Maksym Chudzicki z Kielc odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nasz tenisista zdobył brąz na paraolimpiadzie w Tokio [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”
W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe medalistom XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, trenerom i działaczom ruchu paraolimpijskiego w naszym kraju oraz przedstawicielom Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W spotkaniu uczestniczyła minister sportu Anna Krupka, a wśród wyróżnionych był Maksym Chudzicki z Kielc.

Maksym Chudzicki z Kielc miał wymarzony debiut na igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. W pięknym stylu zdobył brązowy medal w paratenisie stołowym.

Za ten medal Maksym Chudzicki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Otrzymał to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

- Dziękuję za rozsławianie Rzeczypospolitej! Ale przede wszystkim za całą radość, jaką nam przynieśliście. Jesteście państwo naprawdę wielcy, to co państwo osiągają to wielkie zwycięstwo ducha w tym morderczym treningu. Państwa praca to jest pot, krew i łzy, walka z kontuzjami po to, żeby być o tę jedną setną sekundy lepszym od rywali. To jest najwyższy poziom - 4,5 tysiąca sportowców z całego świata. Z igrzysk na igrzyska jest ich coraz więcej - to jest niezwykła siła sportu. Ogromnie państwu dziękuję w imieniu całego społeczeństwa, życzę wszystkim dalszego poprawiania wyników, a tym, którym się nie udało sięgnąć po medal, życzę, by dokonali tego w Paryżu - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda, którego słowa cytujemy za stroną Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Przypomnijmy, że Maksym Chudzicki tenis stołowy trenuje od dziewięciu lat. Zaczynał w UKS Orlęta Bilcza, później grał w Polonii Białogon, w Starcie Radom, a obecnie reprezentuje Bronowiankę Kraków. Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jego rodzina mieszka w Kielcach. On też w każdej wolnej chwili przyjeżdża do rodzinnego miasta.

Reprezentacja Polski zdobyła podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Dało jej to 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Sponsorem strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest PKN Orlen.

PZPN podnosi ceny biletów na kadrę

Wideo

Dodaj ogłoszenie