Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maroko. Tam, gdzie kozy chodzą po Drzewach Życia

Piotr Kutkowski
Kozy, by zdobyć przysmak, potrafią wspiąć się i łazić po drzewach
Kozy, by zdobyć przysmak, potrafią wspiąć się i łazić po drzewach Piotr Kutkowski
Będąc w Maroku warto zwracać uwagę na kozy. Jeśli zobaczycie je chodzące pod drzewach to znak, że zajadają arganiowe orzeszki służące do wyrobu najdroższego oleju świata.
Maroko. Tam, gdzie kozy chodzą po Drzewach Życia
Piotr Kutkowski

(fot. Piotr Kutkowski)

Jedziemy wynajętą w marokańskiej wypożyczalni za 80 złotych za dobę dacią logan. Droga z pięknego miasta As Sawira wije się na południe wzdłuż wybrzeża, mijając plantacje niewysokich drzewek. A pod tym drzewkami i na tych drzewkach...kozy. Zatrzymujemy się, przyglądamy. Okazuje się, że całkiem zgrabnie sobie radzą, łażąc po gałęziach. No i dobrze wiedzą co robią, bo "przedmiotem ich pożądania" są smakowite liście i pędy drzewa arganowego, nazywanego tu Drzewem Życia oraz Złotem Maroka.

OLEJ

Jego klejnotami są orzeszki, rosnące tylko w tym kraju. Tłoczeniem z nich oleju zgodnie z tradycją zajmują się marokańskie kobiety w żeńskich spółdzielniach. Wszystko robione jest ręcznie i wymaga ogromnej pracowitości. Najpierw trzeba rozłupać twardą osłonę, potem wydobyć z niej migdałek, a następnie zetrzeć go w kamiennych żarnach. Wąska strużka oleju jest przetwarzana na różne sposoby.

Aby wyprodukować jeden litr tego specyfiku potrzeba 30 kilogramów owoców i osiem godzin intensywnej pracy kobiety. Pewnie z tego względu jest to najdroższy olej świata. Najdroższy, ale jak wielu uważa - również najzdrowszy. "80 procent objętości tego oleju stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe - bardzo ważne dla ludzkiego organizmu. To Eliksir Młodości o silnym działaniu regenerującym skórę, wzmacnia włosy oraz paznokcie, chroni przed agresywnym działaniem słońca i wiatru.

Ma świetne zastosowanie w kremach pielęgnacyjnych, w produktach przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu i ust, mydłach, olejkach przeciwsłonecznych, maseczkach" - zachwalają reklamy. Marokańskie i kobiety i bez tego uważają, że araganiowe specyfiki doskonale wpływają na gładkość skóry i zapobiegają jej starzeniu się.

Przewodniczka oprowadzająca nas po spółdzielni zachęca do testowania gotowych kosmetyków a potem do robienia zakupów. Z powodzeniem. Zapełniają się torebki, opróżniają portfele. Smakowanie jadalnego oleju przy pomocy chlebka - pity - jest już gratis...

Maroko. Tam, gdzie kozy chodzą po Drzewach Życia
Piotr Kutkowski

(fot. Piotr Kutkowski)

NIEBO W GĘBIE

Kolejny przystanek na górzystym odcinku drogi. Tym razem smakujemy aromatyczny miód proponowany przez przydrożnego sprzedawcę. Wie co robi, podtykając słoik pod nos, a potem dając lejący się, złocisty przysmak do spróbowania. "Niebo w gębie" - to mało powiedziane. Chciałoby się rzec - zioła w gębie! I nieważne, że słoik nie jest pierwszej czystości a sprzedawca nie nosi na sobie wykrochmalonego, białego fartucha, a połataną, starą suknię. Cieszy się, oddając słoik za banknoty, a my się cieszymy, oddając się rozpuście łakomstwa.

Niestety, nie przewidujemy jednego - że przed nami jeszcze całe doliny plantacji bananów. Sprzedawanych tu prosto z krzewów. Słodkich i pachnących słońcem. Takich, jakich nie kupi się w Polsce. Kiście bananów różnych gatunków zakrywają całe stragany. Owoce można próbować i sama degustacja może być już obżarstwem, ale degustować można też świeżutkie pomarańcze i mandarynki. Zachęca smak i cena - złotówka za kilogram. Nikt nie obchodzi się smakiem.

Warto wiedzieć!

50 złotych trzeba co najmniej zapłacić za w Polsce za 100 mililitrów toczonego na zimno oleju arganowego. W Maroku kupując bezpośrednio u producenta zapłacimy o kilkadziesiąt procent taniej. Znacznie tańsze są też wyrabiane z orzeszków kosmetyki. Dobry obiad składający się z przystawek, zupy, tradycyjnej potrawy z mięsem i miętowej herbaty kosztuje od 15 złotych wzwyż. Tanie są owoce kupowane na bazarach - kilogram mandarynek można kupić już za złotówkę. W Maroko dostępny jest alkohol, ale oferują go tylko nieliczne sklepy i hotele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie