Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają pomysł jak oszczędzać wodę w Ostrowcu

mir
Uczniowie ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych - Magdalena Moskal i Angelika Jewiak z Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza oraz Michał Szwagierczak z Zespołu Szkół nr 3 przygotowali projekt „System wtórnego wykorzystania szarej wody”, który został uznany za najlepszą w województwie świętokrzyskim pracę konkursową eliminacji okręgowych tegorocznej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości , w Bloku A- Innowacje techniczne.

Co takiego zaproponowali ostrowieccy uczniowie? Dostrzegając problem związany z oszczędzaniem wody pitnej, zaproponowali łatwy w konstrukcji, prosty w obsłudze i mogący znaleźć zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym, łazience i toalecie, system, który znacznie zmniejsza zużycie wody poprzez jej wtórne wykorzystanie, a co za tym idzie zmniejsza też koszty pozyskiwania wody z wodociągu i odprowadzania jej do kanalizacji. Przeznaczeniem systemu jest gromadzenie w zbiorniku wody pochodzącej z prysznica, wanny lub pralki celem ponownego jej wykorzystania do spłukiwania toalet. Dzięki zaaplikowanym w zbiorniku preparatom dezynfekującym i zabarwiającym wodę na dowolny kolor użytkownicy zachowują czystość w połączeniu z estetyką.

Magda, Angelika i Michał zanim bardzo szczegółowo przedstawili Organizatorowi, Polskiemu Związkowi Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, sposób realizacji swojego projektu, to dokładnie przeanalizowali rynek urządzeń i systemów do ponownego wykorzystania szarej wody na świecie i w Polsce.

- Zapoznaliśmy się również z przepisami dotyczącymi szarej wody w różnych krajach. Okazało się, że w Polsce, pomimo rosnących cen wody i ścieków, nie ma uwarunkowań prawnych odnoszących się do wykorzystania szarej wody, zaś systemy oferowane przez firmy są tak drogie, że przeciętnego „Kowalskiego” nie stać na ich zakup. Zwrot inwestycji może nastąpić w przedziale 10-20 lat, co nie napawa optymizmem- mówią olimpijczycy. - Dzięki naszemu systemowi jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki na wodę ok. 30% i zaoszczędzić od 330 do 600 zł rocznie. Biorąc pod uwagę koszty wykonania systemu ok. 300 zł możemy stwierdzić, że zwrot nakładów inwestycyjnych nastąpi w przedziale od 6 miesięcy do 1 roku. Ponadto system jest prosty w obsłudze i sprawny w działaniu.

- Inspiracji do napisania tego projektu dostarczył mi wujek, który ma swój ekologicznym dom, a w nim także własną oczyszczalnię ścieków - mówi Magdalena Moskal.- To on pokazał mi różne interesujące urządzenia i mechanizm działania tych ekosystemów, i bardzo mi się to spodobało.

Innowacyjny pomysł Magdy, Angeliki i Mateusza tak się spodobał komisji konkursowej , że uznała ich projekt w kategorii Pomysł Techniczny za bezkonkurencyjny w województwie świętokrzyskim. Szkolnymi opiekunami młodych wynalazców są Joanna Żelazna- Żak i Radosław Moskal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie