Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małogoszcz po raz dziesiąty w ludowych barwach

Dominik Grosicki
W niedzielę, 7 sierpnia na rynku w Małogoszczu odbyły się jubileuszowe, dziesiąte już przeglądy kapel i zespołów folklorystycznych Rym Cym Cym… na ludowo.

Podczas tegorocznych przeglądów na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta Domu Kultury Małogoszcz, Zespoły Śpiewaczy Małe Bielinianki, Mokrzaneczki, Bochenianki, Zespół Pieśni i Tańca Domu Kultury Małogoszcz, Kapela Łopuszno, Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Morawica, Kapela Olbryszanie, Kapela Jędrzej oraz Kapela To i Owo, znana i lubiana w regionie kapela pochodząca z Myszkowa.

Po za występami artystycznymi w trakcie trwania Rym Cym Cym dla gości przygotowano wiele konkursów: konkurs dla par- slalom na taczce polegający na pokonaniu toru przy użyciu taczki na której siedział partner bądź partnerka konkursowicza. Konkurs dla kobiet, wbijanie gwoździ na czas, uczestniczki ścigały się która wbije więcej gwoździ w wyznaczonym czasie. Konkurs dla mężczyzn w obieraniu i tarciu cebuli na czas, w którym polało się wiele łez a każdy z panów opuścił scenę z certyfikatem kucharza małogoskiego, niestety kropli łagodzących ból mężczyźni nie dostali. No a skoro Rym Cym Cym to przede wszystkim śpiewy oraz tańce ludowe, więc nie mogło zabraknąć konkursu związanego z nimi. Każdy z trzech uczestników losował utwór od jeden do dziesięć a następnie dawał recital, występy podlegały ocenie publiczności.

W trakcie trwania imprezy na przybyłych czekały również: wesołe miasteczko, rozmaite kiermasze i stoiska z nalewkami staropolskimi, ręcznie wyrabianą biżuterią, wyrobami filcowymi, drewnianymi i zabawkami. Swoje stoiska również zaprezentowały okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich z Karsznic i Kozłowa.

Ogromną popularnością w śród starszych uczestników cieszył się pan Wiesław Rokita oraz jego ręcznie wyrabiane naczynia. Pan Wiesław Rokita to znany mistrz koła garncarskiego toczący na kole przepiękne naczynia użytkowe oraz dekoracyjne a także rzeźbiący w glinie bogate tematy sakralne i świeckie.

Najmłodsi zaś z ogromnym zaangażowaniem słuchali i brali udział w warsztatach zatytułowanych „Niespieszne opowieści o ziarenku zboża ze starego spichlerza” prowadzonych przez pana Grzegorza Szamańskiego - lokalnego patriotę, sercem i ciałem związany z małogoską ziemią, ekolog, kocha przyrodę i zwierzęta, świętokrzyski przewodnik, prowadzi Zagrodę Edukacyjną „Ostoja Dworska” w Leśnicy gdzie „według tradycyjnych metod wykonuje obraz wiejski utkany pachnącym sianem tzw. rękodzieło z darów lasu, pola i łąki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie