Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Kraus: W Opatowie teraz dominują uzależnienia mieszane

Michał Kolera
Rozmawiamy z Małgorzatą Kraus, specjalistką psychoterapii uzależnień z Poradni Leczenia Uzależnień na ulicy Szpitalnej 4 w Opatowie, działającej w ramach powiatowej spółki Top Medicus. Pani Małgorzata jest także szefową Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowcu.

Na czym polega pani praca w poradni?

Przyjmuję osoby uzależnione na terapię indywidualną lub grupową.

Z jakimi uzależnieniami się pani spotyka w Opatowie?

Wcześniej było to uzależnienie od alkoholu. W tej chwili są to uzależnienia mieszane. Najczęstsze kombinacje to leki - alkohol, alkohol narkotyki oraz narkotyki - dopalacze.

Czy ta zmiana utrudnia wam pracę?

Zdecydowanie tak. Najpierw trzeba pacjenta zdiagnozować. Robi to nasz psychiatra. Następnie kieruje taką osobę na terapię grupową, bądź indywidualną.

A hazard?

To bardzo wstydliwy problem. Temat istnieje w Opatowie, ale wiele się o nim nie mówi. To najczęściej uzależnienie od automatów, zakłady bukmacherskie oraz kasyna internetowe.

Jakie narkotyki są teraz modne w Opatowie?

Do mnie trafiają osoby mające problemy z marihuaną, amfetaminą. Jest jeszcze teraz nowy problem, tak zwane „kryształki”, czyli metamfetamina i jej pochodne.

Jeśli chodzi o mieszane uzależnienia, to jak wpływają one na pacjentów?

Można zauważyć brak koncentracji , uwagi, jadłowstręt, wychudzenie organizmu, wklęśnięta twarz. Wyniszczenie dotyczy sfery fizycznej i psychicznej, a także wartości. Często jest tak, że ktoś był młody, miał pewne cele i zadania życiowe, a po jakimś czasie wszystko odpuszcza.

Czy uzależnienie od środków psychoaktywnych nazwałaby pani plagą społeczną?

Na pewno jest to problem o sporym natężeniu. Na szczęście w ostatnich latach profilaktyka i edukacja poszła do przodu i często osoba uzależniona trafia do nas wcześniej. Zauważam inny problem. Obniża się bowiem wiek inicjacji. Po środki psychoaktywne sięgają ludzie bardzo młodzi. I to nawet oficjalnie, bez wstydu. Drugą sprawą jest większy udział kobiet w odsetku uzależnionych.

Co ma zrobić osoba uzależniona z Opatowa i okolic, która zapragnie się leczyć?

Trzeba przyjść do nas do poradni w Opatowie, przy ulicy Szpitalnej 4. Jest czynna od 7 do 19 w dni robocze oprócz wtorku, kiedy jest otwarta do 18 oraz środy, kiedy pracujemy do 14. Lekarz psychiatra postawi pierwszą diagnozę i skieruje na odpowiednią terapię, jeśli taka będzie niezbędna.

Dlaczego nie warto zwlekać z przyjściem do poradni?

Im wcześniej, tym lepiej. Warto się zdecydować, zanim uzależnienie spustoszy nasze życie i pojawią się poważne konsekwencje prawne i finansowe. To też szansa na uniknięcie długiego i uciążliwego leczenia szpitalnego.

Dziękuję za rozmowę

POLECAMY RÓWNIEŻ:



TOP 10 miejsc w powiecie opatowskim widzianych z kosmosu [ZDJĘCIA]





TOP 5 WYKROCZEŃ, ZA KTÓRE KARZE I POUCZA STRAŻ MIEJSKA W OŻAROWIE




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie