Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Góra Liderką Społeczności Roku w województwie świętokrzyskim w plebiscycie Mistrzowie Agro. Jej pasje to gotowanie i pomaganie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Małgorzata Góra, mieszkanka miejscowości Motkowice w gminie Imielno w powiecie jędrzejowskim to wyjątkowo aktywna kobieta. W tegorocznej edycji akcji Mistrzowie Agro zdobyła szczególne wyróżnienie. W zupełnie nowej kategorii – Lider/Liderka Społeczności Roku – zajęła pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim. Jaką liderką jest w swoim środowisku i w jaki sposób działa? Poznajmy ją.

Małgorzata Góra - Liderka Społeczności Roku w województwie świętokrzyskim w plebiscycie Mistrzowie Agro 2023

Kobieta petarda – między innymi tak można określić niesamowicie pozytywną i ciepłą osobę - mieszkankę Motkowic, żonę, mamę, a także przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Motkowice, Małgorzatę Górę.

Pani Małgosia w plebiscycie Mistrzowie Agro 2023 organizowanym przez gazetę „Echo Dnia” i portal echodnia.eu, nie miała sobie równych i została wyróżniona tytułem Liderka Społeczności Roku w województwie świętokrzyskim.

Nasza laureatka patrzy na życie z uśmiechem na ustach. Stara się angażować w różne aktywności, akcje pomocy i wydarzenia. Od lat, jej wielką pasją jest gotowanie i pieczenie ciast, ale dopiero od niedawna zajmuje się tym również zawodowo. Od jakiegoś czasu pracuje w domu weselnym.

- Uwielbiam gotować, dlatego też pracuję w takim zawodzie. Bardzo się w nim spełniam. Do pracy chodzę z ogromną radością – uwielbiam to. Lubię wymyślać, przerabiać, gotować coś nowego – to taki mój konik - przyznała Liderka.

Jak się jednak okazuje, nasza laureatka nie tylko kocha gotować, ale również pomagać drugiemu człowiekowi. Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Motkowice organizują całą masę akcji dla dzieci, dorosłych i seniorów ze swojej miejscowości.

- Staramy się pomagać i być aktywnym. Wspólnie z kołem organizowaliśmy między innymi Dzień Dziecka dla uczniów ze szkoły podstawowej w Motkowicach. Podczas akcji, piekłyśmy dla dzieci ciastka, naleśniki. Chciałyśmy sprawić im radość i osłodzić nieco ten dzień. Ponadto, organizowałyśmy też Dzień Kobiet dla wszystkich pań z Motkowic. Wszystko przygotowujemy same, z własnych funduszy – mówiła pani Małgosia.

Jak gospodynie zdobywają pieniądze na organizowanie akcji dla małych i dużych mieszkańców miejscowości?

Jak podkreśla przewodnicząca koła, panie biorą udział w różnego rodzaju festynach, jeżdżą na festiwale czy dożynki i wystawiają tam swoje ciasta, dania, chleb i wszelkie wyroby do sprzedaży.

- Zbieramy pieniądze, by działać dla lokalnej społeczności. W ostatnim czasie brałyśmy udział w programie „Danie wspólnych chwil” z fundacją Biedronka, który był dedykowany seniorom. Seniorzy byli bardzo zadowoleni, szczęśliwi. Cieszyli się, że dzięki akcji mogli wyjść, spotkać się, pobyć ze sobą, a nawet potańczyć i wspólnie pośpiewać. Ten uśmiech seniorów, fakt że przyszli, wyszli z domu, że ktoś o nich myśli, to dla nich było bardzo ważne. To spotkanie było bardzo, bardzo miłe - wspominała Liderka Roku.

Koło angażuje się również w liczne akcje charytatywne. Kiedy niedawno w Motkowicach spalił się dom, w którym mieszkała rodzina z dziećmi, panie spontanicznie zorganizowały zbiórkę pieniędzy. Dodatkowo, podczas specjalnego festynu, z pomocą innych kół gospodyń z całej gminy, sprzedawały swoje przysmaki, a całą zebraną kwotę, przekazały na rzecz pogorzelców i odbudowę ich domu.

Koło zbierało też pieniądze na rzecz Ukrainy, czy organizowało charytatywną zumbę.

- Staramy się pozyskiwać pieniądze, by móc pomagać innymi. Wszystko przygotowujemy same. Produkty kupujemy same, szykujemy, gotujemy i pieczemy. Na tym polega nasza praca i nasza pomoc.

W najbliższym czasie koło planuje zorganizować Andrzejki, następnie Sylwestra, zaś na wiosnę wybierają się na wycieczkę.

Koło Gospodyń Wiejskich Motkowice - historia

Koło Gospodyń Wiejskich Motkowice powstało w 2007 roku. Wówczas działalność koła, skupiała się na… śpiewaniu. Koło było bardziej zespołem ludowym pod wodzą Stanisława Kowalczyka. Przewodniczącą koła była Barbara Czub.

Małgorzata Góra swoją działalność w kole rozpoczęła w 2018 roku. - W tym czasie zaczęły się pojawiać różne programy i dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu zakupiłyśmy sprzęt do kuchni, aby mieć na czym pracować. - podkreśliła Liderka.

W 2021 roku pani Małgorzata została przewodniczącą koła. Obecnie do koła należy 25 osób: 24 panie i jeden pan.

- Najstarsza koleżanka Maria, w zeszłym roku skończyła 80 lat. Przy tej okazji, zorganizowałyśmy jej uroczyste urodziny. W imprezie uczestniczyli wszyscy członkowie koła, ale również rodzina Marysi. Grała muzyka, były tańce i zabawa – zdradziła pani Małgosia i dodała: - Koleżanka jest bardzo aktywną osobą. O co byśmy jej nie poprosili, czy o upieczenie ciasta, czy o pomoc przy sprzątaniu – Marysia zawsze jest pierwsza.

Członkowie koła są ze sobą bardzo zżyci i mogą na siebie liczyć.

- Zawsze na wszystkich można liczyć. Każdy już wie, że jedni przychodzą sprzątać sale, inni ustawiają talerze - Ci zaś sztućce. Reszta natomiast gotuje. Każdy wie co ma robić - mówiła laureatka.

O akcji Mistrzowie Agro 2023, więcej przeczytasz tutaj:

Wspólna integracja

Koło z Motkowic oprócz pomagania i organizacji imprez na lokalnym gruncie, stawia na wspólną integrację.

- Wspólnie z kołem organizujemy wycieczki. W zeszłym roku, byliśmy w Czorsztynie z sąsiednim kołem z Borszowic. W poniedziałek natomiast pojechałyśmy do Zakopanego, aby zakupić chusty i korale, żeby to nasze koło jeszcze piękniej wyglądało.

Z inicjatywy pani Małgosi do koła przyjechała między innymi kosmetyczka, która uczyła gospodynie makijażu.

Małgorzata Góra - Liderka Roku

Nie bez przyczyny, pani Małgorzata została Liderką Społeczności Roku w województwie świętokrzyskim. W swoim środowisku to właśnie ona (wraz z dwiema koleżankami) inicjują i wdrażają w życie wiele pomysłów.

- W zasadzie we trzy w kole wychodzimy z pomysłami. Ja oraz dwie koleżanki: Basia Tomaszewska i Basia Czub. Jedna jest zastępcą w kole, a druga skarbnikiem. Robimy burzę mózgów, wymyślamy, a następnie zwołujemy koło i pytamy, czy wszyscy akceptują dany pomysł.

Pani Małgorzata podkreśliła, że oprócz zgranej ekipy, może liczyć na wsparcie i pomoc druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Współpracujemy ze strażakami. Kuchnię, w której gotujemy mamy właśnie w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. W remizie są dwie sale - z jednej już korzystamy, a druga jest w trakcie remontu. Jeżeli jedziemy na jakiś festyn czy organizujemy jakąś akcję, zawsze możemy liczyć na strażaków.

W kole oprócz zdolnych kucharzy i cukierników są również osoby uzdolnione artystycznie: - Koleżanka Barbara pięknie haftuje, maluje obrazy. Inna koleżanka robi kwiaty z bibuły. Najczęściej robimy takie rzeczy zimą, wieczorami, kiedy mamy więcej czasu i nie ma tylu innych akcji czy uroczystości - podkreśliła.

Koło Gospodyń Wiejskich Motkowice specjalizuje się w pieczeniu ciast, robieniu swojskiego smalcu, chleba i ogórków kiszonych. Ponadto, gospodynie lepią pierogi z różnymi farszami i gotują grochówkę.

Małgorzata Góra - kim jest?

Małgorzata Góra ma 57 lat. Jest mamą dwóch dorosłych synów: Grzegorza i Kamila, na których zawsze może liczyć. Mąż naszej laureatki ma na imię Jerzy. Od kilku lat prowadzi firmę handlową, zaś pani Małgosia pracuje w domu weselnym.

Wcześniej, przez 23 lata państwo Góra prowadzili trzy sklepy spożywcze. W Motkowicach mieszkają od 20 lat, a od 16 – w pięknym, ponad 100-letnim domu, który kryje niebywałą historię.

- Dom, w którym obecnie mieszkamy ma ponad 100 lat. Niegdyś mieściła się tu rządcówka, gdzie mieszkał rządca. W Motkowicach znajdował się też dwór, który na początku wojny został całkowicie zniszczony przez samolot. Myśmy ten dom wyremontowali, dobudowaliśmy górę i mieszkamy tu już od 16 lat - przyznała laureatka plebiscytu.

W wolnych chwilach lubi aktywnie spędzać czas. Wraz z przyjaciółką i pieskami chodzi na długie spacery nad rzekę Nidę. Ponadto, dużo jeździ na rowerze i tańczy zumbę.

Dlaczego nasza laureatka jest tak aktywna? Powody są dwa.

- Po pierwsze: lubię pomagać drugiemu człowiekowi. Kiedy widzę, ze komuś dzieje się krzywda, to wydaje mi się, że każdy powinien reagować i po prostu pomagać. Druga rzecz to to, że kiedy jeszcze z mężem prowadziliśmy sklepy, bardzo dużo pracowałam. To była praca od rana do wieczora i to we mnie zostało. Muszę coś robić, muszę być aktywna – byle nie siedzieć - podkreśliła.

Małgorzata Góra nie spodziewała się tak wysokiego miejsca w tegorocznej edycji plebiscytu Mistrzowie Agro. Co daje jej tytuł Liderka Społeczności Roku w województwie świętokrzyskim?

- To bardzo miłe uczucie. Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Jestem bardzo wdzięczna mojemu Kołu Gospodyń Wiejskich Motkowice, wszystkim koleżankom, ale przede wszystkim moim synom, którzy mnie wspierali i oddawali głosy – dziękowała na koniec Małgorzata Góra.

Gratulujemy zwycięstwa i życzymy wielu kolejnych sukcesów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie