Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magia języka na finale II Świętokrzyskiego Turnieju Językowego. Poznaliśmy mistrzów

Piotr Burda
Pamiątkowe zdjęcie laureatów turnieju językowego.
Pamiątkowe zdjęcie laureatów turnieju językowego.
Znamy laureatów II Świętokrzyskiego Turnieju Językowego zorganizowanego przez V Liceum Ogólnokształcące imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, pod patronatem Kuratorium Oświaty. Turniej był częścią Tygodnia Kultury Języka.

W gronie uczniów z dwudziestu gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Kielc i powiatu kieleckiego mistrzami okazali się reprezentanci Gimnazjum numer 23 w Kielcach: Wiktoria Długosz i Maria Zapała oraz Katolickiego Liceum imienia świętego Stanisława Kostki: Alicja Łuszczyk i Karol Sosnowski. Tytuły laureatów zdobyły zespoły z Gimnazjum numer 16: Paulina Pasik, Weronika Tłuścik, Katolickiego Gimnazjum imienia świętego Stanisława Kostki: Alina Staszewska, Beata Jarosińska oraz I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego: Katarzyna Kmiecik, Agata Gromniak, V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego: Justyna Różyc, Martyna Sobieraj, XI Liceum Ogólnokształcącego imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: Agnieszka Dulińska, Dominik Wójcik, II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego: Aleksandra Rubak, Aleksandra Skuza.

Każdy uczestnik, oprócz dyplomu, otrzymał też nagrody książkowe. - Życzę wam, aby język nigdy nie wyprzedzał myśli - mówiła Monika Kajda, wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego, nawiązując do słów Antoniego Czechowa.

Uroczyste podsumowanie turnieju odbyło się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym. Jak podkreśliła Jolanta Białek, kierownik działu edukacji ośrodka, poprawne posługiwanie się polszczyzną to najlepszy sposób manifestowania swojej tożsamości narodowej. Młodzież wysłuchała też wykładu o magii słowa wygłoszonego przez doktor Marzenę Marczewską z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, która mówiła, jak w codziennym języku zaklinamy rzeczywistość na wzór naszych przodków. Na koniec radziła młodym ludziom, aby pamiętali, że poprzez język budują swój wizerunek.

- Dziś analizujemy język poprzednich pokoleń i na tej podstawie rekonstruujemy mentalność ludzi. Ciekawe, jak językoznawcy za kilkadziesiąt lat ocenią nas na podstawie blogów, czatów i wpisów internetowych na forach dyskusyjnych.
O rozwijaniu świadomości językowej uczniów dyskutowali także poloniści kieleckich szkół na konferencjach zorganizowanych przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie