Mariusz Gosek, Maria Zuba, Rafał Nowak - kto nowym wojewodą świętokrzyskim? Po wyborach parlamentarnych rusza giełda spekulacji

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej Mariusz Gosek, Maria Zuba, Rafał Nowak.
Od lewej Mariusz Gosek, Maria Zuba, Rafał Nowak.
Członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek, była poseł Maria Zuba czy szef Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach Rafał Nowak - kto nowym wojewodą świętokrzyskim? Po wyborach parlamentarnych rusza giełda spekulacji.

W ciągu najbliższych tygodni w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach dojdzie do zmian personalnych na najwyższych szczeblach. A to dlatego, że wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski dostali się do Sejmu kandydując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy nie pozwalają łączyć mandatu poselskiego z funkcją wojewody. Agata Wojtyszek i Bartłomiej Dorywalski będą musieli ustąpić ze stanowisk, jeśli chcą pracować w polskim parlamencie. Nie ma wątpliwości, że tak właśnie podstąpią.

- Tyle ludzi obdarzyło mnie zaufaniem i oddało głos na mnie jako kandydata na posła, że nie mogę ich zawieść. Mamy ludzi, którzy poprowadzą Urząd do dalszych działań - mówi Agata Wojtyszek.

- Mieszkańcy mnie wybrali, zaufali mi, więc obejmuję mandat - deklaruje Bartłomiej Dorywalski.

Kto zajmie ich miejsce? Giełda spekulacji już ruszyła. W gronie kandydatów na nowego wojewodę padają trzy nazwiska: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek z Solidarnej Polski, była poseł Maria Zuba, która nie uzyskała reelekcji, oraz szef Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach Rafał Nowak, dziś dyrektor Wzgórza Zamkowego - miejskiej instytucji.

- O tym, kto zostanie wojewodą świętokrzyskim, decyduje prezes Rady Ministrów. Ja cieszę się z ogromnego poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości i doskonałego wyniku Solidarnej Polski w regionie i w kraju, ale nie czekam i nie "żyję" brytyjskim brexitem, a reszta decyzji przed nami. Przed samorządem województwa także wybór wicemarszałka po uchwaleniu zmian w statucie województwa. A ja skupiam się na pełnieniu swojej funkcji najlepiej, jak potrafię. Jeszcze raz ogromnie dziękuję za wspaniały wynik w wyborach - mówi Mariusz Gosek.

Nieoficjalnie wiadomo, że Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro negocjuje z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie uzyskania prawa do wytypowania dwóch-trzech wojewodów w kraju. W Świętokrzyskiem Zbigniew Ziobro na pewno chciałby mieć swojego wojewodę, bo minister sprawiedliwości i prokurator generalny tu zdobył mandat poselski. Poza tym Mariusz Gosek jest także sekretarzem generalnym Solidarnej Polski. Więcej - w Kielcach mieści się główna siedziba tej partii na Polskę.

W tych przymiarkach nie można pominąć Marii Zuby - wieloletniej poseł na Sejm, a w przeszłości wicewojewody kieleckiego i następnie świętokrzyskiego. PiS tak ważnych postaci nie zostawia na pastwę losu. Wystarczy przypomnieć przypadek Andrzeja Bętkowskiego, obecnie marszałka województwa. Gdy w 2015 roku jako poseł nie dostał się do Sejmu na kolejną kadencję, powierzono mu funkcję wicewojewody.

Realne szanse ma także szef PiS w Kielcach Rafał Nowak. Stanowisko wojewody wzmocniłoby nie tylko jego osobistą pozycję w partii, ale także stworzyło możliwość wykreowania silnego kandydata w wyborach prezydenta Kielc - za cztery lata lub... w drugiej połowie przyszłego roku, bo coraz głośniej mówi się, że dojdzie do referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty.

ZOBACZ TAKŻE:
Wyniki wyborów do Sejmu w Świętokrzyskiem. Wielki trium Prawa i Sprawiedliwości - wyniki z każdego powiatu, miasta i gminy
Wybory do Sejmu 2019 w Świętokrzyskiem. Zobacz ile głosów zdobył każdy z 210 kandydatów (LISTA)

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!Ile kosztuje zdrowie w Polsce?Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Wideo

Dodaj ogłoszenie