Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małogoscy licealiści w czwórce najlepszych Polskich drużyn w konkursie "Europa z naszej ulicy". W nagrodę zwycięski team pojechał do Belgii!

albo
Magdalena Chrabąszcz, LO Małogoszcz
Już po raz kolejny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu wzięli udział w konkursie "Europa z naszej ulicy", dedykowanym uczniom szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Tym razem, czteroosobowy zespół z Małogoszcza przygotował prezentację pod tytułem "Europa jest kobietą – nawet w Małogoszczu". Spośród 26 pomysłów, tylko 11 zostało wybranych do realizacji. Po przejściu wszystkich etapów, najlepsza okazała się drużyna z Małogoszcza i razem z trzema innymi teamami z Polski, udała się na wyjazd studyjny do Brukseli.

Matylda Maliszewska z 1b, Szymon Olesiński z 1a, Zuzanna Polak z 2b i Oliwer Szymkiewicz z 1a - to 4-osobowa grupa uczniów, która przez kilka miesięcy pracowała nad projektem "Europa jest kobietą – nawet w Małogoszczu" w ramach ogólnopolskiego konkursu "Europa z naszej ulicy" zorganizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Już drugi rok z rzędu uczniowie i ich opiekunki udowodnili, że nie mają sobie równych!

O "kobiecym" projekcie

Projekt społeczny jaki zaproponowali małogoscy uczniowie polegał na wykonaniu szeregu działań, mających na celu odnalezienie śladów Europy na terenie miasta i gminy Małogoszcz. Poszukiwali „europejskich śladów” w życiu młodych i tych bardziej doświadczonych małogoszczanek. Badali, jaki wpływ na codzienne życie tych kobiet, ale również i mężczyzn miały: przemiany społeczno-obyczajowo-historyczne zachodzące w Europie na przestrzeni dziejów, obowiązujące zapisy prawa unijnego dotyczące polityki wobec kobiet, bieżące wydarzenia i zmiany zachodzące we współczesnej Europie.

"Arena Myśli" w styczniu

Z tej właśnie okazji w piątek 11 stycznia licealiści zorganizowali spotkanie zwane "Areną Myśli", zorganizowane w ramach konkursu. W szkolnych murach pojawili się: Mariusz Piotrowski, burmistrz miasta i gminy Małogoszcz, Krzysztof Dutkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu i... liczne grono kobiet, piastujących kierownicze stanowiska w instytucjach z terenu całego miasta i gminy. W spotkaniu uczestniczyły między innymi: dyrektor szkoły podstawowej w Kozłowie, Bożena Szymkiewicz, dyrektor publicznego przedszkola w Małogoszczu, Ewa Wypych, sekretarz miasta i gminy Małogoszcz, Elżbieta Rachuba, skarbnik miasta i gminy Małogoszcz, Iwona Szymkiewicz, kierownik miejsko-gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Małogoszczu, Wanda Wróbel, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Grażyna Skrobot czy Grażyna Pawińska, kierownik Optymalizacji Procesów i Kontroli Jakości w firmie Lafarge oraz Zuzanna Gajek, instruktor w Domu Kultury w Małogoszczu. Na spotkaniu obecne też były kobiety, wchodzące w skład Rady Miasta i Gminy Małogoszcz: Magdalena Kozieł, Izabela Maroń i Alfreda Raus. W szkole pojawiły się również sołtyski z terenu gminy Małogoszcz, Panie należące do zespołu Bochenianki i wiele kobiet aktywnie działających na rzecz lokalnej społeczności.

Podczas artystycznej części spotkania odbył się m.in. "Dzień kobiet w styczniu". To wtedy grupa licealistek zaprezentowała się w strojach, jakie nosiły kobiety w 1918 roku. W ten sposób uczniowie chcieli przypomnieć, że w 2018 roku nie tylko obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale również minęło sto lat od uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Na potrzeby konkursu uczniom udało się przeprowadzić około 20 wywiadów z różnymi kobietami z terenu miasta i gminy Małogoszcz.

Wielki finał w Warszawie

17 stycznia podczas finału w Warszawie 4-osobowy team zaprezentował swój projekt przed jury. W ciągu 10 minut uczniowie opowiadali o działaniach jakie w ramach konkursu wykonali. W finale zwyciężyli znajdując się pośród czterech najlepszych młodzieżowych drużyn w Polsce. A w nagrodę wyjechali w 5-dniową podróż do Belgii. Wśród zwycięzców były także drużyny m.in. z Lublina i Ostrołęki.

- Ogromne podziękowania należą się naszym kolegom i koleżankom z pierwszych i drugich klas, którzy pomagali nam i angażowali się w projekt na każdym etapie prac - podkreślali uczniowie zwycięskiej drużyny.

Europejska podróż do stolicy Unii Europejskiej

W niedzielę 17 marca drużyna zwycięzców wyruszyła w 5-dniową podróż do Belgii. Tam uczniowie zamieszkali w Leuven, zabytkowym mieście, położonym nad rzeką Dijle.

- Miasteczko uniwersyteckie Leuven jest piękne i niezwykle malownicze. Najbardziej podobały nam się tam stare kamienice - mówiły uczennice drużyny, Matylda Maliszewska z klasy 1b i Zuzanna Polak z klasy 2b.

Duże wrażenie na uczniach zwycięskiego teamu wywarła wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz Parlamentarium.

- Dom Historii Europejskiej to interaktywne muzeum ukazujące historię Europy i każdego europejskiego państwa z osobna. Miejsce robi ogromne wrażenie. Jest ono bardzo nowoczesne i pozwala na samodzielne oglądanie elementów wystawy w takiej kolejności jakiej chcemy. Każdy dostaje swój zestaw słuchawkowy i wybiera się w swoją, indywidualną podróż po muzeum. Podobnie jest w Parlamentarium - ekspozycja ukazuje drogę do europejskiej integracji oraz wyjaśnia pracę Parlamentu i Parlamentarzystów - tłumaczył członek zwycięskiej grupy Szymon Olesiński, uczeń klasy 1a.

W czasie pobytu w Brukseli młodzież spotkała się z reprezentantami Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, z którymi rozmawiali na temat swoich zwycięskich projektów. Licealiści spotkali się między innymi z byłym Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, profesorem Jerzym Buzkiem.

- Pan Jerzy Buzek to bardzo miły i otwarty człowiek. Widać było jego szczerze zainteresowanie naszym projektem. Pytał i dopytywał nas o wiele rzeczy, także o miejscowość, z której pochodzimy, czyli o Małogoszcz - opowiadali małogoscy licealiści.

Licealiści z wielkim zainteresowaniem wysłuchali Jarosława Wałęsy, który opowiadał o Unii Europejskiej i swojej pracy jako europosła. Młodzież miała okazję zapytać między innymi o sprawy związane z polityką krajową i zagraniczną oraz o zasady składania petycji do Komisji Petycji w Parlamencie Europejskim. Uczniowie, podczas swojej wizyty w Parlamencie spotkali się również z Leszkiem Gasiem, Dyrektorem Działu Wizyt i Seminariów w Parlamencie Europejskim, który podzielił się wiedzą na temat mniej znanych faktów dotyczących Parlamentu, a także przedstawił szerokie spektrum spraw, którymi na co dzień zajmuje się europejska instytucja.

Licealiści zwiedzili również Salę Plenarną Parlamentu Europejskiego i między innymi kampus Uniwersytetu w Leuven i najważniejsze zabytki Brukseli.

- Bruksela i Leuven zrobiło na nas ogromne wrażenie. Leuven ze swoimi pięknymi kamieniczkami, i kampusem uniwersyteckim byłoby świetnym miejscem do studiowania. Na pewno byłoby to spełnienie marzenia - mówiła Zuzanna Polak, uczennica klasy 2b.

Uczniowie wraz z opiekunkami projektu: Magdaleną Chrabąszcz i Magdaleną Łabędzką-Piróg z europejskiej podróży wrócili w czwartek 21 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie