Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magister to za mało

Marzena SMORĘDA [email protected]
Marzena Masłowska, kierownik projektu studiów „Magister to za mało” w WSH w Kielcach: - Studia podyplomowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, bo w pracy trzeba wciąż podnosić kwalifikacje i zdobywać nowe umiejętności
Marzena Masłowska, kierownik projektu studiów „Magister to za mało” w WSH w Kielcach: - Studia podyplomowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, bo w pracy trzeba wciąż podnosić kwalifikacje i zdobywać nowe umiejętności
Coraz częściej, aby znaleźć lepszą pracę albo awansować, rozpoczynamy studia podyplomowe. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, jakie kwalifikacje i uprawnienia będziemy mieli po ich ukończeniu.

Studia podyplomowe są dla osób z wyższym wykształceniem, które posiadają już dyplom magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędny, które chcą podnieść swoje kompetencje za-wodowe. W ubiegłym roku akademickim w Polsce było prawie 170 tysiące takich studentów, a najbardziej popularne było stu-diowanie na kierunkach ekonomicznych i administracyjnych, pedagogicznych i medycznych. Przeciętny koszt studiów podyplomowych w Polsce to 4 tysiące złotych, ale ceny różnią się w zależności od kierunku.

 

W Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach takie studia kosztują od 2400 złotych do 4000. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się kierunki współfinansowane przez Unię Europejską. Ich koszt jest zdecydowanie mniejszy. W tym roku akademickim 110 osób pobiera naukę na tego typu studiach podyplomowych. Około 170 osób ciężar kosztów związanych z naukę dźwigają same.

 

Najbardziej popularne wśród studentów są takie kierunki, jak: audyt energetyczny zarządzanie bezpieczeństwem i higie-ną pracy oraz ochroną środowiska, zarządzanie nieruchomo-ściami, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, kontrola i audyt w gospodarce i administracji publicznej, rachunkowość fi-nansowa, zamówienia publiczne, rachunkowość.

 

- Na studiach podyplomowych w uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im Jana Kochanowskiego kształcimy na około 90 kierunkach studiów podyplomowych prowadzonych na pięciu wydziałach w Kielcach oraz w Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim w sumie 1269 słuchaczy. Do najbardziej popularnych kierunków należą: zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną, ocena oddziaływania na środowisko, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, zarządzanie zasobami ludzkimi, pozyskiwanie i zarządzanie funduszami unijnymi, przygotowanie pedagogiczne do pracy nauczycielskiej, bezpieczeństwo i higiena pracy, pomoc psychologiczno-pedagogiczna i interwencja kryzysowa, europejskie studia menedżerskie, zdrowie publiczne i środowiskowe, wychowanie fizyczne – mówi Agnieszka Świerczek, kierownik działu nauczania. – Cena za jeden semestr kształtuje się w granicach od 900 do 1600 złotych – dodaje.

 

Mierz siły na zamiary

Warto sprawdzić, czy wybrany kierunek studiów podyplo-mowych faktycznie zwiększy nasze możliwości awansu i polep-szy pozycję zawodową. Musimy także wiedzieć, czy studia umożliwią zdobycie niezbędnych kompetencji z wybranej dzie-dziny, jakie uprawnienia otrzymamy po ich ukończeniu oraz ja-kim egzaminem są zakończone. Trzeba dokładnie przejrzeć ofertę dydaktyczną i nie sugerować się jedynie nazwą kierunku. Wybierając studia podyplomowe, trzeba zastanowić się, czy oferta dydaktyczna nie jest tylko odpowiedzią na chwilowe trendy na rynku. Musimy również wiedzieć dla kogo kierowane są studia podyplomowe – dla laików czy specjalistów. Decydując się bowiem na studia z zupełnie nowej dziedziny musimy mieć pewność, że nie będzie od nas wymagana na wstępie już pewna wiedza z tego zakresu i że będziemy mieli szansę poznać jej podstawy.

 

Sprawdź renomę szkoły

Przy wyborze uczelni dobrze jest sprawdzić aktualne rankingi szkół wyższych, bo dla pracodawców ważna jest również renoma szkoły. Warto porównać ceny do programu nauczania, przejrzeć plan zajęć, sprawdzić kto wykłada na uczelni, jakie kompetencje i praktyczną wiedzę posiada kadra, w jakim trybie odbywają się studia (wieczorowym czy zaocznym) oraz lokali-zację. Ważne jest również to, jaką formę będą miały zajęcia, czy będą to wykłady, konwersatoria czy warsztaty. Można poszukać aktualnych opinii o uczelni i wybranym kierunku na forach internetowych.

 

Jeśli mamy wątpliwości dotyczące uczelni lub kierunku to można szukać wiadomości u źródła. Uczelnia ma obowiązek udzielić wszelkich, interesujących nas informacji na temat pro-wadzonych studiów podyplomowych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Magister to za mało - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie