Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcin Stępniewski, kandydat na prezydenta przedstawił pomysły na rozwój Kielc i dodatkowe miliony do kasy miasta

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Marcin Stępniewski, kandydat na prezydenta Kielc przedstawił swoje pomysły na rozwój miasta i zwiększenie dochodów do miejskiej kasy. Więcej na kolejnych zdjęciach
Marcin Stępniewski, kandydat na prezydenta Kielc przedstawił swoje pomysły na rozwój miasta i zwiększenie dochodów do miejskiej kasy. Więcej na kolejnych zdjęciach Archiwum
Marcin Stępniewski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Kielc w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia - w poniedziałek 4 marca przedstawił swoje pomysły na rozwój Kielc. Zapowiedział, że ich realizacja zapewni dodatkowe wpływy do budżetu miasta w wysokości 50 milionów złotych.

Marcin Stępniewski, kandydat na prezydenta przedstawił pomysły na rozwój Kielc

W poniedziałek, 4 marca Marcin Stępniewski – kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Kielc przedstawił pierwsze punkty swojego programu wyborczego „Nowa Wizja Kielc”. Konferencję prasową zorganizował w Malikowie Patattoni Park Kielce.
Na początek zaprezentował plany na rozwój miasta i większe wpływy do budżetu.

Zobaczcie zapis wideo z konferencji Marcina Stępniewskiego

– Będziemy budować Nowe Kielce na solidnych fundamentach – podkreślił kandydat.

Marcin Stępniewski chce tworzyć nowe tereny inwestycyjne w Malikowe oraz wybudować ulicę Nowy Malików, która jest niezbędna do realizacji tego celu.

- Możemy tu stworzyć 80 hektarów spójnych, uzbrojonych terenów inwestycyjnych, które będą motorem napędowym dla rozwoju Kielc. Droga Nowy Malików otworzy ogromny obszar, pomiędzy ulicami Malików a Batalionów Chłopskich, który aktualnie jest niedostępny dla inwestorów. Zwiększy też bezpieczeństwo mieszkańców Malikowa poprzez wyprowadzenie ruchu z ulicy Malików. Zajęcie tylko połowy tej powierzchni przez biznes wygeneruje około 11 milionów złotych z tytułu podatku od nieruchomości, a nie zapominajmy także o dodatkowych dochodach z CIT i PIT – powiedział Marcin Stępniewski.

Zobaczcie galerię zdjęć z konferencji Marcina Stępniewskiego, kandydata na prezydenta Kielc

Fundusze na utworzenie nowych terenów inwestycyjnych mają pochodzić ze sprzedaży miejskich nieruchomości.
- Obecnie pieniądze ze sprzedaży miejskiego majątku przeznaczane są na wydatki bieżące. Będziemy dążyli do tego, żeby wszystkie dochody majątkowe miasta przeznaczane były na zakup nowego majątku, w myśl zasady „majątek za majątek”– tłumaczył kandydat na prezydenta miasta.

Teren w Obicach można wydzierżawić

Marcin Stępniewski ma również pomysł na doraźne zagospodarowanie około 500 hektarów gruntów, które Kielce w rejonie Obic. Zaproponował wydzierżawienie tego terenu prywatnemu inwestorowi pod największą farmę fotowoltaiczną w Polsce.

- Obecna infrastruktura i stan prawny nie pozwalają na inne przeznaczenie tych gruntów. Roczny dochód z takiej dzierżawy to nawet 10 milionów złotych do budżetu miasta. To działanie nie tylko rozwojowe i proekologiczne, ale także umożliwiające zmianę zagospodarowania tego terenu w przyszłości – zaznaczył.
Kolejnym pomysłem na poprawę sytuacji budżetowej miasta jest zachęcenie kielczan do płacenia podatków w mieście poprzez wprowadzenie Karty Mieszkańca.

- Karta powstanie z myślą o osobach, które rozliczają podatek PIT w Kielcach. Z danych GUS wynika, że nie robi tego aż 7 tysięcy mieszkańców. Karta będzie uprawniała do niższych opłat za komunikację, strefę parkowania, bilety do instytucji kultury i obiektów sportowych czy innych usług miejskich. Zachęcenie tych ludzi do płacenia podatków w Kielcach może przynieść blisko 14 milionów złotych do budżetu miasta – powiedział Michał Płatek, kandydat na radnego w okręgu piątym.

Marcin Stępniewski oraz kandydaci na radnych PiS będą także dążyli do uszczelnienia wydatków miasta. Pomysły w tym zakresie przedstawiła Anna Jaworska-Dąbrowska – kandydatka z okręgu czwartego.

Instytucje miejsce do miejskich lokali

- Proponujemy przeniesienie instytucji miejskich do lokali znajdujących się w zasobach miasta. Wynajmowanie powierzchni od prywatnych podmiotów to koszt około 3 milionów złotych rocznie. Wzorem wielu innych samorządów i instytucji państwowych wprowadzimy cyfrowy obieg dokumentów. Tradycyjny, papierowy obieg to koszt nawet 6 milionów złotych rocznie. Z kolei wprowadzenie zamówień branżowych pozwoli uzyskiwać lepsze ceny przy zamówieniach publicznych. Łącznie działania uszczelniające mogą przynieść rocznie nawet 15 milionów złotych oszczędności – dodała.

Puste lokale do wynajmu za remont na koszt najemcy

Pomysłem na ożywienie centrum miasta oraz rozwój małego i średniego biznesu ma być program – „Lokal za remont”.

- Program jest skierowany do przedsiębiorców i innych podmiotów, na przykład organizacji pozarządowych, które będą mogły wynająć pustostany z zasobów miasta za symboliczną złotówkę. W zamian za wykonanie remontu użytkowałyby lokal za taką opłatę do momentu zwrócenia się nakładów poniesionych na jego odnowienie. Mamy wiele takich miejsc w centrum Kielc – tłumaczyła Natalia Rajtar, kandydatka do rady miasta z okręgu drugiego.

Te wszystkie propozycje mają przynieść łącznie około 50 milionów złotych dodatkowych oszczędności lub dochodów do kasy miasta.

Zobaczcie galerię zdjęć z konferencji Marcina Stępniewskiego, kandydata na prezydenta Kielc

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie