Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Piłsudski w Kielcach na unikalnym filmie, który dostaliśmy z estońskiego archiwum (video)

Marek MACIĄGOWSKI
Marszałek Piłsudski - kadry z unikalnego filmu znalezionego w estońskim archiwum.
Marszałek Piłsudski - kadry z unikalnego filmu znalezionego w estońskim archiwum.
Unikalny, półgodzinny film przedstawiający marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 1926 roku jest już w Kielcach. Obszerne fragmenty filmu poświęcone są uroczystemu zakończeniu marszu i defiladzie, na którą do Kielc do Kielc przyjechał Józef Piłsudski.

- Kopię filmu otrzymałem tuż przed świętami dzięki uprzejmości dyrektor Estońskiego Archiwum Filmowego, Ivi Tomingas - mówi dr Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

W tallińskim archiwum film przedstawiający marsz Kadrówki był zewidencjonowany jako film estoński, miał estońskie napisy, przedstawiał też uczestniczącą w marszu drużynę Estonii. Wiadomo też, że był wyświetlany w kinie Palace w Tallinie przez dwa tygodnie od 3 października 1926 roku. Na premierze byli obecni przedstawiciele władz i estońskiej Ligi Obrony.

JEST POLSKI FILM!

Film zachowany w Tallinie jest jednak produkcji polskiej. Jego autorem jest najprawdopodobniej jest pionier polskiej kinematografii, reżyser i aktor, właściciel wytwórni filmowej Wiktor Biegański. Jan Główka stwierdził, że reżyser w 1926 roku został zaproszony do Kielc i przebywał w naszym mieście. Wiadomo też, że w 1927 roku w Warszawie miała miejsce premiera jego filmu "Maraton polski", do którego włączono zdjęcia dokumentalne Marszu Szlakiem Kadrówki i który zawierał sceny walk o niepodległość Opolski od 1863 do 1914 roku.

Na trop filmu natrafili archiwiści z Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy. Dzięki dyrektorowi Ryszardowi Wojtkowskiemu do Kielc dotarła 5 minutowa część filmu. Później dyrektor Jan Główka rozpoczął starania o sprowadzenie całego filmu.

UNIKALNY REPORTAŻ

- To unikalny materiał z Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Przedstawia uroczysty wymarsz z Krakowa z udziałem władz, potem cały szlak zawodów przez Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów i Kielce. Dotychczas były znane zdjęcia albo krótkie filmiki z tego wydarzenia, tu mamy do czynienia z filmowym reportażem, na którym jak żywe są sceny z rynków w miasteczkach, wygląd szosy krakowskiej, oraz co dla nas najcenniejsze - uroczystości z zakończenia marszu w Kielcach w dniach 5-8 sierpnia 1926 roku, kiedy to do miasta przybył marszałek Józef Piłsudski - mówi dyrektor Muzeum Historii Kielc Jan Główka. Operator zarejestrował twarze kieleckich oficjeli, mieszkańców oraz mszę na placu Wolności, gdzie poświęcono sztandar Związku Strzeleckiego i wbito w niego pamiątkowe gwoździe, a także defiladę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie