Mamy trzy "świętokrzyskie" złota na Olimpiadzie Specjalnej w Korei Południowej

/IB/
Tak cieszyła się Sabina Czernic, uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielcach ze złotego medalu w slalomie gigancie na igrzyskach w Korei Pd. Grzegorz Kurkowski
Fantastycznie spisują się nasi reprezentanci na X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei Południowej. Paweł Gredka i Sabina Czernic wywalczyli złote medale w narciarstwie zjazdowym, Paweł Menducki - w łyżwiarstwie szybkim.
Paweł Gredka, nasz złoty medalista w supergigancie na X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w PyeongChang. Grzegorz Kurkowski

(fot. Grzegorz Kurkowski )

Jak informowaliśmy dziesięciu zawodników z naszego województwa wchodzi w skład polskiej reprezentacji na X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w PyeongChang w Korei Południowej. Jak informują towarzyszący naszej reprezentacji Grzegorz Kurkowski, prezes Klubu Strzała Jędrzejów i Piotr Rogalski, specjalista ds. sportu Olimpiady Specjalne Polska, nasza reprezentacja ma już pierwsze sukcesy. Znakomicie spisali się zawodnicy z naszego regionu.

Paweł Gredka z Klubu Olimpiad Specjalnych "STRZAŁA" Jędrzejów zdobył złoty medal w Slalomie G, uzyskując czas 33.05 na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei.

Sabina Czernic z Klubu Olimpiad Specjalnych "ISKRA" Kielce zdobyła złoty medal w Slalomie G, uzyskując czas 42.24.
Jak relacjonuje Grzegorz Kurkowski, jazda na nartach nie była prosta: - Bo była "skała lodowa" po wczorajszym deszczu, ale wszystko się udało. Oprócz naszych mamy w nartach jeszcze jedno złoto, trzy srebra, 4 i 7 miejsce.

Paweł Menducki

Paweł Menducki z Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" Ostrowiec Świętokrzyski jako pierwszy z naszego Oddziału Olimpiad Specjalnych zdobył medal. W piątek wywalczył brąz na dystansie 500 metrów w łyżwiarstwie szybkim, uzyskując czas 1 min 37.91 na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei. W sobotę zdobył złoto na dystansie 777 metrów, uzyskując czas 2 min 24.28. Ponadto polska reprezentacja zdobyła do tej pory w łyżwiarstwie szybkim: brązowy medal w wyścigu kobiet na 500 metrów (Bożena Wojda, Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Lubuskie), srebrny medal w kategorii mężczyzn na tym dystansie (Adam Szymko Odział Regionalny OS Podlaskie). Na dystansie 1500 metrów złote medale zdobyli Marta Wullert (Oddział Regionalny OS Śląskie) i Szymon Jankowski (Oddział Regionalny OS Śląskie).

Nasi olimpijczycy nie tylko rywalizują w konkurencjach sportowych, ale również sporo zwiedzają. Byli między innymi w ogrodzie botanicznym i muzeum roślin, interaktywnym muzeum animacji, jedli koreański posiłek w tradycyjnej restauracji, gdzie siedzi się na... podłodze. Nie obyło się bez przygód. "Po lunchu zabrano nas na Ceremonię otwarcia do Yong Pyong Dome. Autokar z ekipą jadącą z Pyeong Chang skręcił w drogę, która po jakimś czasie skończyła się wielką zaspą śniegu. Kierowca próbując nawracać, za drugim razem całkowicie zablokował autokar poprzek drogi (za pierwszym razem członkowie ekipy wypchnęli autobus z zaspy) i już nic nie mogło pomóc. Na szczęście organizatorzy podstawili dodatkowy autokar, który zdążył z ekipą na otwarcie" - relacjonuje Piotr Rogalski.
W sobotę - bieg na rakietach śnieżnych. Startuje czterech zawodników reprezentacji Polski.