MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mało świętokrzyskich kierunków zamawianych. Nasze województwo wypada przeciętnie w raporcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Piotr BURDA
Chodzi o tzw. kierunki zamawiane, na których studenci otrzymują dodatkowe stypendia, do tysiąca złotych miesięcznie. Są to kierunki kluczowe dla gospodarki kraju: techniczne, matematyczne i przyrodnicze. Od dwóch lat realizowany jest rządowy program zachęcający do studiów na tych właśnie kierunkach.

Dodatkowe stypendia dostają tylko te uczelnie, które złożą projekty i zostaną one pozytywnie rozpatrzone. Najskuteczniejsze w pozyskiwaniu środków okazały się uczelnie z województwa małopolskiego - łącznie uzyskały dofinansowanie aż 22 projektów.

Na tym tle blado wygląda nasze województwo. Dwa projekty na kierunki zamawiane realizuje Politechnika Świętokrzyska. Szansa na dodatkowe stypendia jest na kierunkach: budownictwo, inżynieria środowiska, informatyka, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn. Dwa projekty realizuje też Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego. Udało mu się zdobyć pieniądze na stypendia na fizyce, fizyce technicznej, chemii, matematyce, informatyce i ochronie środowiska. Z programu dofinansowania kierunków zamawianych nie korzysta żadna ze świętokrzyskich uczelni niepublicznych.

Kolejna edycja rządowego programu zostanie ogłoszona na przełomie stycznia i lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Taka będzie wysokość 14. emerytury 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie