Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy drugiego w historii honorowego profesora oświaty! Został nim Aleksander Staniszew z Pińczowa

/pawie, MIO/
Aleksander Staniszew na co dzień uczy wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie, jest Sekretarzem Generalnym Światowej Federacji Okinawa Shorin - Ryu Karate z siedzibą w Japonii. Tytuł honorowego profesora oświaty odbierze 14 października w Warszawie.

Nominowani

Nominowani

Oprócz Aleksandra Staniszewa do tytułu Profesora Oświaty nominowani byli z naszego województwa nauczyciele : Maria Banasińska z Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie, Jarosław Machnicki - nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Kielcach, Danuta Pyrek - nauczycielka 4 Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach oraz Danuta Stępień z Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ubiegłym roku poznaliśmy pierwszych 10 profesorów oświaty. Wśród nich znalazła się Grażyna Tatka, nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach.

Aleksander Staniszew jest także międzynarodowym ekspertem karate, posiada 7 mistrzowski dan i jest autorem ponad 200 artykułów prasowych i dwóch książek poświęconych tej dyscyplinie sportu, opublikowanych w wielu językach. Wykształcił ponad 120 czarnych pasów a kursy Karate Shorin - Ryu prowadzi w wielu krajach Europy i świata. W ubiegłym roku uhonorowany został tytułem Osobowości Roku miasta i gminy Pińczów. Jest z pochodzenia Macedończykiem.

Aleksander Staniszew był jednym z pięciorga kandydatów z naszego województwa. Warunkiem przyznania tytułu było wykazanie się dużym dorobkiem pedagogicznym co najmniej 20 letni staż pracy i posiadanie tytułu nauczyciela dyplomowanego.

W poniedziałek o przyznaniu tytuły poinformowała go Kurator Oświaty. Aleksader Staniszew prowadził normalne zajęcia lekcyjne. Jego żona Halina nie kryła radości z powodu wyróżnienia jakie stało się udziałem jej męża. - Gdy przyjdzie z pracy do domu będzie czekał na niego wspaniały tort - dodała.

Tytuł honorowego profesora oświaty to prestiżowe i najwyższe w nauczycielskiej hierarchii wyróżnienie nadawane przez ministra edukacji narodowej dziesięciu najlepszym belfrom w kraju. Do konkursu może stanąć tylko nauczyciel dyplomowany, który legitymuje się co najmniej 20-letnim okresem pracy w zawodzie nauczyciela, co najmniej 7-letnim okresem pracy jako nauczyciel dyplomowany oraz znaczącym i uznanym dorobkiem zawodowym. Kapituła do Spraw Profesorów Oświaty przy ocenie dorobku kandydata bierze pod uwagę między innymi takie kryteria, jak wybitne osiągnięcia dydaktyczne lub wychowawcze w pracy z uczniami, wyniki uczniów nauczyciela uzyskiwane na egzaminach kończących dany etap edukacji, a także osiągnięcia nauczyciela na polu wychowawczym czy wydawniczym.

Tytuły wręczono po raz pierwszy w historii polskiej oświaty w ubiegłym roku. W tym elitarnym gronie znalazła się wówczas Grażyna Tatka, nauczyciel rachunkowości w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika w Kielcach. W tym roku do tego szacownego grona dołączył Aleksander Staniszew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie