MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! I nowe obyczaje

Izabela Mortas [email protected]
Mnóstwo oznak radości z powodu nadejścia wiosny było w Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach. Na głowach uczniów i nauczycielek nie zabrakło wesołych, wiosennych kapeluszy.
Mnóstwo oznak radości z powodu nadejścia wiosny było w Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach. Na głowach uczniów i nauczycielek nie zabrakło wesołych, wiosennych kapeluszy. Dawid Łukasik
Nadejście wiosny w szkołach od lat kojarzy się z Dniem Wagarowicza - międzynarodowym "buntem" przeciwko edukacji przypadającym właśnie na pierwszy dzień wiosny. W tym roku żacy okazji do protestów nie mieli, bo wiosna, przynajmniej ta kalendarzowa, rozpoczyna się właśnie dziś, w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych.
W Szkole Podstawowej numer 11 w Kielcach wszyscy przebierali się za mieszkańców innych krajów. Każda klasa przygotowała przedstawienie. Były tancerki,

W Szkole Podstawowej numer 11 w Kielcach wszyscy przebierali się za mieszkańców innych krajów. Każda klasa przygotowała przedstawienie. Były tancerki, mimy, a nawet... włoska mafia.
Dawid Łukasik

W Szkole Podstawowej numer 11 w Kielcach wszyscy przebierali się za mieszkańców innych krajów. Każda klasa przygotowała przedstawienie. Były tancerki, mimy, a nawet... włoska mafia.

(fot. Dawid Łukasik)

Niemniej jednak szkoły w naszym regionie nadal podtrzymują tradycję witania nowej pory roku. Już nie topieniem Marzanny, lecz poprzez zabawę pod okiem pedagogów.

Ekologia wyznacza nowe obyczaje

Kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie 21 marca bez topienia Marzanny - kukły symbolizującej zimę i śmierć. W tej chwili, choć o obyczaju mówi się wiele, jego praktyka odchodzi w zapomnienie. - Uczniowie coraz rzadziej lub wcale nie wychodzą ze szkół, by topić Marzannę, głównie ze względów ekologicznych. Materiały, z których robi się kukłę, zagrażają środowisku - mówi Ewa Radecka-Słowik, opiekun samorządu uczniowskiego w Gimnazjum Integracyjnym numer 4 w Kielcach.

Podobnie jak z symbolicznym straszydłem jest też z wagarami. Uczniowie już nie tak chętnie jak dawniej opuszczają mury szkoły, by swawolnie spędzić czas poza polem widzenia belfrów. Częściej wolą ciekawe, tematyczne zajęcia w szkołach, przebieranki czy zorganizowane rajdy. - Zmienił się model współpracy uczniów z nauczycielami. Jeśli podopieczni wychodzą z inicjatywami, często godzimy się na nie. Jesteśmy bardziej liberalni, a uczniom się to podoba- mówi Ewa Radecka-Słowik.

Dyktando o żabkach albo zabawa w zielone

W piątek w wielu placówkach w naszym regionie też świętowano. Tym razem astronomiczną wiosnę, bo ta właśnie zaczęła się 20 marca. W Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach uczniowie nosili wiosenne kapelusze, wychodzili na spacery i oglądali zaćmienie Słońca. - Mieliśmy też dyktando, ale bardzo przyjemne - o żabkach - mówiła Maria Jaros, wychowawczyni 3b. W Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych w Kielcach uczniowie z podstawówek przygotowali przedstawienia i przebrali się za mieszkańców innych krajów, gimnazjaliści z kolei szykowali się na rajd. Wiosnę witały też przedszkolaki. - Dzisiaj wszystkie zajęcia opierają się wokół koloru zielonego. Tak też ubrani są nasi podopieczni. Nie zabrakło też zabaw w ogrodzie i piosenek na powitanie nowej pory roku - mówiła Marzena Uznańska, dyrektor Przedszkola Samorządowego numer 24 w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie