezpiecznie?

Najważniejsze jest by osoby, które nie dokończyły jeszcze cyklu szczepień, zrobiły to jak najszybciej. Oczywiście cały czas zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie zaszczepili się, aby to uczynili to jak najszybciej. Statystyki prezentowane przez europejskie agencje są tej kwestii są jednoznaczne, umieralność na COVID-19 jest wyższa w krajach, w których poziom zaszczepiania jest niższy.

Przed nami szczególny czas w roku – okres spotkań z rodziną, przyjaciółmi, najbliższymi. By cieszyć się tym czasem warto pamiętać o tych podstawowych zasadach, które są rekomendowane od początku pandemii - czyli regularne mycie rąk, dezynfekcja, noszenie maseczek w obiektach zamkniętych i w przestrzeni publicznej oraz regularne wietrzenie pomieszczeń. Pamiętajmy też, że jeśli nie mamy pewności co do naszego stanu zdrowia, to warto wykonać test wykrywający zakażenie wirusem. To da nam bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że jesteśmy zdrowi i nie stanowimy ryzyka zakażenia dla innych.

Wszystkie osoby, które chciałby by się jeszcze lepiej chronić przed zakażeniami drobnoustrojami zachęcamy również do szczepienia przeciwko grypie. Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalny program szczepień, który realizowany jest bezpłatnie, w wielu punktach w całym kraju. Pamiętajmy, że szczyt zachorowań na grypę przyda w pierwszych miesiącach każdego roku – w styczniu i w lutym.

Na zakończenie chciałabym w imieniu moim oraz moich koleżanek i kolegów farmaceutów złożyć czytelnikom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju i wszelkiej pomyślności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie