Marszałek Jarubas w Parku „Pod Kogutem”

  Marszałek Jarubas w Parku „Pod Kogutem”

  Andrzej Nowak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Marszałek Jarubas w Parku „Pod Kogutem”
  1/7
  przejdź do galerii
  Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas odwiedził Park Etnograficzny „Pod kogutem” w Dąbiu w gminie Zawichost.
  Adam Jarubas interesował się starą kuźnią sprzed blisko 100 lat, dawnymi maszynami rolniczymi, pomieszczeniami gospodarskimi. - Istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na odbudowę, rekonstrukcję architektury dawnych budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej – mówił Włodzimierz Fronczek, który z żoną Małgorzatą od dwudziestu prowadzi w Dąbiu dawne gospodarstwo.

  – Pojawiła się szansa, że w nadwiślańskim krajobrazie znowu zobaczymy stary wiatrak dokładnie w tym samym miejscu, w którym stał do 1915 r.
  Być może powstanie też remiza strażacka, która we wsi Dąbie istniała do 1918 r. Chcemy też zrekonstruować kapliczkę powstańców, która została tu wzniesiona w 1905 r. Istniała przez pół wieku, do czasu, gdy zawaliła się w 1955 r.

  Z inicjatywami pasjonatów z uwagą zapoznawał się przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego i jednocześnie dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Zawichoście Tomas Huk. Burmistrz Zawichostu Andrzej Wzorek postanowił zaprosić właścicieli gospodarstwa na sesję Rady Miejskiej, by mogli przekonać do swoich pomysłów miejscowych radnych. Podczas pobytu w Dąbiu towarzyszyli marszałkowi: radny sejmiku Andrzej Swajda, doradca do spraw kultury Adam Ochwanowski.

  - Wspaniali gospodarze, którzy strzegą rolniczych, chłopskich ludowych tradycji tego terenu - powiedział po spotkaniu Adam Jarubas. – Zgromadzili pamiątki, które dotyczą prac polowych, życia społeczno-kulturalnego, życia prywatnego. Widzimy, jak wyglądała dawna chata wiejska na Sandomierszczyźnie. Warto polecać to miejsce jako przystanek dla wycieczek szkolnych, dla młodych ludzi, którzy często już nie wiedzą, jak wyglądały dawne, tradycyjne, rolnicze narzędzia.
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Gwiazdy bez tajemnic

  Twoje miasto

  Styl życia

  Wideo

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Sonda

  Czy uważasz, że surowe kary za przekręcenie licznika samochodowego to dobry pomysł?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Zdrowie i uroda

  Jedzenie i zabawa

  Turystyka